Akcie: Co je ticker a k čemu se hodí ho znát (12. díl)

Obsah

Ticker neboli zkrácený název akcie, je se světem investování nerozlučně spjat a běžně se s ním setkáte v médiích. K čemu se hodí ho znát?

Pokud se zajímáte o akcie, je velmi pravděpodobné, že jste se s tickerem už setkali, protože ticker se běžně používá při sledování vývoje cen akcií. Kromě tickeru ke každé akcii patří ještě ISIN, což je jedinečný mezinárodní identifikátor každé akcie. V dnešním kratším díle si vysvětlíme, co oba tyto pojmy znamenají a k čemu se vám hodí je znát.

Co je ticker

Ticker a ISIN jsou důležité identifikátory každé akcie.

Na burze nebo ve finančních médiích u tickeru dané akcie často najdete i červené číslo se šipkou dolů nebo zelené číslo se šipkou nahoru. Dané číslo znamená, o kolik cena dané akcie v obchodním dni vyrostla nebo klesla, šipka pro zjednodušení ukazuje směr pohybu ceny akcie – tedy nahoru nebo dolů.  

Ticker a ISIN jsou důležité identifikátory každé akcie.
Obrázek ukazuje seznam akcií na americké NYSE, tedy New York Stock Exchange.

Na obrázku můžete vidět akcie, které se obchodují na New York Stock Exchange, všechny akcie jsou identifikovány tickerem – tedy zkratkou.

Všimněte si například akcie s tickerem SPH: jedná se o akcie společnosti Suburban Propane Partners. Číslo 55.00 vlevo od tickeru (tedy od zkratky SPH) znamená, že tato akcie se aktuálně obchoduje za 55.00 USD. V daný obchodní den vzrostla cena akcie o 12 USD, což znám znázorňuje zelená šipka nahoru a zelené číslo +12.00 vpravo od tickeru.

Ticker každé akcie je jedinečný v rámci jedné burzy

Ticker každé akcie je jedinečný v rámci jedné burzy, ale akcie některých společností se mohou obchodovat na více burzách, proto hodně obchodních platforem má za tickerem i zkratku země, kde se akcie obchoduje.

Ticker a ISIN jsou důležité identifikátory každé akcie
Více tickerů akcií známé automobilky Tesla Inc. Pokud chcete obchodovat akcie na burze v New Yorku, je nutné obchodovat akcie s tickerem TSLA.US.

Ticker tape

Ticker tape je označení pro původně papírovou pásku, na které se od druhé poloviny 19. století telegraficky předávaly důležité informace o cenách akcií z burzy dále. Dnes už ticker tape není papírová páska, ale nahradila jí jiná média, s výrazem ticker tape se ale stále setkáte. Ticker tape uvidíte zcela běžně v médiích zaměřených na finance, ať už na internetu nebo v televizi.

Ticker tape je nejčastěji vodorovný řádek, na kterém on-line běží jeden za druhým údaje o aktuálních cenách akcií nebo jiných instrumentů, například indexů, měn či komodit. 

Na ticker tape nejčastěji uvidíte ticker daného instrumentu, aktuální cenu instrumentu, šipku nahoru či dolů a rozdíl v ceně za daný obchodní den.

Ticker a ISIN jsou důležité identifikátory každé akcie
Ukázka ticker tape z webových stránek společnosti CNBC - www.cnbc.com.

Co je ISIN neboli International Securities Identification Number

ISIN neboli International Securities Identification Number, je jedinečný identifikátor každé akcie. Jedná se o unikátní 12ti místný kód, který se skládá z písmen a čísel, případně jenom z čísel.

Ticker a ISIN jsou důležité identifikátory každé akcie.
Ukázka, jak vypadá ISIN společnosti Adobe.

S ISIN se při běžném investováním moc nesetkáte. ISIN byste ale potřebovali, kdybyste například převáděli svoje akcie od jednoho brokera k jinému, proto je dobré vědět, že existuje a kde ho hledat.

Závěr

Zatímco ticker je zkratka, se kterou se každý zcela běžně setkává, ISIN moc často nepotřebujete, je ale dobré vědět, že něco takového existuje. 

V příštím díle podrobněji probereme, co je to páka a margin, což jsou pojmy, které je velmi důležité znát, i když nemáte v plánu při svém obchodování páku využívat.  

Sdílejte článek se svými přáteli