Akcie: Jak využít trend a propady trhu v investování (6. díl)

Obsah

Trend a propady trhu využívají zkušení investoři jako dobré příležitosti pro investování do akcií. Jak na to, probereme v dnešním díle.

V minulém díle jsme se věnovali propadům trhu a tomu, že jsou běžnou součástí akciového trhu. Žádný trend nejde přímočaře jenom nahoru, korekce a propady jsou přirozený způsob, jak si trend „oddechne“ při růstu, podobně jako když horolezec odpočívá při výstupu na vrchol. Poklesy cen naopak zkušení investoři vnímají jako skvělou příležitost pro investování do akcií, neboť akcie řady dobrých společností se nachází ve slevě.

Jak prakticky využít trend a propady trhu v investování do akcií

Při našem vlastním obchodování se řídíme následujícími zásadami:

  • Zásadní je určit hlavní trend a obchodovat v jeho směru

    Pro investování do akcií, zejména to dlouhodobé, je zásadní, aby akcie byly v uptrendu, tedy ve trendu směrem nahoru. Ideální je zachytit uptrend co nejdříve, čím dříve naskočíte do uptrendu a koupíte akcie při nějaké vhodné příležitosti, tím lépe se "svezete na vlně trendu".

  • Korekce hlavního trendu využíváme k nákupům akcií

    Sekundární trend, který je korekcí hlavního trendu, bývá skvělá příležitost k nákupům akcií ve směru hlavního trendu. Jedná se o situace, kdy se akcie nachází „ve slevě“.

  • Krátkodobý trend ignorujeme

    Krátkodobý trend je zpravidla šum na trhu, někdy jej využíváme rovněž k nákupu akcií, výše „slevy“ bývá ale menší, proto bývá lepší počkat si na větší korekce.

Trend často doprovází propady trhu, je to skvělá příležitost pro investování do akcií.

Jak to vypadá v praxi

Graf na obrázku ukazuje akcie společnosti Adobe Inc, které při svém růstu poskytovaly řadu hezkých korekcí, a tedy příležitostí pro nákup. Tyto korekce jsou označené červenými šipkami.

trendy na akciovém trhu
Ukázka korekcí označených červenou šipkou, které poskytovaly hezká místa pro nákup akcií společnosti Adobe.

Rada na závěr

Na závěr dnešní kapitoly pro vás máme radu, která se týká spíše psychologie obchodování:

warning_image

Nesnažte se vychytat dno a vrchol

Bylo by samozřejmě ideální koupit akcii, když je její cena nejníže, tedy na dně, a prodat jí, když je její cena nejvýše, tedy na vrcholu. To jsou ale ideální situace, ke kterým v běžném životě na burze dochází opravdu málokdy. Vychytat dno a vrchol ve 100 % případů neumí nikdo, ani profesionálové. Když od sebe nebudete očekávat, že vždy nakoupíte na dně a vždy prodáte na vrcholu, ušetříte si hodně frustrace.

Závěr

V dnešní kapitole jsme vám dali takovou malou ochutnávku, jak se dá využít trend a jeho korekce k dobrým nákupům akcií, nebojte, v dalších dílech vám ukážeme ještě více praktických příkladů.

V příští kapitole se pustíme podrobněji do toho, kde na světě se akcie obchodují a jak vybrat burzu, na které akcie obchodovat

Sdílejte článek se svými přáteli