Akcie: Co je akciový index a k čemu je dobrý (9. díl)

Obsah

Akciový index je při investování do akcií důležitý pomocník, protože vám prozradí, jestli akcie největších společností v dané zemi rostou nebo klesají.
Akciový index je při investování do akcií důležitý pomocník

V dnešním díle nás čeká téma akciových indexů: probereme, co je to akciový index, jaký je jeho hlavní cíl, které indexy stojí za to sledovat a proč. A hlavně se dozvíte, jaké benefity vám pravidelné sledování akciového indexu přinese při vašem vlastním investování do akcií.

Co je to akciový index

Term of the Week vám přináší pojmy ze světa investování.

Co je hlavním cílem akciového indexu

Hlavním cílem akciového indexu je sledování, jak si vede skupina akcií zahrnutá v indexu.  Indexy se ale zcela běžně využívají jako benchmark pro výkonnost celého akciového trhu.

S výkonností hlavních indexů se porovnávají všechny světové investiční či hedge fondy a udělat za daný rok lepší procentní výnos, než měl akciový index neboli jak se říká v obchodnické hantýrce „porazit trh“ (beat the market), je sen všech portfolio manažerů i individuálních traderů.

Fondy, kterým se moc nedařilo a mají za rok o dost nižší výnos než index, mohou čelit odlivu kapitálu svých klientů, kteří ochotně přesunou své peníze do fondu, který daný rok svým výnosem trh porazil nebo se výkonu indexu alespoň přiblížil. 

Jaké jsou nejznámější akciové indexy:

Mezi nejznámější akciové indexy bychom uvedli následující tři americké indexy, které sami pravidelně sledujeme:

Akciových indexů existují desítky

Je fér zmínit, že kromě tří amerických akciových indexů, které jsme uváděli výše, existuje spousta dalších indexů.

Každá země, která má svoji burzu, má i svůj index. Indexů tak na světě existují desítky – například německá burza má index DAX 40, který sleduje výkon akcií 40 největších německých společností nebo londýnská burza má index FTSE 100, který sleduje výkon akcií 100 největších společností obchodovaných na London Stock Exchange.

Pokud máte chuť, dejte si do sledování i akciové indexy ze zemí, které zajímají nejvíce vás. 

did you know_image

26. května 1896

Americký akciový index Dow Jones Industrial Average byl založen pány Charlesem Dowem a Edvardem Jonesem a byl poprvé vypočítán 26. května 1896. Dow Jones Industrial Average v té době obsahoval dvanáct výhradně průmyslových společností zaměřených na oblasti jako železniční průmysl, zpracování bavlny, tabáku, cukrové třtiny či zemního plynu.

Mimochodem, Charles Dow byl v té době významnou postavou na Wall Street, kromě indexu založil i noviny Wall Street Journal a je považován za otce technické analýzy.

Jak vypadá americký akciový index S&P 500

Příklad: Na obrázku vidíte graf amerického akciového indexu S&P 500, který sleduje výkon akcií 500 největších amerických společností, graf zobrazuje období od listopadu 2017 do listopadu 2022.

Akciový index je při investování do akcií důležitý pomocník
Graf amerického akciového indexu S&P 500 za období od listopadu 2017 do listopadu 2022.

Jak je akciový index počítán?

Hodnota akciového indexu je počítána podle velmi komplexní metodologie. Velmi zjednodušeně se ale dá říci, že hodnota indexu je počítána jako vážený průměr z cen akcií společností, které jsou součástí indexu.

Například hodnota indexu Dow Jones Industrial Average, který tvoří 30 největších amerických společností, je počítána jako vážený průměr aktuálních cen akcií všech 30 společností. Hodnota indexu je přepočítávána každý okamžik v průběhu obchodního dne podle aktuálních cen akcií, které jsou v indexu obsažené.

Pokud tedy na akciovém trhu vládne volatilita a ceny jednotlivých akcií kolísají, projeví se celkem logicky volatilita i na indexu.

Proč je dobré akciové indexy sledovat

Akciové indexy obecně představují barometr akciového trhu. Na světě asi nejsledovanější index S&P 500 slouží i jako hlavní měřítko výkonnosti akciového trhu, s jeho výkonem se porovnává výkonnost investičních a hedge fondů.

Akciové indexy rovněž udávají hlavní trend na akciovém trhu, takže doporučujeme nakupovat akcie pouze v situaci, kdy je index v uptrendu, nákup akcií v situaci, kdy je index v downtrendu znamená prát se s trhem a vězte, že je to trh, kdo vítězí.

Jak vám akciový index pomůže při investování do akcií

Jestli váháte, jak vám index pomůže při vašem vlastním investování, tak věřte, že pomůže. Pokud budete sledovat akciové indexy, získáte tím při vašem vlastním investování hned několik benefitů. Jaké to jsou?

 • získáte „pocit“, jak si trh obecně stojí

  Brzy budete umět poznat, zda je klidný či zda na trhu panuje nervozita a volatilita.

 • uvidíte, jaký je obecný trend na trhu

  Z grafů akciových indexů časem snadno poznáte, zda je hlavní trh v uptrendu, jde do strany nebo v downtrendu, zda právě dochází ke korekci a zda je tedy čas pro nákup nebo prodej akcií.

Které indexy stojí za to sledovat

Záleží, kolik času chcete investování věnovat. Doporučujeme sledovat minimálně následující akciové indexy:

 • S&P 500
 • Dow Jones Industrial Average (DJIA) a
 • Nasdaq 100.

Pokud chcete investovat i do jiných než amerických akcií, pak je určitě dobré sledovat akciový index dané země (např. německý DAX 40 pro německé akcie). Index vám pomůže určit „náladu trhu“ v dané zemi.  

Je dobré vědět, že indexy mívají různé označení v obchodních platformách, například platforma xStation od brokera XTB používá pro indexy následující označení (ticker):

 • US500 pro index S&P 500
 • US30 pro index Dow Jones Industrial Average (DJIA) a
 • US100 pro index Nasdaq 100.

Pokud si tedy budete přidávat indexy ve své obchodní platformě, pro jistotu si zkontrolujte, pod jakým názvem má daný index váš broker.

Jak často indexy sledovat?

Záleží na vás, jak často chcete obecně trh a tím pádem i indexy sledovat. My sledujeme indexy samozřejmě denně, a to v průběhu celé obchodní seance (tj. v průběhu obchodních hodin), ale pokud nechcete obchodovat denně, stačí je zkontrolovat jednou týdně, ideálně po pátečním uzavření trhu, ať máte ucelený obrázek o celém týdnu.

Všechny obchodní platformy, které známe, mají grafy přístupné neustále, tj. nejen v obchodních hodinách, pro nás osobně je kontrola trhu po ukončení týdne příjemná náplň na víkend nebo pondělní ráno.

Kolik času vám to zabere?

Kontrola indexů není žádná raketová věda a zabere vám 5 minut, během kterých ihned vidíte, jestli trh uzavřel týden růstem nebo poklesem a jak velký růst nebo pokles byl.

Závěr

V příštím díle se podíváme podrobněji na výkonnost amerického akciového indexu S&P 500 za posledních téměř 100 let a probereme si, jaké z toho vyplývají závěry.

Sdílejte článek se svými přáteli