Co jsou rozdílové smlouvy neboli CFD a proč jsou rizikové

Obsah

Pokud si budete chtít otevřít účet u brokera, určitě se setkáte s varováním, které se týká rozdílových smluv, nazývaných také CFD.

Varování obvykle obsahuje informace, že rozdílové smlouvy jsou složité nástroje, které jsou spojeny s vysokým rizikem kvůli obchodování na páku.

V dnešním článku vám vysvětlíme, co jsou rozdílové smlouvy, proč jsou rizikové a jak se CFD liší od běžných akcií.

CFD

Co to jsou rozdílové smlouvy neboli CFD

Rozdílové smlouvy jsou známé také pod svým anglickým názvem „Contracts for Difference“ nebo zkratkou CFD.

CFD se řadí mezi tzv. deriváty. Deriváty jsou velmi zjednodušeně speciální finanční produkty, jejichž hodnota je odvozená od hodnoty jiného aktiva. Název derivát vychází ze slova derivovat, což v nejobecnější rovině znamená odvozovat.

Pozor - CFD akcie není to samé, jako běžná akcie

CFD existuje mnoho druhů a setkáte se i s CFD na akcie. CFD akcie je derivát akcie, tedy speciální finanční produkt odvozený od konkrétní akcie, který se tváří jako běžná (opravdová) akcie a má i stejnou cenu jako má běžná akcie.

Mezi běžnými akciemi a CFD však existuje hned několik zásadních rozdílů.

Jaké jsou rozdíly mezi běžnými akciemi a CFD

Rozdílů mezi běžnými akciemi a CFD je hned několik a jsou velmi zásadní. Pojďme si je stručně shrnout:

  1. Akcie představuje podíl v konkrétní společnosti, CFD ne
  2. CFD se obchodují na páku
  3. Za páku platíte poplatky brokerovi zvané swapy
  4. Hlavním účelem CFD je spekulace
  5. CFD umožňují spekulaci na pokles ceny akcií, tzv. shortování
  6. Z držení CFD nemáte nárok na dividendu, kdežto u běžné akcie nárok na dividendu máte

Rozdíl #1: Akcie představuje podíl v konkrétní společnosti, CFD ne

Pokud si koupíte jednu běžnou (opravdovou) akcii společnosti Apple, vlastníte díky této akcii podíl, byť miniaturní, ve společnosti Apple.

Pokud si koupíte CFD akcie společnosti Apple, který má na trhu stejnou cenu, jakou mají běžné akcie společnosti Apple, CFD sebou ale vlastnictví podílu ve společnosti Apple nenese.

CFD

Rozdíl #2: CFD se obchodují na páku

Páka znamená půjčené peníze a zná jí každý: páka je i hypotéka, kdy vám banka půjčí například 80 % peněz na nákup nemovitosti.

Páka v investování je to samé, jenom vám peníze půjčí broker. Cílem páky je, abyste mohli obchodovat s více penězi, než kolik máte na účtu.

Představte si, že máte 10 000 Kč a broker vám nabídne páku 1:5. To znamená, že můžete obchodovat, jako byste měli 50 000 Kč. Pokud se obchod podaří, váš zisk je pětkrát větší. Ale pozor, pokud se obchod nevydaří, ztráta bude také pětkrát vyšší.

Běžné akcie se na páku neobchodují, CFD se naopak na páku obchodují.

Rozdíl #3: Za páku platíte poplatky brokerovi

Nedílnou součástí investování jsou poplatky. Jeden z poplatků jsou provize, které platíte při nákupu a někdy i při prodeji akcií. Provize často platíte i při nákupu CFD.

Provizní politika je jedna z věcí, kterou se brokeři mezi sebou zásadně na trhu odlišují, proto poplatkům rozhodně věnujte pozornost, než začnete investovat.

Pokud vlastníte běžnou akcii, kromě provize brokerovi při nákupu neplatíte buď žádné další poplatky nebo platíte drobnější poplatky zvané často „custody fees“.

Pozor na poplatky zvané swapy

Pokud místo běžné akcie koupíte CFD, za držení tohoto instrumentu přes noc si většina brokerů strhává každý den poplatek zvaný „swap“. Swap, nazývaný také „swapové body“, je něco jako úrok, který platíte brokerovi za to, že vám půjčil peníze (tedy že můžete využívat páku).

Swap se počítá na denní bázi a jeho výše závisí na velikosti vaší pozice a délce doby, po kterou pozici držíte.

Příklad swapu:

Pokud nakoupíte CFD akcie za 10 000 Kč a swap je 0,02 % denně, za každý den, kdy pozici držíte, zaplatíte brokerovi 2 Kč. Pokud dané akcie držíte jeden měsíc, na swapu zaplatíte celkem 60 Kč. Pokud ale dané akcie budete držet šest měsíců, na swapu zaplatíte už 360 Kč, což je 3,6% z hodnoty 10 000 Kč. Čím déle CFD držíte, tím více zaplatíte na swapu.

Rozdíl #4: Hlavním účelem CFD je spekulace

Pokud přemýšlíte, proč CFD existují, tak jejich hlavním účelem je spekulace na růst nebo pokles ceny určitého aktiva, od kterého se dané CFD odvozuje.

Například CFD na akcie vám umožní spekulovat na růst či pokles ceny dané akcie bez nutnosti vlastnit běžnou akcii.

CFD se využívají nejčastěji ke spekulaci v krátkodobém horizontu.

Rozdíl #5: CFD umožňují spekulaci na pokles ceny akcií, tzv. shortování

Běžné akcie umožňují pouze spekulaci na růst ceny akcie. Tedy koupíte akcii za 100 USD a doufáte, že její hodnota vyroste například na 120 USD, kdy jí se ziskem prodáte.

CFD se využívají pro spekulaci na růst, ale i na pokles ceny akcie. Při spekulaci na pokles si půjčíte od brokera CFD akcie za 100 USD, za 100 USD tento CFD prodáte a doufáte, že hodnota klesne například na 80 USD, kdy CFD za 80 USD na trhu koupíte zpět a vrátíte brokerovi. Vydělali jste 20 USD.

Spekulace na pokles se nazývá „shortování“ a je to velmi specifický styl obchodování, který rozhodně není vhodný pro začátečníky. Budeme se mu věnovat podrobněji v některém z dalších článků.

Rozdíl #6: Z držení CFD nemáte nárok na dividendu, kdežto u běžné akcie nárok na dividendu máte

Dalším z důležitých rozdílů mezi běžnými akciemi a CFD jsou dividendy. Dividenda je právo na podíl na zisku společnosti a některé společnosti vyplácejí docela zajímavé dividendy. Obecně platí, že:

  • pokud vlastníte běžnou akcii, máte právo na dividendu, pokud daná společnost dividendu vyplácí
  • pokud vlastníte CFD, právo na dividendu nemáte.

Někteří brokeři zavedli, že i když vlastníte CFD, peníze odpovídající dividendě dostanete. Toto ale rozhodně není samozřejmost.

Je zásadní zmínit, že pokud máte v plánu koupit akcii kvůli dividendám, předpokládáme, že máte v plánu takové akcie vlastnit dlouhou dobu, a k dlouhodobému držení CFD rozhodně nejsou vhodné.

Shrnutí rozdílů mezi běžnými akciemi a CFD najdete v následující tabulce:

CFD

Jak poznat, která akcie je běžná akcie a která CFD?

Někteří brokeři nabízejí pro investování do akcií speciální typy účtů, kde je možné nakupovat výhradně běžné (opravdové) akcie bez páky.

Pokud máte obchodní účet u brokera, který umožňuje obchodování běžných akcií i CFD, drtivá většina obchodních platforem u daného instrumentu uvádí, zda se jedná o běžnou akcii nebo CFD.

Pomohou vám zkratky STC a CFD

CFD bývají označovány zkratkou CFD, běžné akcie bývají označovány zkratkou STC nebo popiskem Stock nebo jsou bez popisku.

 

Pojďme si to ukázat na reálném příkladu z obchodní platformy od brokera XTB S.A., organizační složka, který umožňuje obchodování s běžnými akciemi i CFDs.

Pokud například chcete koupit akcii společnosti Apple, která má ticker AAPL.US, platforma vám nabídne k obchodování dva typy instrumentů:

  • běžnou akcii, která má vpravo nahoře označení STC
  • derivát akcie, který má vpravo nahoře označení STC CFD.
Ukázka označení akcie a CFD v obchodní platformě brokera XTB

Další příklad je z obchodní platformy od brokera Interactive Brokers, který umožňuje obchodování s běžnými akciemi, CFDs i dalšími deriváty, jako jsou opce nebo warranty.

Pokud chcete koupit akcii společnosti Apple a zadáte ticker AAPL, platforma vám nabídne k obchodování hned několik typů instrumentů:

  • běžnou akcii označenou jako Stock
  • deriváty akcie Apple, a to hned několika druhy: CFD, různé druhy opcí nebo warranty.
Ukázka označení akcie a CFD v obchodní platformě brokera Interactive Brokers

Nebojte se zeptat se brokera

Pokud si budete otevírat účet u brokera, rozhodně se nebojte zeptat, jestli daný broker umožňuje pouze investování do běžných akcií nebo nabízí i CFD.

Pokud váš broker umožňuje obchodování běžných akcií i CFD, dávejte pozor na to, co opravdu kupujete.

Závěrem

Rozdílové smlouvy neboli CFD jsou užitečným nástrojem pro krátkodobé spekulace a pokročilé investory, kteří vědí, jak CFD obchodovat, protože obchodování s CFD přináší vysoká rizika, zejména kvůli obchodování na páku.

Pokud jste začátečník nebo hledáte dlouhodobé investice, rozdílovým smlouvám se raději vyhněte.

Sdílejte článek se svými přáteli