Proč jsem založila web o investování pro ženy

Investování je moje oblíbené téma. Miluji investování do akcií a fondů a více než deset let aktivně sama obchoduji na burze.

Pro mnoho žen je ale investování složité téma: často investování nerozumí, nebaví je, nezajímá nebo nemají čas. Nic z toho ale nemusí být překážka.

Rozhodla jsem se proto vytvořit web o investování pro ženy, abych podpořila ostatní ženy v tom, že úspěšně investovat může každá žena – i když nerozumí financím, i když jí investování nebaví nebo jí nezajímá nebo má málo času

Co je záměrem fin4elle?

Záměrem fin4elle je pomoci ženám naučit se, jak mohou samy investovat a vydělávat investováním peníze.

Můj záměr asi nejpřesněji vystihuje stará známá historka o rybaření, kterou často uslyšíte od koučů či mentorů: „Když dáte člověku rybu, nakrmíte ho pro tento den. Když ho naučíte ryby chytat, nasytíte ho na celý život.“

Proto ode mě neuslyšíte tipy, co a kdy koupit a co prodat, protože nejcennější je, pokud se ženy naučí tato rozhodnutí dělat samy. A věřte, že to není tak hrozné a složité, jak se to může zdát.

Investování pro ženy je důležité téma

Marika Čupa

zakladatelka fin4elle

Moje vlastní cesta k investování nebyla vůbec snadná

Jsem právník a advokát a přes 18 let jsem se zabývala pojišťovnictvím a mezinárodními transakcemi v pojišťovnictví. Po 18 letech jsem se rozhodla opustit korporátní svět, ukončit kariéru v pojišťovnictví  a věnovat se naplno své dlouholeté lásce – kapitálovým trhům a investování.

O kapitálové trhy a investování se zajímám přes 20 let, z toho posledních 10 let aktivně obchoduji na burze. Miluji zejména akcie, akciový trh a vše, co s tím souvisí.

Moje cesta k investování ale nebyla snadná. Dlouhé roky jsem se potýkala s totálním neúspěchem: nepřetržitými ztrátami a nulovým sebevědomím. Moje láska k investování (a moje beraní povaha…) mě ale nenechaly svět investování opustit.

Základem pro úspěch v investování je najít si svůj investiční styl

Stálo mě to hodně času, peněz a frustrace, než jsem zjistila, že základem pro úspěch v investování je najít si svůj investiční styl – takový, který bude vyhovovat mně, mojí povaze, mému životnímu stylu a časovým možnostem.

Investiční styl jednoduše znamená, do jakých instrumentů investujete, kolik času tomu věnujete, jaký je váš časový horizont, na jaký typ příjmu cílíte a jaký je váš vztah k riziku.

U mě osobně nastala změna, jakmile jsem začala investovat do akcií, přestala jsem neuroticky sledovat vývoj akcií na grafech, můj horizont se změnil z krátkodobého na dlouhodobý a hlavně – přestala jsem se srovnávat a bičovat se očekáváními.

Ideální investiční styl je ten, .

Jakmile jsem si uvědomila, jaký styl investování mi sedí, hodně věcí se změnilo. Přirovnala bych to k situaci, kdy si konečně najdete svůj styl oblékání nebo účesu a víte, že je to pro vás to „ono“. Cítíte se dobře a ano, začne se vám dařit, protože zmizí vnitřní tlak a věci začnou být více „flow“.

Je celkem pravděpodobné, že váš styl nebude vyhovovat někomu jinému, ale v tom je krása a rozmanitost investování. Zásadní je, aby váš styl seděl vám, vaší povaze, vztahu k riziku, životnímu stylu a časovým možnostem.

Každá žena si může najít svůj styl v investování

Ano, opravdu věřím, že investiční styl si může najít každá žena, i taková, která:

  • nemá zkušenosti nebo znalosti ze světa financí i investic,
  • investování jí vlastně vůbec nebaví nebo nezajímá,
  • má rodinu, kariéru a vážně málo času,
  • má málo peněz či naopak mraky peněz.

A víte co je na tom nejlepší? Je úplně jedno, kolik je vám let 🙂