Investování umí být psychicky náročná činnost a ideální je vynechat z investování veškeré emoce. To je ale náročná disciplína.
Trhy rostou a padají, to je součást života. Když trhy padají a vaše portfolio je najednou v minusu, je těžké dát emoce stranou. I když se vám nedaří a máte chuť se vším seknout, je ale důležité nevzdat investování při prvním nezdaru.
Pokud investujete pasivně třeba do indexových ETFs, tak máte výhodu. Víte, že v dlouhodobém horizontu trhy rostou, a s tím se hned o něco lépe spí. Dříve či později se trhy uklidní a vrátí k normálu, opět porostou a vaše portfolio taky.
Pokud vybíráte aktivně akcie do svého portfolia, je vaše situace oproti pasivnímu investování jiná. Nikdy nemáte jistotu, jak si povede akcie, kterou jste koupili do svého portfolia.
Každému aktivnímu investorovi se dříve či později stane, že koupí akcie, které mu vydělají spoustu peněz.
Ale také se mu stane, že koupí akcie, které se propadnou a budou zůstávat dole nebezpečně dlouho. To jsou kouzla, ale také rizika aktivního investování, se kterými je třeba počítat.
Investování je proces, a i kdybyste měli perfektní teoretickou přípravu, až praxe vás vyškolí. Stejně jako když se učíte jezdit na kole, na lyžích nebo se učíte cizí jazyk, uděláte chyby, než vše vypilujete a danou dovednost zvládnete.
Pokud se pustíte do aktivního investování, chyby vás neminou. Chyby v investování znamenají prodělané peníze, u mě jako „bonus“ i pocity, že jsem úplně neschopná a že to nikdy nezvládnu.
Ačkoli vím, že prostřednictvím chyb se člověk učí, jsou pro mě takové situace výzva a dávají mi zabrat.
Za 11 let, co se věnuji opravdu aktivně nejdříve tradingu, pak investování, jsem měla dvě období, kdy se mi tak nedařilo, že jsem to chtěla vzdát a se vším seknout. Nazývám tato svá dvě období „klinickou smrtí“, měla jsem pocit, že jsem jak boxer v ringu, který dostal knock-out a už nevstane.
Obě období jsem ale přežila, otřepala se a šla dál. Vždy jsem přemýšlela, proč jsem knock-out dostala, jaké chyby jsem udělala, a hlavně jak to udělat, aby se mi to příště pokud možno už nestalo. To mi pomohlo rozvíjet se dál a uvědomit si spoustu věcí a vzorců chování. Nemůžete zabránit tomu, že uděláte chybu, zásadní ale je neopakovat stejnou chybu pořád dokola.
Dnes, když se ohlédnu, díky všem chybám a ztrátám se můj styl investování dramaticky změnil, moje vzorce chování se změnily a já jsem hrozně ráda, že jsem to tenkrát nevzdala. Můj investiční účet je pro mě důkazem toho, že má smysl na sobě pracovat i v takové disciplíně, jako je investování.
Konzistence a vydržet je proto pro mě v investování zásadní. Pokud se rozhodnete investovat aktivně, připravte se na chyby, které zákonitě uděláte. Důležité je nevzdat to, přemýšlet, proč jste chybu udělali a jak se jí pokud možno příště vyvarovat.
Když se nedaří, chce to opravdu silné odhodlání s věcmi neseknout. Co vám pomůže? Mně osobně pomáhají principy, o kterých jsem psala dříve:
Pokud víte, proč investujete a co je váš cíl, znáte, co vám v investování sedí a co naopak nesedí a máte hodně dlouhodobý horizont, pomůže vám to lépe překonat krize a horší období, která jsou běžnou součástí života každého investora.
A co vy? Měli jste někdy chuť s investováním seknout, ale nevzdali jste se a pokračovali dále?
Sdílejte článek se svými přáteli
©2024 | Made with fin4elle