V dnešním díle nás čeká téma akciových indexů: probereme, co je to akciový index, jaký je jeho hlavní cíl, které indexy stojí za to sledovat a proč. A hlavně se dozvíte, jaké benefity vám pravidelné sledování akciového indexu přinese při vašem vlastním investování do akcií.
Hlavním cílem akciového indexu je sledování, jak si vede skupina akcií zahrnutá v indexu. Indexy se ale zcela běžně využívají jako benchmark pro výkonnost celého akciového trhu.
S výkonností hlavních indexů se porovnávají všechny světové investiční či hedge fondy a udělat za daný rok lepší procentní výnos, než měl akciový index neboli jak se říká v obchodnické hantýrce „porazit trh“ (beat the market), je sen všech portfolio manažerů i individuálních traderů.
Fondy, kterým se moc nedařilo a mají za rok o dost nižší výnos než index, mohou čelit odlivu kapitálu svých klientů, kteří ochotně přesunou své peníze do fondu, který daný rok svým výnosem trh porazil nebo se výkonu indexu alespoň přiblížil.
Mezi nejznámější akciové indexy bychom uvedli následující tři americké indexy, které sami pravidelně sledujeme:
Tento index sleduje výkon akcií 500 největších amerických společností.
Tento index sleduje výkon akcií 30 největších amerických společností.
Tento index sleduje výkon akcií 100 zejména technologických amerických společností.
Je fér zmínit, že kromě tří amerických akciových indexů, které jsme uváděli výše, existuje spousta dalších indexů.
Každá země, která má svoji burzu, má i svůj index. Indexů tak na světě existují desítky – například německá burza má index DAX 40, který sleduje výkon akcií 40 největších německých společností nebo londýnská burza má index FTSE 100, který sleduje výkon akcií 100 největších společností obchodovaných na London Stock Exchange.
Pokud máte chuť, dejte si do sledování i akciové indexy ze zemí, které zajímají nejvíce vás.
Americký akciový index Dow Jones Industrial Average byl založen pány Charlesem Dowem a Edvardem Jonesem a byl poprvé vypočítán 26. května 1896. Dow Jones Industrial Average v té době obsahoval dvanáct výhradně průmyslových společností zaměřených na oblasti jako železniční průmysl, zpracování bavlny, tabáku, cukrové třtiny či zemního plynu.
Mimochodem, Charles Dow byl v té době významnou postavou na Wall Street, kromě indexu založil i noviny Wall Street Journal a je považován za otce technické analýzy.
Příklad: Na obrázku vidíte graf amerického akciového indexu S&P 500, který sleduje výkon akcií 500 největších amerických společností, graf zobrazuje období od listopadu 2017 do listopadu 2022.
Hodnota akciového indexu je počítána podle velmi komplexní metodologie. Velmi zjednodušeně se ale dá říci, že hodnota indexu je počítána jako vážený průměr z cen akcií společností, které jsou součástí indexu.
Například hodnota indexu Dow Jones Industrial Average, který tvoří 30 největších amerických společností, je počítána jako vážený průměr aktuálních cen akcií všech 30 společností. Hodnota indexu je přepočítávána každý okamžik v průběhu obchodního dne podle aktuálních cen akcií, které jsou v indexu obsažené.
Pokud tedy na akciovém trhu vládne volatilita a ceny jednotlivých akcií kolísají, projeví se celkem logicky volatilita i na indexu.
Akciové indexy obecně představují barometr akciového trhu. Na světě asi nejsledovanější index S&P 500 slouží i jako hlavní měřítko výkonnosti akciového trhu, s jeho výkonem se porovnává výkonnost investičních a hedge fondů.
Akciové indexy rovněž udávají hlavní trend na akciovém trhu, takže doporučujeme nakupovat akcie pouze v situaci, kdy je index v uptrendu, nákup akcií v situaci, kdy je index v downtrendu znamená prát se s trhem a vězte, že je to trh, kdo vítězí.
Jestli váháte, jak vám index pomůže při vašem vlastním investování, tak věřte, že pomůže. Pokud budete sledovat akciové indexy, získáte tím při vašem vlastním investování hned několik benefitů. Jaké to jsou?
Brzy budete umět poznat, zda je klidný či zda na trhu panuje nervozita a volatilita.
Z grafů akciových indexů časem snadno poznáte, zda je hlavní trh v uptrendu, jde do strany nebo v downtrendu, zda právě dochází ke korekci a zda je tedy čas pro nákup nebo prodej akcií.
Záleží, kolik času chcete investování věnovat. Doporučujeme sledovat minimálně následující akciové indexy:
Pokud chcete investovat i do jiných než amerických akcií, pak je určitě dobré sledovat akciový index dané země (např. německý DAX 40 pro německé akcie). Index vám pomůže určit „náladu trhu“ v dané zemi.
Je dobré vědět, že indexy mívají různé označení v obchodních platformách, například platforma xStation od brokera XTB používá pro indexy následující označení (ticker):
Pokud si tedy budete přidávat indexy ve své obchodní platformě, pro jistotu si zkontrolujte, pod jakým názvem má daný index váš broker.
Záleží na vás, jak často chcete obecně trh a tím pádem i indexy sledovat. My sledujeme indexy samozřejmě denně, a to v průběhu celé obchodní seance (tj. v průběhu obchodních hodin), ale pokud nechcete obchodovat denně, stačí je zkontrolovat jednou týdně, ideálně po pátečním uzavření trhu, ať máte ucelený obrázek o celém týdnu.
Všechny obchodní platformy, které známe, mají grafy přístupné neustále, tj. nejen v obchodních hodinách, pro nás osobně je kontrola trhu po ukončení týdne příjemná náplň na víkend nebo pondělní ráno.
Kontrola indexů není žádná raketová věda a zabere vám 5 minut, během kterých ihned vidíte, jestli trh uzavřel týden růstem nebo poklesem a jak velký růst nebo pokles byl.
V příštím díle se podíváme podrobněji na výkonnost amerického akciového indexu S&P 500 za posledních téměř 100 let a probereme si, jaké z toho vyplývají závěry.
Sdílejte článek se svými přáteli
©2024 | Made with fin4elle