V dnešním díle se podíváme podrobněji na americký akciový index S&P 500. Probereme, které akcie jsou v tomto indexu zahrnuté, podíváme se, jakou měl S&P 500 roční výkonnost za posledních téměř 100 let a řekneme si, co to pro investování znamená.
Než se ponoříme do výkonnosti indexu S&P 500, pojďme si o tomto indexu říci něco více. Index S&P 500, neboli celým názvem Standard & Poor’s 500, je akciový index, který sleduje výkon akcií 500 největších amerických společností.
Jak jsme zmiňovali v minulém díle o akciových indexech, s výkonností tohoto indexu se porovnávají všechny světové investiční či hedge fondy a udělat za daný rok lepší procentní výnos, než měl S&P 500, neboli jak se říká v obchodnické hantýrce „porazit trh“ (beat the market), je sen všech portfolio manažerů i individuálních traderů.
Velmi zjednodušeně řečeno, hodnota indexu je počítána vážený průměr z cen akcií společností, které jsou součástí indexu. Jednotlivé společnosti mají svoji „váhu“ v indexu podle jejich tržní kapitalizace, pro kterou se v angličtině používá zkratka „market cap“. Společnosti s vysokou tržní kapitalizací tak mají v indexu vyšší váhu než společnosti s menší tržní kapitalizací.
Hodnota indexu kolísá po celý obchodní den, jak na burze kolísají akcie všech 500 společností obsažených v indexu.
Údaj o tržní kapitalizaci je bez problémů veřejně dostupný, najdete ho například na https://finance.yahoo.com.
Pro představu: společnost Apple má aktuálně nejvyšší tržní kapitalizaci na světě, k datu 21. listopadu 2022 činila tržní kapitalizace Applu přes 2,3 bilionu dolarů. V závěsu za Applem se aktuálně pohybuje společnost Saudi Aramco a na třetím místě společnost Microsoft.
V indexu S&P 500 najdete akcie těch „NEJ NEJ“ společností. Pokud chcete snadno a rychle zjistit, jaké společnosti jsou aktuálně v indexu S&P 500 zahrnuté a jaká je jejich procentní váha v tomto indexu, nejjednodušší a nejrychlejší způsob je najít některý z burzovně obchodovaných fondů známých pod zkratkou ETF neboli Exchange Traded Fund, který sleduje výkonnost indexu S&P 500 a podívat se na jeho portfolio.
ETF, které pouze pasivně sleduje akciový index S&P 500, má totiž ve svém portfoliu stejné akcie a ve stejném poměru, ve kterém jsou zastoupené akcie v indexu S&P 500.
Jako příklad si můžeme vzít jeden z největších ETF, který sleduje akciový index S&P 500: iShares Core S&P 500 UCITS ETF, za kterým stojí společnost BlackRock Inc., což je jedna z největších finančních společností na světě.
Na webových stránkách tohoto ETF najdete aktuální seznam jednotlivých akcií, které má tento fond v portfoliu, počet jednotlivých akcií i jejich procentní zastoupení v celém portfoliu. Jelikož tento ETF kopíruje americký index S&P 500, můžete díky tomuto seznamu jednoduše zjistit, jaké společnosti a jakým poměrem jsou zastoupené v indexu S&P 500.
Příklad: Obrázek ukazuje Top 10 akcií v portfoliu iShares Core S&P 500 UCITS ETF k datu k 18. listopadu 2022 a jejich procentní zastoupení uvedené ve sloupci „Weight (%)“. Protože tento ETF kopíruje akciový index S&P 500, uvedené společnosti byly k 18. listopadu 2022 zastoupené stejným poměrem i v samotném indexu S&P 500.
Pokud vás zajímá kompletní seznam akcií v portfoliu fondu iShares Core S&P 500 UCITS ETF, a tedy i akcií v americkém indexu S&P 500, můžete se podívat přímo na stránky tohoto ETF: https://www.ishares.com/uk/individual/en/products/253743/ishares-sp-500-b-ucits-etf-acc-fund
Jelikož index S&P 500 je počítán z hodnot akcií všech 500 společností, které jsou v indexu obsažené, výkonnost indexu tedy reprezentuje průměrný výnos těch NEJ společností na americkém akciovém trhu.
Pojďme se tedy podrobněji podívat na to, jak si index vedl za období od roku 1928 do roku 2021, získáme tím velmi zajímavý a cenný kontext, který je pro investování tak důležitý.
V některém z minulých dílů jsme zmiňovali, že v dlouhodobém pohledu jsou investice do akcií jednoznačně ziskové, tuto skutečnost názorně dokresluje přehled ročního výkonu indexu S&P 500 za období od roku 1928 do roku 2021:
Z obrázku vyplývá, že:
Z čísel výše bychom vyvodili dva hlavní závěry:
Investování do akciových indexů není zas tak složité, jak se může zdát. Jeden z poměrně bezpečných a jednoduchých způsobů jsou Exchange Traded Funds neboli ony známé ETF. Ty můžete snadno nakoupit na burze podobně jako akcie.
Investování do ETF je v poslední době velmi populární a snadno přístupné i pro drobné investory. Pokud se chcete naučit, jak do ETF investovat, můžete si přečíst náš samostatný seriál o investování do ETF.
V příštím díle podrobněji probereme dva základní druhy výnosů, které akcie nabízejí. Akcie totiž můžete kupovat buď na kapitálový výnos nebo kvůli cash flow výnosu. Než konkrétní akcie nakoupíte, je dobré si ujasnit, jaký typ výnosu, tedy příjmu, vám akcie mají přinést.
Sdílejte článek se svými přáteli
©2024 | Made with fin4elle