Podvodné Ponziho schéma a proč na něj tolik lidí naletí (díl 1.)

Obsah

Ponziho schéma je asi nejrozšířenější způsob, který připravuje lidi o peníze v něčem, co se tváří být výhodnou, a hlavně výnosnou investicí. Jak ho poznat?

Ponziho schéma bude tématem prvního dílu našeho seriálu o podvodných investicích, díky Ponziho schématu znovu a znovu přichází lidé o peníze.

Pokud vás zajímá, zda se „investice“ založená na Ponziho schématu dá poznat včas, tedy dříve, než vše praskne a peníze investorů zmizí v nenávratnu, tak odpověď je ANO, v drtivé většině případů se poznat dá.

V dnešním díle se dozvíte, co je vlastně Ponziho schéma a proč na něj tolik lidí naletí.

Tento díl si můžete pustit jako podcast nebo klidně čtěte dál. 

Nebo poslouchejte na APPLE PODCASTS.

Ne každá příležitost je investice

Slovo „investice“ budeme v celém seriálu dávat záměrně do uvozovek, protože je všem asi jasné, že u Ponziho schéma se o žádnou investici nejedná, byť tak může být prezentována.

Ponziho schéma

Co je Ponziho schéma

Pojďme si nejprve stručně popsat, co je Ponziho schéma. To je založené na jednoduchém modelu:

    • někdo, kdo se prezentuje jako „zakladatel“, založí zpravidla fond nebo jinou „investiční“ příležitost, kam láká investory na velmi výhodné, často nadprůměrné zhodnocení, může se jednat i o desítky procent ročně, kvartálně nebo dokonce i měsíčně.
    • peníze investorů se velmi často vůbec neinvestují, ale používají se na výplatu průběžných zisků těm investorům, kteří naskočili do systému dříve.
    • díky výplatám zisků systém získává na popularitě a ti „investoři“, kteří inkasují zisky, často navyšují své vklady a doporučují „investici“ dalším lidem.
    • dokud do fondu přitékají čerstvé peníze a je na výplatu nadprůměrných zisků, vše vypadá dobře. Dříve či později čerstvé peníze dojdou a celý systém se jednoduše zhroutí.
did you know_image

Kdy Ponziho schéma vzniklo?

Ponziho schéma vymyslel na počátku 20. let 20. století Charles Ponzi, podvodník italského původu, který vybral od tehdejších „investorů“ asi 20 milionů tehdejších dolarů.

Ponzimu za podvody hrozilo doživotí, protože však spolupracoval s policií, soud ho odsoudil jen k pětiletému trestu.

Proč lidé na Ponziho schéma znovu a znovu naletí?

Je zajímavé, kolik lidí od té doby Charles Ponzi „inspiroval“ a jeho model úspěšně opakují. Přemýšlela jsem také, proč tolik lidí znovu a znovu naletí a nechají se obrat o peníze. A napadají mě tyto možné důvody.

  • Neznalost

    Někteří lidé naletí na Ponziho schéma pouze z neznalosti. Řada lidí vůbec nezná Ponziho schéma nebo o něm už někdy slyšeli, ale vlastně nevědí, jak v praxi vypadá. Takže „investici“ založenou na Ponziho schématu nepoznají a nechají se obyčejně napálit.

  • Chamtivost

    Dalším důvodem je jeden ze starých známých fenoménů psychologie investování: chamtivost. Chamtivost při investování vede k neuváženým krokům, ignorování nebo podcenění rizika nebo k přehnaným očekáváním zisků. Chamtivost dovede vypojit zdravý selský rozum a intuici i velmi inteligentním a vzdělaným lidem.

  • Nedůvěra ve vlastní úsudek

    Svět investic je obestřený zvláštní aurou a budí dojem, že aby člověk mohl investovat, musí mít obrovské vzdělání a zkušenosti. To rozhodně platí, pokud se chcete pustit do aktivního investování, kdy si chcete své portfolio poskládat a spravovat sami nebo si přejete mít nadprůměrné výsledky.

  • Důvěra v autority

    Někdy je jednoduše těžké Ponziho schéma poznat. Stává se, že do „investice“ už investovali vaši známí, kolegové či příbuzní. Ještě těžší je Ponziho schéma poznat, kdy za investicí stojí nebo je s ní spojován někdo, kdo má velkou veřejnou nebo odbornou autoritu. To byl i případ Bernarda Madoffa.

Bernard Madoff, který se narodil v roce 1938, byl ve své době investiční guru a vážená postava na Wall Street, jednu dobu byl i předseda americké burzy Nasdaq.

Jeho investiční firma na Ponziho schématu fungovala dlouhé roky a nikdo dlouho neměl sebemenší tušení, že se děje něco, co nemá. Nakonec se však vše provalilo.

V prosinci 2008 byl Bernard Madoff zatčen a v roce 2009 odsouzen ke 150 letům ve vězení, což byl nejvyšší možný trest. Bernard Madoff povedl přes 4 800 klientů a odhadovalo se, že zpronevěřil přes téměř 65 miliard dolarů. Zemřel ve vězení v roce 2021.

Skandál se dotkl nejen Madoffa, ale citelně ji jeho rodiny. Pokud vás zajímá tento poměrně dramatický příběh, můžete se podívat na film Čaroděj ze země lží, ve kterém excelují v hlavních rolích Robert De Niro, který hraje Bernarda Madoffa a Michelle Pfeiffer, která ve filmu hraje jeho manželku.

Jak se ochránit? Nikdy nepodceňujte váš selský rozum a zdravý úsudek

Pro konzervativní investování a průměrný výnos diplom z financí nepotřebujete.

Někteří lidé naletí na „investice“ založené na Ponziho schématu z důvodu, že dané příležitosti přesně nerozumí, nerozumí, co je její podstata a do čeho se mají investované peníze dát. Ale protože se často cítí hloupě za to, že tomu nerozumí, nechají se přesvědčit, protože ti druzí, tedy zakladatel nebo finanční poradce tomu přeci určitě rozumí lépe.

Toto je nebezpečný fenomén zejména ve spojení s důvěrou v autority. 

Závěrem a co nás čeká v příštím díle

Jsem přesvědčená, že důvody, proč lidé naletí na podvodné investice, se nevztahují jenom k Ponziho schématu, ale dají se aplikovat na všechny podvodné typy „investic“ a jiných „super výhodných“ příležitostí.

V příštím díle probereme, jak Ponziho schéma poznat včas a jaká jsou varovná znamení – tedy znaky „investice“ založené na Ponziho schématu.

Sdílejte článek se svými přáteli