Akcie: Páka a pákový efekt – na co si dát pozor (13. díl)

Obsah

Slovo páka, pákový efekt a margin uslyšíte u investování na burze tak často, že by měl každý tyto pojmy znát. Páka je totiž dobrý sluha, ale velmi špatný pán.

Pokud si budete otevírat účet u brokera, je velmi pravděpodobné, že vám broker bude nabízet obchodování na páku, tedy s půjčenými penězi. Páka a pákový efekt mají své výhody, ale i velké nevýhody. Proto i když na páku obchodovat nechcete, je zásadní vědět, co to je, co je to pákový efekt a co je margin, který s tímto stylem obchodování úzce souvisí.

To vše vám popíšeme v dnešním díle.

Co je páka a pákový efekt

Páka a pákový efekt používejte opatrně, ať nemáte margin call

Pokud investor využije páku, tedy vypůjčené peníze, využívá při svém investování tzv. pákového efektu.

home icon

Hypotéka - páka v praxi

Kdo někdy kupoval nemovitost na hypotéku, zažil páku a pákový efekt v praxi: složili jste z vlastních peněz například z 20% z hodnoty nemovitosti a zbývajících 80% vám půjčila banka formou hypotečního úvěru.

U obchodování na burze se často setkáte se slovním spojením „obchodovat na páku“ nebo „napákované pozice“, což znamená, že při nákupu instrumentu jste využili peníze půjčené od brokera, tedy využili jste pákového efektu.

Páka se uvádí jako poměr, kolik musíte dodat vlastního kapitálu vůči půjčeném kapitálu, je to podobné jako u již zmiňované hypotéky, kde také vždy musíte dodat část vlastních peněz. Například pokud máte na vašem obchodním účtu páku 1:5, znamená to, že jeden díl z pěti, tedy 20 %, musíte dodat z vlastních peněz, zbytek vám půjčí broker.

Jak funguje pákový efekt - příklad

Pojďme si fungování páky ukázat na konkrétním příkladu u obchodování akcií:

 • Máte u brokera otevřený účet, kde můžete obchodovat na páku 1:5.
 • Chcete nakoupit 10 akcií, každá stojí 100 USD, celková hodnota akcií je tak 1 000 USD.
 • Páka 1:5 znamená, že pro nákup akcií v hodnotě 1 000 USD zaplatíte z vlastních peněz jednu pětinu, tj. 200 USD a zbytek, tj. 800 USD vám půjčí váš broker.
 • Pákový efekt vám tak umožní nakoupit akcie v hodnotě 1 000 USD, ale z vlastních peněz dáte jenom 200 USD.

Co je to margin

S pákou jsou nerozlučně spjaty dva další pojmy, a to „margin“ a „margin call“. Nejprve si vysvětlíme, co znamená pojem margin.

Jak funguje margin - příklad

Pojďme si margin ukázat na příkladu u obchodování akcií, který jsme uváděli výše:

 • Máte u brokera otevřený účet, kde můžete obchodovat na páku 1:5.
 • Nakoupili jste 10 akcií, každá stála 100 USD, celková hodnota akcií je tak 1 000 USD.
 • Páka 1:5 znamená, že pro nákup akcií v hodnotě 1 000 USD jste z vlastních peněz dali jednu pětinu, tj. 200 USD a zbytek, tj. 800 USD vám půjčí váš broker.
 • 200 USD odpovídající vašemu dílu váš broker zablokuje na vašem obchodním účtu jako margin (předpokládejme, že toto jsou podmínky marginu vašeho brokera).

Jaké má páka výhody a nevýhody

U páky je zásadní, že násobí zisky, pokud vaše akcie rostou. To je její hlavní výhoda a ostatně i důvod, proč tolik lidí páku využívá.

warning_image

S pákou raději opatrně

Hlavní nevýhoda a obrovské riziko páky je to, že násobí nejen zisky, ale násobí i ztráty, pokud vaše akcie klesají. Páka tak násobně zvyšuje riziko při vašem obchodování.

Pokud nevíte, jak s pákou obchodovat a kdy pozici včas uzavřít a akcie prodat, může obchodování na páku napáchat obrovské škody na vašem obchodním účtu.

Uvádí se, že v průměru 80 % retailových klientů na burze prodělává. Věřte, že jeden z hlavních důvodu je obchodování na páku. Pro začátečníky obchodování na páku rozhodně nedoporučujeme !!!

Kde výši páky zjistíte

Někteří brokeři poskytují typy účtů, kde máte obchodování na páku možné podle typu instrumentu, který chcete obchodovat. Pokud chcete obchodovat pouze akcie a bez páky, pak někteří brokeři nabízí typy účtů, kde obchodovat na páku není možné.

Pokud si otevíráte účet u brokera, je zásadní zjistit, jestli váš účet umožňuje obchodování na páku nebo ne, a pokud ano, jak velkou páku váš broker nabízí.

Co se děje na vašem obchodním účtu, pokud vaše akcie rostou nebo klesají

Jak jsme zmiňovali výše, páka vám znásobí zisky, pokud vaše akcie rostou, ale násobí ztráty, pokud vaše akcie klesají.

Pojďme si obě situace ukázat na našem příkladu s akciemi.

Co se děje s vaším účtem, pokud vaše akcie rostou:

 • Nakoupili jste 10 akcií, každá stála 100 USD, celková hodnota akcií tak byla 1 000 USD.
 • Nakoupili jste na páku 1:5, z vlastních peněz dali jednu pětinu, tj. 200 USD a těchto 200 USD vám broker zablokoval jako margin.
 • Vaše akcie vzrostly o 20 % na 120 USD, aktuální tržní hodnota vašich 10 akcií vzrostla z původních 1 000 USD na 1 200 USD. Pokud byste akcie za cenu 120 USD prodali, vydělali jste celkem 200 USD.
 • Do obchodu jste vložili z vlastních peněz pouze 200 USD, váš zisk je také 200 USD, díky tomuto obchodu jste vydělali 100%.

Zisk 100% zní krásně, že? Pojďme se ale podívat na opačnou situaci, pokud vaše akcie klesají.

Co se děje s vaším účtem, pokud vaše akcie klesají:

 • Nakoupili jste 10 akcií, každá stála 100 USD, celková hodnota akcií tak byla 1 000 USD.
 • Nakoupili jste na páku 1:5, z vlastních peněz dali jednu pětinu, tj. 200 USD a těchto 200 USD vám broker zablokoval jako margin.
 • Vaše akcie klesly o 20 % na 80 USD, aktuální tržní hodnota vašich 10 akcií klesla z původních 1 000 USD na 800 USD. Jste tedy 200 USD ve ztrátě.
 • 200 USD vám váš broker zablokoval jako margin, pokud nedodáte další peníze, aby se margin zvýšil (například na 300 USD nebo i více), broker vám pozici automaticky uzavře a 200 USD, které byly blokované jako margin, vám broker strhne z obchodního účtu.
 • Do obchodu jste sice vložili z vlastních peněz pouze 200 USD, ale vaše ztráta je také 200 USD. Díky tomuto obchodu jste prodělali 100 %.

Ztráta 100% už tak krásně nezní. Nicméně na tomto příkladu jsme chtěli ilustrovat, jak v praxi vypadá, pokud obchodujete na páku.

Margin call

Pokud vaše akcie klesají a ztráta se začíná přibližovat výši marginu (tj. výši blokované částky), v minulosti broker volal klientovi, aby doplnil peníze (tedy zvýšil margin), jinak broker akcie prodá. Tento hovor neboli výzva k dodání dalších peněz, se nazývá margin call.

U běžných retailových klientů už margin cally formou osobního telefonátu neprobíhají, celý proces je o dost rychlejší a automatizovaný. Pokud ztráta dosáhne hranice vašeho marginu, váš broker vám nevolá, ale systém pozici jednoduše uzavře.

V praxi to probíhá tak, že si sednete ke své obchodní platformě a zjistíte, že akcie jsou prodané a váš obchodní účet se zmenšil o ztrátu.

Závěr

Dnešní díl byl dlouhý, ale doufáme, že byl snad poučný. Páka vám může pomoci vydělat násobně více peněz, pokud víte, jak jí správně používat. Nebo také znásobí vaše ztráty a věřte, že i frustraci z toho, že se vám nedaří. Proto pro začátečníky obchodování na páku rozhodně nedoporučujeme !!!

V příštím díle vysvětlíme, co to jsou CFD neboli Contract for Differences a jak si je nesplést s běžnými akciemi, což by se pro vás mohla ukázat jako poměrně drahá chyba.

Sdílejte článek se svými přáteli