Nejčastější předsudky, které odrazují ženy od investování

Žen aktivních v investování je stále málo, nejen v České republice, ale i v zahraničí. Jaké jsou nejčastější předsudky, které ženy od investování odrazují?
Žen aktivních v investování je stále málo

Investování je pro hodně žen velmi aktuální téma – od mladých po starší, od studentek po úspěšné podnikatelky nebo manažerky. Když se ale žen zeptáte, jestli aktivně investují, většina si posteskne, že by potřebovaly, a hlavně chtěly své peníze nějak investovat, ale…

Evidentně je to téma, které ženy velmi řeší, ale přijde mi, že existuje nějaká neviditelná síla, která většinu žen odrazuje od toho, aby udělaly důležitý krok – prostě se do investování pustily.

Kde může být problém?

Mockrát jsem přemýšlela, a nejen já, kde je vlastně problém. Jsem přesvědčená, že problém není v nedostatku vzdělání, vědomostí či nedostatku času.

Ženy jsou dle mého názoru zaplevelené předsudky, které je od investování odrazují.

Za posledních deset let, co se aktivně pohybuji na trhu, jsem zažila více než dost situací, se kterými se ženy musí potýkat. Pojďme se podívat na to, co vše může ženy od aktivního investování odrazovat, nazvala jsem tento seznam nejčastější předsudky, protože jsem přesvědčená o tom, že to jsou opravdu pouze předsudky, které lze překonat.

Připravte si skórkartu

Pokud byste si za každý předsudek, který na vás sedí, dala bod, tipla bych si, že zejména úspěšné, vzdělané ženy, které jsou profesionálkami ve svých oborech, by v seznamu předsudků zaskórovaly hodně vysoko.

Nejčastější předsudky, které ženy odrazují od investování

1. Sebevědomí neboli „Musím mít perfektní znalosti a ideálně diplom z financí, abych mohla aktivně a úspěšně investovat“

Tipuji, že pro většinu žen, které mají svůj full time job či byznys v jiném oboru než finance, je toto nepřekonatelná překážka, v rámci běžného denního provozu už většina žen prostě nemá kapacity studovat ještě finance a trhy. Finanční vzdělání může být výhodou, ale rozhodně to jde i bez něj, ostatně na výchovu dětí jsme taky nestudovaly univerzitu a tak nějak to zvládáme.

2. Potřeba být perfektní a nedělat chyby

Většina profesí (lékaři, právníci, účetní, daňoví poradci atd.) je opravdu založená na principu, že chyba znamená zásadní problém. Znamená často finanční ztrátu, soudní spor, problém s klienty, u lékařů může mít i fatální následky. Jako ženy se často snažíme být perfektní v práci, být perfektní mámy, mít perfektně zorganizovanou domácnost, být aspoň trochu dobré manželky a partnerky, také by bylo dobré, abychom u toho dobře vypadaly a staraly se o sebe. Pokud perfektní nejsme, často za to cítíme pocit viny a sebemrskáme se.

Jenomže tento přístup na trhu nefunguje. Trhy jsou iracionální a děláte chyby. Chybami se ale učíte a získáváte cenné zkušenosti. Já si často připadám jak Mike Tyson, který dostal brutální knockout, ale s odstupem času vnímám, že to jsou cenné lekce, byť někdy hodně bolestivé. Uznávám, že rozhodně existují i méně bolestivé cesty, jak projít trhem, než je ta moje… Zásadní je přijmout, že na trhu není důležité být perfektní a nedělat chyby, ale vydělávat peníze.

3. Potřeba mít situace pod kontrolou

Další stigma, které si neseme díky multitaskingu, který musí většina žen dennodenně zvládat. Musíme mít pod kontrolou svoji práci/byznys, zaměstnance, děti a jejich program, domácnost atd. atd, atd., bez kontroly a systému by nám některé oblasti života zkolabovaly, teda alespoň v tom mém 

Toto je ale další vlastnost, která v investování hraje proti ženám. Trh nejde kontrolovat, dělá si, co chce, čím víc kontroly chcete získat, tím větší frustraci si vyrobíte. Nejlepší je přijmout to a nechat trh plynout dle jeho tempa, jakmile člověk toto připustí, vlastně se vám uleví, i tak vám zbyde dost jiných oblastí na kontrolu.

4. „Nemám čas“

Toto je hodně častý komentář a naprosto ho chápu, v nabitém programu prostě není čas na „nice to have“ typu investování.

Ženy se domnívají, že aby mohly investovat, musí tomu věnovat hodně času. Jistěže, na trhu můžete trávit hodiny denně, ale také nemusíte, je to jenom o tom, jaký styl člověk přijme a jaká si vytvoří očekávání ohledně výnosů.

I s malým množstvím času (klidně hodina měsíčně) se dá úspěšně investovat…a popravdě méně je někdy více. Ono podívat se na trh jednou měsíčně vám může ušetřit spoustu nervů, které máte, když denně sledujete prudké pohyby nahoru a dolů.

5. Vztah k penězům

Vztah k penězům je obecně silné téma, nejen mezi ženami. Hodně žen, které jsou aktuálně ekonomicky aktivní, vyrostlo za komunismu, kdy toho moc nebylo. Hodně žen tak přebírá modely svých rodin (a často matek samoživitelek) a mají hluboce otisknuté různé negativní, bojkotující programy ohledně peněz.

Ačkoli drtivá většina žen spravuje běžný rodinný rozpočet na nákupy, dovolené, běžné věci v domácnosti apod, řada žen nezná z rodiny model, kdy by žena vůbec rozhodovala o investicích, ty bývají dokonce i nyní doménou mužů.

Odhalit tyto programy vyžaduje sebereflexi a upřímnost, člověk ale často zjistí, že si sebou tahá tolik věcí, které mu nejsou nijak prospěšné. Pomůže už jenom uvědomění si, co vše mě v penězích blokuje, protože pak s tím člověk může dále lépe pracovat.

Ženy jsou v investování skvělé, máme na to data !!!

Abych podpořila všechny ženy v tom, že investování je jednoznačně oblast, kde je pro ně plnohodnotné místo, existuje nespočet výzkumů, které prokazují, že ženy jsou lepší investorky než muži. Důvody by vydaly na další blog, třeba někdy příště.

Závěrem

Závěr dnešního článku je za mě jednoznačný – všechny předsudky, které jsem psala výše, existují jenom v našich hlavách. Pokud přemýšlíte, že je třeba něco začít dělat, než vaše úspory požere inflace, je dobré si uvědomit, že kdo hledá, cestu najde, jediná omezení jsou ta, která existují v naší mysli.