Jak jsem podlehla šílenství ohledně „meme stocks“

Meme stocks je název pro akcie, které získaly obrovskou popularitu zejména díky internetové skupině skupině WallStreetBets na sociální síti Reddit.

Už několik let využívám začátek nového roku k bilancování toho, co se mi v uplynulém roce v obchodování dařilo a co se moc nepovedlo. Nedá mi nepodělit se, co spadá do druhé kategorie ne moc vydařených obchodů: nákup akcií BlackBerry Ltd., ke kterému jsem se nechala strhnout v rámci šílenství ohledně meme stocks.

Co jsou meme stocks – fenomén roku 2021

Jako „meme stocks“ se definují akcie, které získaly až kultovní oblibu mezi retailovými tradery, kteří se sdružují na různých on-line fórech. Řekla bych, že nejznámější je on-line platforma Reddit a v rámci ní velmi dobře známá skupina wallstreetbets, která má aktuálně přes neuvěřitelných 11,4 milionů členů.

meme stocks

O wallstreetbets začalo být více slyšet v lednu 2021, kdy právě díky této skupině traderů během cca 2 týdnů vyletěly akcie společnosti GameStop Corp. o více než 2 000 %. Stalo se také to, co snad ještě nikdy předtím – retailoví tradeři přetlačili svými long pozicemi pozice velkých hráčů, kteří na akciích GameStop měli short pozice, pro tuto akci se vžilo označení „short squeeze“. Díky davu wallstreetbets traderů a jejich short squeeze počítali velcí hráči ztráty v miliardách dolarů. Byla z toho senzace, o wallstreetbets se tehdy masivně psalo, samotné fórum oplývalo příspěvky traderů, kterak se z instalatéra či studenta během pár dní stali multimilionáři.

meme stocks
Týdenní graf akcií společnosti GameStop

A pak meme stocks a gambling zlákali i mě

Několik měsíců jsem vše pouze sledovala ve zprávách a trochu pohrdavě si říkala, že toto je prachobyčejný gambling. Po GameStop přišel další short squeeze na akcích společnosti AMC Entertainment Holdings Inc. a pak další a pak další… Trhem se vždy v horizontu dní prohnaly miliardy dolarů a objem na titulech, které jsou normálně třetiligové, dosahoval desítek milionů zobchodovaných akcií denně. Prostě něco neuvěřitelného.

V červnu už mi to nedalo a zaregistrovala jsem se do skupiny wallstreetbets také, protože mě zajímalo, jak diskuze vypadá v praxi, co se tam řeší a jak to vypadá, když se retailová masa chystá na další short squeeze.

Kromě ztráty, kterou popíšu níže, mi čtení příspěvků ve skupině wallstreetbets přineslo ještě další zajímavou věc, velmi jsem si rozšířila slovní zásobu o slova a spojení, která se zde bohužel nedají reprodukovat…:-)

Let’s buy the dip anebo hurá nakoupit BlackBerry

Jeden z dalších cílů skupiny wallstreetbets byly akcie společnosti BlackBerry Ltd., před iPhonem v zásadě bezkonkurenčního výrobce mobilních telefonů, který podobně jako Nokia zaspal dobu smartphonů a z jedničky se propadl téměř do horoucích pekel. Na druhou stranu společnost BlackBerry je stále aktivní a nyní se soustředí na oblast cybersecurity a umělé inteligence zaměřenou hodně na vozidla a poměrně dost investují do vývoje a inovací.

Udělala jsem si obvyklou analýzu – fundamentální i technickou a zdálo se mi, že nákup akcí BlackBerry není zas tak úplně mimo. Ale přiznám se, kdybych nedoufala, že cenu nahoru vyšroubuje dav pološílených traderů, za normálních okolností bych akcie nekoupila…

První tranši jsem nakoupila 3. června 2021 za 15 USD/akcii, pár hodin po mém vstupu tradeři opravdu vyhnali cenu výše a byla jsem skoro 13 % v profitu. Na fóru se masivně hecovali – „BB to the moon“, „BB skyrocket“ a já jenom nevěřícně sledovala objemy a masivní volatilitu. A místo abych sebrala 13 % zisk zrealizovaný za pár hodin, přemohla mě chamtivost a řekla jsem si, že přeci nevyměknu a počkám si na svůj take profit na 25 USD, když to tak hezky jede nahoru…

If trouble, double

Po pár dnech se akcie propadly pod moji nákupní cenu, ale hecování k short squeeze stále pokračovalo, tak jsem při poklesu přikoupila na ceně 14,30 USD. Nutno říct, že další nákupy při poklesu jsou součástí mojí běžné obchodní strategie, takže logicky jsem si to zdůvodnila hezky.

Jak ukazuje graf, od mého druhého nákupu akcie ještě klesly a od prázdnin se pohybují v pásmu mezi 8,5 USD a 11 USD. Příspěvky hecující k short squeeze akcií BlackBerry začaly postupně utichat a po pár dnech jsem jenom s údivem sledovala, jak se dav přesunul na jiné tituly a o BlackBerry už psali jenom zoufalci, kteří se nechali strhnout a zblbnout stejně jako já:-)

graf akcií BlackBerry
Týdenní graf akcií společnosti Black Berry - modrá šipka a zelené linky zobrazují dva nákupy akcií

Jak jsem si zachránila obchodní účet

Za posledních více než 15 let jsem přečetla tuny knih o tradingu a psychologii tradingu, vlastně jsem přečetla skoro cokoli, co se mi dostalo do ruky. Při zpětném pohledu mě samotnou překvapilo, jak jsem se nechala strhnout davem a jak bylo moje chování téměř učebnicové.

Naštěstí zatmění mozku jsem měla jenom při výběru titulu a ačkoli jsem trochu hloupě a naivně doufala, že toto bude rychlý (a samozřejmě super ziskový) obchod, velikost mé pozice byla obvyklých 4 % z hodnoty mého účtu.

Bylo to vzrůšo, normální gambling v kasinu a asi jsem si to potřebovala zažít, abych si uvědomila, že tohle pro mě není (naštěstí). Akcie obchoduji bez páky a bez stop loss, a tak mi divoká jízda s wallstreetbets sice zanechala jako vzpomínku dvě ztrátové pozice, ale naštěstí mě to nijak neomezilo v dalším obchodování.

A tak přeji do nového roku všem traderům bystrý úsudek a zvládnuté emoce a pokud se něco nepodaří, tak přeji všem alespoň co nejméně vyluxovaný obchodní účet.

 

Marika Čupa

Další články z kategorie Akcie a Psychologie obchodování