Akcie: Jak vybrat, na které burze akcie obchodovat? (7. díl)

Obsah

V dnešní době je možné koupit akcie prakticky z celého světa, neboť v téměř každém civilizovaném státě na světě se nachází burza cenných papírů.

Ne každá burza cenných papírů je ale pro investování vhodná. V dnešním díle proto probereme, kde na světě a na jakých burzách se akcie obchodují, a hlavně jak vybrat, na které burze můžete bezpečně koupit akcie do vašeho portfolia.

Akcie dle geografie aneb kde všude se akcie obchodují

Akcie se obchodují v zásadě po celém světě, snad v každém státu světa se nachází burza cenných papírů, kde se obchodují akcie společností z daného státu.

Ne všechny burzy jsou ale běžně přístupné pro obchodování, většina brokerů nenabízí exotické trhy a zdaleka ne všechny tituly jsou pro obchodování zajímavé. Důvodem jsou objemy obchodů a likvidita, o kterých si více povíme v příštím díle.

Co je burza cenných papírů a jak se na ni dostat

Akcie na celém světě se obchodují primárně prostřednictvím burzy cenných papírů. Burza jako taková nevlastní akcie daných společností, burza je pouze místem, kde se potkávají kupující a prodávající a uzavírají spolu obchody

Ve většině zemí jsou burzy a obchody na nich silně regulovány právními předpisy a pravidly, aby byla zajištěna férovost a legálnost procesu nákupu a prodeje akcií.

Přísná pravidla také určují, kdo má na burzu přístup, tj. kdo může kupovat a prodávat akcie, tyto subjekty jsou např. banky, fondy, brokeři apod.

Hlavní světové burzy, kde se akcie obchodují

Mezi největší burzy na světě z hlediska počtu obchodovaných akcií a objemu obchodů jsou:

V České republice máme Burzu Cenných Papírů Praha (https://www.pse.cz), která se dle svých objemů řadí k menším burzám na světě. 

warning_image

Na Čínu radíme zapomenout

Z hlediska objemů se dále mezi největší burzy světa řadí i čínská Shanghai Stock Exchange, většina brokerů však obchodování na této burze zatím běžně neumožňuje, což je hlavně pro začátečníky dobře. 

Obchodování s čínskými akciemi vnímáme jako poměrně rizikové a pro začátečníky ho rozhodně nedoporučujeme.

Jak tedy vybrat, na které burze obchodovat? Pomůže nám likvidita a volume

Likvidita u akcií znamená, že je možné akcii rychle prodat a přeměnit tak na peníze. Pokud nakoupit a prodat danou akcii chce hodně subjektů najednou, je taková akcie nejen velmi likvidní, tedy snadno prodatelná, ale zároveň má vysoké objemy obchodů a tím pádem je taková akcie pro obchodování zajímavá.

Celkem logicky jsou tak akcie ze zemí, které lákají obchodníky více a ze zemí, které lákají obchodníky méně.

Které země mají vysokou likviditu a volume?

Z hlediska geografie, a právě s ohledem na likviditu a vysoké objemy akcií jsou pro obchodování nejzajímavější akcie z USA. Pokud byste chtěli geograficky diverzifikovat, tak pak jsou k obchodování zajímavé ještě německé akcie.

did you know_image

38,3 milionů

Tolik byl průměrný denní volume, tj. objem zobchodovaných akcií a kontraktů, na New York Stock Exchange za 1. kvartál 2022.

Zdroj: www.nyse.com

I v jiných zemích, jako je Anglie, Francie nebo Japonsko je určitě možné najít dobré příležitosti, ostatně i Česká republika nabízí zajímavé příležitosti. My však doporučujeme začít s americkými, případně německými akciemi.

Proč americké akcie?

V USA lze najít jedny z nejatraktivnějších, největších a nejlepších společností na světě, takže bychom se nebáli začít pouze s americkými akciemi a až si osaháte tento trh, můžete přidat Německo, případně další země, pokud budete mít chuť.

Rada na závěr - pozor na měnu vašeho obchodního účtu

Na závěr dnešního dílu pro vás máme radu.

Další z důvodů, proč doporučujeme soustředit se na začátku pouze na akcie z jedné geografie, ideálně USA, je měna vašeho obchodního účtu.

Pokud budete mít v portfoliu americké akcie v dolarech, německé v eurech, anglické v librách a japonské v jenech, zcela nevědomky se tak ocitnete i na forexovém trhu, neboť kurzy jednotlivých měn vám tak mohou ovlivňovat výsledky vašeho obchodování s akciemi. Více o měně obchodního účtu probereme v některém z dalších dílů.

Závěr

Po přečtení dnešní kapitoly už možná máte jasněji v tom, na kterých burzách je lepší nakupovat akcie a na kterých spíše ne.

V příštím díle si povíme o obchodních dnech a hodinách, kdy se akcie obchodují, které se také samozřejmě liší podle toho, na které burze obchodujete.

Sdílejte článek se svými přáteli