Co je to sentiment akciového trhu?

Pod pojmem sentiment trhu si představte náladu investorů a obchodníků na akciovém trhu. Tato nálada často ovlivňuje jejich rozhodování o tom, zda nakupovat nebo prodávat akcie.

Sentiment trhu může být buď pozitivní, když obchodníci a investoři očekávají růst ekonomiky a akcií. Na trhu vládne optimistická nálada, všichni nakupují akcie a ty rostou.

Sentiment trhu může být ale i negativní, může ho způsobit nenadálá špatná zpráva (covid, válka na Ukrajině) nebo špatná ekonomická zpráva (vysoká inflace apod.). V takovém případě obchodníci a investoři bývají pesimističtí, svoje akcie prodávají, protože nevěří v jejich další růst. Celkově na trhu pak akcie klesají, někdy postupně, někdy prudce, podle toho, co negativní sentiment na trhu způsobilo.

sentiment akciového trhu
ETF neboli burzovně obchodovaný fond je skvělá alternativa pro začátečníky nebo zaneprázdněné investory.

Co je cíl analýzy sentimentu akciového trhu

Analýza sentimentu, neboli aktuální nálady na trhu, se často uvádí mezi základní druhy analýz, tedy vedle technické a fundamentální analýzy. I když ceny akcií (a všech ostatních instrumentů) závisí primárně na fundamentálních a technických faktorech, trhy jsou také velmi silně ovlivněny aktuálním sentimentem, tedy náladou na trhu.

Cílem analýzy sentimentu je porozumět tomu, jaká je aktuální nálada na trhu a jaký může mít tato nálada vliv na další pohyb cen akcií

Analýzy sentimentu amerického akciového trhu

Pravidelně si dělám malou osobní analýzu sentimentu amerického akciového trhu a tu publikuji na svém blogu pro fxstreet.cz. Tyto analýzy jsou takové moje malé osobní cvičení „nacítění se na trh“ a naladění se na jeho sentiment. Jsou založené na tom, jak já osobně vnímám náladu na americkém akciovém trhu, který denně sleduji. 

Je zcela přirozené, že různí lidé vnímají věci různým způsobem, a to platí zejména pro něco tak subjektivního jako je sentiment trhu. Pokud  tedy náladu na trhu vnímáte jinak, je to naprosto v pořádku, naopak to berte jako vaše vlastní cvičení, jak se „nacítit se na trh“.

Moje analýzy sentimentu amerického akciového trhu pro fxstreet.cz jsou vám k dispozici níže, link vás přesměruje na příslušný blog na stránce fxstreet.cz.

Máte chuť pustit se do obchodování akcií?

Začtěte se do našeho seriálu „Investování do akcií pro začátečníky“. Ten je určen pro všechny ženy, které nemají žádné, nebo mají jen velmi malé zkušenosti s investováním do akcií, ale mají zájem a chuť začít si aktivně budovat své vlastní akciové portfolio.