Investiční strategie: jak si udělat tu svou – investiční desetiminutovka #1
Investiční strategie je pro úspěšné investování zásadní věc. Jak si vytvořit tu svou vám poradíme v dnešní investiční desetiminutovce.
Plánování a evidence jsou důležité nejen v byznysu, ale i v investování. Řada investorů ale na plánování a evidenci svých investic zapomíná nebo neví, jak na to.
I já na tom kdysi byla stejně a trvalo mi několik let, než jsem našla systém, který mi vyhovuje.
V dnešním článku jsem se proto rozhodla pro inspiraci nasdílet, jak to mám já: jak si plánuji nákupy akcií a ETFs, co vše si eviduji a jaké nástroje pro to používám.
Plánování a evidence investic spolu nedílně souvisí a pro mě osobně se rozpadají na tři části:
Část 1: vytvoření vlastní investiční strategie
Část 2: plánování konkrétního nákupu
Část 3: evidence a vedení obchodního deníku.
Všechny tři části popíšu v dnešním článku podrobněji, nejdříve bych ale ráda zmínila, proč vnímám plánování a evidenci v investování jako důležitou věc.
Řada lidí k investování přistupuje tak, že naklikají nákupy akcií nebo ETF v obchodní platformě, a tím to pro ně končí.
Nákupy předem nijak moc neplánují a nekomplikují si život ani základní analýzou. Nevedou si evidenci a po letech mají často problém dohledat, kdy jakou akcii či ETF koupili a za kolik peněz.
Tohle je pro mě investorský punk a takto by investování vypadat nemělo.
Spíše než investorský punk je mi bližší přístup, který razí, že investování byste měli brát jako byznys. Co to znamená v praxi?
Předpokládám, že většina podnikatelů alespoň základně plánuje, co budou dělat, čím budou vydělávat peníze a jaké budou mít cca náklady.
Také předpokládám, že mají pořádek ve fakturách, ať už těch vydaných nebo přijatých a vedou si účetnictví, i kdyby bylo základní. Když si po roce dělají daňové přiznání, ví přesně, zda v daném roce měli zisk nebo ztrátu.
S investováním je to stejné. Trocha práce spojené s plánováním a evidencí obchodů a vedením obchodního deníku vám dlouhodobě udělá hodně dobrou službu a přinese vám řadu benefitů.
Díky dobrému plánování si v klidu předem připravíte, co, za jakých podmínek a za kolik peněz koupíte. Vyvarujete se tak zbrklých investičních rozhodnutí, která bývají ta nejhorší.
Dobrá evidence a obchodní deník vám dají cennou zpětnou vazbu. Investujete tolik peněz a tak často, jak jste plánovali? Vydělávají vaše investice? Nebo naopak prodělávají?
Díky evidenci a obchodnímu deníku si můžete projít své investice a zamyslet se, co jste udělali dobře, co ne a jak případně upravit svoji obchodní strategii nebo vaše investiční cíle.
Jednoduše: čísla nelžou, jak by řekl pan profesor Václav Smil.
Kromě přehledu pro sebe se evidence a obchodní deník hodí i pro přípravu daňového přiznání. Dobře vedenou evidenci oceníte zejména v případě, kdy máte více obchodních účtů, jak to mám třeba já.
I kdybyste měli jenom jeden obchodní účet, vězte, že výpisy od některých brokerů nejsou zrovna přehledné a srozumitelné. V minulosti se mi vlastní evidence už mockrát hodila, protože mně i mojí účetní pomohla z výpisu brokera rozklíčovat, kdy a co jsem koupila, za kolik peněz a kolik jsem vydělala či prodělala.
Pojďme si podrobně popsat zmiňované tři části, které se týkají plánování a evidence vašich investic, tedy:
Kromě vysvětlení všech tří částí vám také nasdílím, jak vypadá jedna z mých obchodních strategií, jak plánuji konkrétní nákupy podle této strategie a jak si vedu evidenci a svůj obchodní deník.
Investiční strategie je váš plán, kterým se řídíte při vašem investování, abyste došli do cíle, který si předem určíte. Se strategií, i docela jednoduchou, se vám bude investovat o dost lépe než bez jakékoli strategie.
Dobrá investiční by měla definovat minimálně tyto tři oblasti:
Nejlepší investiční strategie je taková, která vyhovuje vám, vašim cílům a vašim potřebám.
Pokud ještě nemáte svoji vlastní investiční strategii, ale chtěli byste ji mít, můžete si pro inspiraci přečíst článek nebo poslechnout podcast na toto téma.
Investiční strategie je pro úspěšné investování zásadní věc. Jak si vytvořit tu svou vám poradíme v dnešní investiční desetiminutovce.
Když máte jasno v tom, jaké instrumenty, kdy, jak často a za kolik peněz budete nakupovat, je dobré si naplánovat i každý konkrétní nákup. Není to žádná velká věda, postačí jednoduchý to do list.
Evidence a obchodní deník jsou velmi subjektivní záležitost. Já sama jsem poměrně dlouho hledala a zkoušela, jak by měla evidence mých obchodů a můj obchodní deník vypadat a trvalo mi několik let, než jsem si svůj systém „vychytala“.
Evidence a obchodní deník jsou pro mě osobně dvě trochu různé věci.
Evidence pro mě znamená podrobnou evidenci nákupů a prodejů všech akcií či ETF.
Pro tyto účely se mi nejlépe osvědčil excel, který je výborný v tom, že si data můžete různě třídit a dělat jednoduché kontingenční tabulky. Díky tomu snadno zjistíte, kolik máte peněz v jakých akciích, kolik jste vydělali za jaké období, kolik jste zaplatili brokerovi na provizích apod.
Obchodní deník oproti tomu vnímám jako něco víc než jen prostou evidenci čísel. Obchodní deník mám v Evernote, kam si ke každému obchodu ukládám printscreen grafu dané akcie či ETF.
K printscreenu si často doplňuji i různé poznámky, třeba jaká je nálada na trhu nebo cokoli dalšího, co chci mít zapsané.
Dělat si printscreeny grafů při nákupu je mimochodem výborná věc. Baví mě dívat se zpětně, jak graf vypadal například před půl rokem či rokem. Vidím, za kolik jsem v té době nakupovala a kam se od té doby trh posunul. To mi pomáhá držet v investování dlouhodobou perspektivu.
V rámci investování mám více investičních strategií, plánování, evidenci a obchodní deník vám ukážu na jedné z nich.
Berte to prosím jako inspiraci, nikoli jako doporučení, jak to máte dělat vy.
Jak vypadá tato moje strategie:
CO: kupuji ETF, které sleduje akciový index (tedy tzv. indexové ETF)
KDY: ETF kupuji pravidelně každý měsíc, akcie ETF kupuji vždy 18. v měsíci, na ten den mám nastavenou v kalendáři událost s upomínkou. Pokud se 18. den v měsíci neobchoduje, protože je víkend nebo státní svátek, tak nakupuji první následující obchodní den.
KOLIK: od daného ETF kupuji vždy tři akcie, bez ohledu na to, kolik akcie stojí.
Více o této metodě pravidelného investování do akciového ETF zvané „Dollar Cost Averaging“ si můžete přečíst v tomto článku:
S investováním do ETF vám mohou pomoci dvě nejznámější investiční strategie: první z nich zvané Dollar Cost Averaging, se budeme věnovat v dnešním díle.
Pro nákupy ETF mám tento to do list:
V obchodní platformě brokera zadám příkaz na nákup 3 akcií daného ETF. Nákupní příkaz zadávám před otevřením trhu, mám ráda, když si můžu vše v klidu připravit.
Například v Americe se začíná obchodovat v pracovní dny v 15.30 hodin našeho času. Můj broker umožňuje zadat nákupní příkazy i dříve, takže si většinou vše chystám a příkazy zadávám už dopoledne.
V den nákupu si vždy dělám printscreen grafu daného ETF, ten si ukládám do Evernote. K printscreenu si vždy píšu datum, například: 18.6.2024 – printscreen – týdenní graf.
Jakmile se můj obchod otevře, tedy broker mi akcie ETF nakoupí, zapíšu si obchod do obchodního deníku v excelu.
Můj broker po nákupu automaticky vygeneruje pdf potvrzení o nákupu. Toto pdf si stáhnu a ukládám na cloud do složky, kde si eviduji všechna tato potvrzení.
Osvědčilo se mi dávat do názvu souboru datum a název akcie, kterou jsem koupila, například takto: 20240617_Stock_Exchange_Notice_ABCD_buy.
Ukládání potvrzení o nákupu vypadá jako zdvojená práce, pokud si vedu evidenci i v excelu.
Ale za tu minutu práce to stojí. Ani nemůžu říct, kolikrát se mi v minulosti hodilo, že jsem měla pdfka s potvrzením o nákupu uložená, ať už kvůli daním nebo proto, že jsem v excelu udělala překlep, kterého jsem si nevšimla a měla jsem data podle čeho opravit.
Zmiňovala jsem, že rozlišuji mezi evidencí obchodů v excelu a obchodním deníkem, který si vedu v Evernote.
Můj excel má následující sloupce:
Co jeden nákup, to nový řádek.
Jakmile akcii prodám a doplním všechny potřebné sloupce, příslušný řádek zašedím.
Pro každý rok si dělám nový excel, ze kterého odstraním akcie prodané v uplynulém roce (tj. šedé řádky) a v excelu nechávám pouze otevřené pozice, tj. akcie, které mám stále v portfoliu. Díky tomu, že si eviduji rok nakoupení akcie, snadno vidím, jak „staré“ akcie v portfoliu mám.
Do Evernote si ukládám printscreen grafů v den nákupu, ale i v den prodeje akcie či ETF. K danému obchodu si píšu také různé poznámky nebo si ukládám linky na zajímavé články.
V Evernote si také vedu měsíční report, kde si pravidelně každý měsíc dělám takové své osobní summary, jak se mi v uplynulém měsíci vedlo, jak se vyvíjí naše investice, jakou máme velikost účtů, co jsem koupila či prodala.
V rámci měsíčního reportu si také dělám printscreeny grafů hlavních akciových indexů a zlata. Ráda si také píšu poznámky o tom, jaká je aktuální nálada na akciovém trhu a co se za daný měsíc na trzích dělo.
Je fajn se občas zastavit a ohlédnout se, měsíční reporty jsou pro takové ohlédnutí skvělé. Například v době covidové krize jsem si reporty dělala dokonce týdně, protože nálada, která panovala na akciovém trhu, byla pro mě unikátní.
Dnes jsou pro mě tyto týdenní covidové reporty velmi zajímavý a cenný zdroj informací, jak se v té době choval akciový trh a naše portfolio.
Plánování a evidence investic jsou důležité pro jakoukoli činnost, kterou myslíte vážně, a investování není výjimka.
Úspěšně investovat jde samozřejmě i bez toho, ale připravíte se o řadu benefitů, které vám dobré plánování a evidence přinesou.
Ať už se rozhodnete jakkoli, zásadní je, abyste si našli takový systém, který bude přesně vyhovovat vám a vašim potřebám.
Hodně štěstí při vašem investování !
Sdílejte článek se svými přáteli
Vyplněním e‑mailu se přihlašujete k obsahovému newsletteru tvůrce a souhlasíte s obchodními podmínkami.
©2025 | Made with fin4elle