Podvodné investice: 7 rad, jak se chránit před investičním podvodem (díl 3.)

Obsah

V dnešním díle pro vás máme sedm základních rad, co dělat, když narazíte na investici, která vypadá podezřele a máte strach, že se jedná o podvod.

Tento díl si můžete pustit jako podcast nebo klidně čtěte dál. 

Nebo poslouchejte na APPLE PODCASTS.

Pojďme si probrat těchto sedm základních rad, které vám mohou pomoci investiční podvod poznat včas.

Rada #1: Nikdy se nenechte dotlačit k rychlému rozhodování

Vždy si klidu vše prostudujte a nikdy se nenechte dotlačit k rychlému rozhodování. Nikdy! Dejte si svůj čas a vše si v klidu prostudujte, auto si také nekupujete impulzivně.

Existuje spousta výborných a profesionálních finančních poradců, bohužel existují i ti méně profesionální. Profesionál vás nechá v klidu vše prostudovat a promyslet, je vám k dispozici pro jakékoli otázky a netlačí vás do rozhodnutí, a už vůbec ne do rychlého rozhodnutí.

Rada #2: Ptejte se a chtějte informace

Pokud vám cokoli není jasné, ptejte se. Pokud vám není jasná podstata investice nebo co jakých aktiv máte investovat, ptejte se. Ideálně tak dlouho, dokud vše nepochopíte. Pokud se ptáte a daný člověk vám dává najevo, že se ptáte hloupě, pak hlupák je on, ne vy.

Mimochodem, pokud někdo opravdu není schopen danou investici a rizika s ní spojená pochopit, pak takovému člověku profesionální poradce nesmí investici vůbec nabídnout, ne ho do ní naopak nutit.

Rada #3: Vždy si ověřte věrohodnost toho, s kým mluvíte

Pokud vás kontaktuje někdo, kdo se představí jako investiční poradce, finanční poradce nebo jiným obdobným názvem, vždy chtějte informace o jeho oprávnění k dané činnosti.

Každý, kdo někomu nabízí investiční produkty, musí mít oprávnění od České národní banky, profesionální poradce vám tyto údaje ochotně poskytne.

Pozor na telefonické kontakty !!

Dávejte zejména pozor na to, když vás bude někdo kontaktovat telefonicky: vždy vyžadujte podrobné údaje, abyste si mohli ověřit věrohodnost dané osoby nebo dané společnosti.

Chtějte minimálně jméno a příjmení dané osoby a podrobný název a IČO společnosti, pro kterou údajně pracuje. Pokud daný člověk tvrdí, že pracuje pro nějakou společnost, určitě neuděláte chybu, když si na oficiálním čísle klientského centra ověříte skutečnou situaci.

Využijte veřejné registry k ověření

Vše si ověřte ve veřejných registrech jako je třeba registr České národní banky, který najdete na www.cnb.cz, v části Dohled a regulace, Seznamy a evidence, seznamy regulovaných a registrovaných subjektů:

Link na registr ČNB: https://apl.cnb.cz/apljerrsdad/JERRS.WEB07.INTRO_PAGE?p_lang=cz

V tomto registru České národní banky jsou uvedeny všechny osoby a společnosti, které mohou nabízet investiční produkty a investiční služby.

investiční podvod
V registru ČNB si můžete ověřit oprávnění každé osoby poskytovat investiční poradenství a služby.

Rada #4: Nikdy nesdělujte údaje o svém účtu nebo jiné citlivé údaje

Zejména podvody po telefonu nebo internetu mají často společný rys, že od vás někdo chce, abyste mu sdělil číslo svého účtu, číslo své karty nebo jiné podobné údaje.

Nikdy nesdělujte do telefonu ani nepište mailem žádná hesla či přístupové údaje, ani si na žádost neznámého volajícího nestahujte do PC nebo do mobilu žádné aplikace, především ne pro vzdálený přístup.

Investičním podvodům po telefonu a na internetu se budeme podrobně věnovat v příštím díle našeho seriálu.

Rada #5: Nevypínejte radary, ne vždy je to podvod hned od začátku

Stává se, že investice, která je na začátku myšlená dobře, se v průběhu času zvrtne. Fond může peníze investovat špatně a prodělat. To je běžná součást světa investic. Může se ale stát, že fond ztráty nebo jejich velikost investorům zatajuje a tváří se, že je vše v pořádku.

Proto si hlídejte transparentnost, s jakou fond komunikuje své průběžné výsledky a pokud vám cokoli začne být divné, zpozorněte a raději si vše důkladně prověřte.

Rada #6: Nevěřte jenom tomu, co vidíte v médiích, zjistěte si reference

Bohužel, stává se, že z miláčka médií se po čase vyklube podvodník. Česká republika není tak velká, ze seriózních médií na internetu snadno zjistíte, kdo dlouhodobě dělá poctivou práci a ví se, že je to zkušený, vzdělaný a férový investor.

Než někomu svěříte své peníze, rozhodně věnujte nějaký čas tomu, abyste si na danou společnost nebo na daného finančního poradce zjistili reference.

Nenaleťte pouze na image mladého dravého vlka z Wall Street, který má silné PR a slibuje vám nadprůměrné zhodnocení vašich peněz. Kdyby byl takové investiční eso, jistě byste o něm slyšeli už dříve a rozhodně z jiných zdrojů než z rozhovorů.

Nenechte se nalákat na image Vlka z Wall Street.

Rada #7: Nebojte se vše ohlásit na Policii

Pokud se setkáte s příležitostí, u které máte podezření, že je investiční podvod, nebojte se kontaktovat Policii ČR.

Dobrá zpráva: existují i dobré fondy a dobří finanční poradci

Je důležité zmínit, že ne všechny fondy a investice jsou podvod.  Je mraky fondů a výborných finančních poradců, kteří dělají svoji práci skvěle, poctivě a profesionálně.

Jeden skandál a podvod neznamená, že podvodníci jsou všichni.

Jak dobré fondy a poradce poznáte?

Poznáte je spolehlivě podle toho, že rozhodně nesplňují znaky popsané v seznamu varovných znamení.

A také je poznáte podle toho, že například:

  • když se jich budete ptát, rádi vám odpoví a poskytnou vám informace,
  • netlačí na vás,
  • komunikují transparentně a slušně,
  • mají dobré záznamy o své výkonnosti v minulých letech a najdete je v registru České národní banky,
  • nestydí se přiznat i špatnou výkonnost. Přiznání špatné výkonnosti, zejména pokud celý trh má špatný rok, není hanba a ostuda, ale v investičním světě je to v mých očích známka zralosti.

Na závěr máme další z příkladů investičního podvodu ze stránek Policie ČR, jedná se o případ z prosince 2023:

Na stránkách internetového prohlížeče byla umístěna reklama týkající se investování do akcií společnosti ČEZ, přičemž na obrázku byla fotografie ředitele této společnosti spolu s prezidentem České republiky.

To zaujalo staršího muže, a tak vyplnil své údaje a čekal, až jej někdo kontaktuje.

Hned ten samý den se muži ozval domnělý finanční poradce a sdělil pánovi heslo pro další komunikaci s jiným pracovníkem, dokonce mu radil, aby na daný účet vložil jen 2 500 korun.

To muž udělal a následně mu přišel odkaz na stažení aplikace pro investování, kterou si nainstaloval do svého počítače. Muž byl pak následně telefonicky kontaktován ještě dalšími údajnými pracovníky energetické společnosti, kteří pro založení investičního účtu potřebovali sdělit i IBAN k bankovnímu účtu, číslo platební karty a její platnost, včetně CVV kódu.

To jim muž dobrovolně poskytl a na závěr mu bylo řečeno, že v dalších dvou hodinách bude probíhat propojování jeho bankovního účtu s investičním, a tudíž se do svého internetového bankovnictví nesmí po tuto dobu přihlásit, aby proces nenarušil.

Ještě v ten den byl ale muž kontaktován skutečným pracovníkem banky, který se ho zeptal, zda prováděl nějaké transakce, na což poškozený muž odvětil, že ne. Z účtu muže však byly staženy částky ve výši kolem 150 000 korun.

Zdroj: https://www.policie.cz/clanek/investice-do-akcii-cezu-se-poskozenym-nevyplatily.aspx

Mohl daný muž podvodu předejít?

Odpověď zní jednoznačně ANO, kdyby se řídil těmito radami:

  • Rada #3: Vždy si ověřte věrohodnost toho, s kým mluvíte: kdyby si muž ověřil totožnost osob, se kterými volá, jistě by zjistil, že to nejsou skuteční pracovníci banky či investiční společnosti.
  • Rada #4: Nikdy nesdělujte údaje o svém účtu nebo jiné citlivé údaje: muž poskytl podvodníkům údaje o svém bankovním účtu a své platební kartě včetně CVV kódu. Tím podvodníkům velmi usnadnil převody peněz z jeho účtu.
  • Rada #6: Nevěřte jenom tomu, co vidíte v médiích, zjistěte si reference: je možné, že kdyby muž věnoval více úsilí ověření, zda se opravdu jedná o skutečnou investici, velmi pravděpodobně by se nenechal nalákat.

Závěrem

Podvody po internetu nebo telefonu jsou stále častější forma, jak se podvodníci snaží z lidí vylákat peníze.

Příští díl proto budeme investičním podvodům na internetu, dozvíte se, jak takové podvody fungují a co dělat, abyste takovým podvodníkům nenaletěli.

Článek byl převzat z našeho partnerského webu FXstreet.cz:

https://www.fxstreet.cz/marika-cupa-ponziho-schema-co-delat-aby-clovek-nenaletel.html

Sdílejte článek se svými přáteli

Trading je pro mě celoživotní cesta osobního rozvoje a vzdělávání, absolutní vystoupení z komfortní zóny, překonávání překážek, překonávání vlastních strachů a bloků a obrovské kombo lekcí z trpělivosti a vytrvalosti. Za mě to ale pořád stojí za to.

Celou svojí podstatou věřím, že člověk má jít cestou, kam ho táhne duše i za cenu, že na cestě klopýtáte, nevíte, zda vůbec dorazíte do cíle, že máte někdy pocit, že už nemůžete a potřebujete čas na nabrání dalších sil. Pro mě osobně je tato duchovní stránka tradingu někdy vzrušující, někdy frustrující, každopádně je challengující a fascinující a mě osobně velmi stimuluje k tomu jít hodně do sebe. Sama jsem zvědavá, kam mě moje cesta zavede.