Akcie: Proč jsou akcie skvělé pro začátečníky (2. díl)

Obsah

Pokud začínáte investovat, akcie jsou skvělá věc, protože pod každou akcií si snadno představíte konkrétní společnost a konkrétní produkt nebo službu.

Na kapitálových trzích se obchodují stovky různých instrumentů a člověk se v tom může velmi snadno ztratit. S něčím je dobré začít a my se domníváme, že pro začínající investory jsou ideální právě akcie.

Proč si myslíme, že akcie jsou skvělé pro začátek?

Pokud s investování začínáte, je třeba si vybrat jeden instrument a s ním začít. Akcie jsou skvělé v tom, že pod každou akcií si snadno představíte konkrétní společnost a konkrétní produkt nebo službu. Vědět, do čeho investujete, je v investování klíčová věc.

Akcie: Co je finanční trh a co se na něm obchoduje

Akcie mají mnoho výhod, ale i pár nevýhod, o kterých si také napíšeme.

Co jsou výhody akcií?

 • Máte podíl v konkrétní společnosti

  Pod akcií si snadno představíte konkrétní společnost, produkt či byznys. Například si můžete koupit akcii společnosti Apple Inc a máte tak v této společnosti podíl, byť miniaturní.

 • Jsou skvělé pro začátek

  Akcie vám mohou pomoci začít se pomalu orientovat v trhu, pokud budete mít chuť se dále rozvíjet, můžete postupně studovat a opatrně zkoušet i jiné instrumenty (např. komodity či forex).
  A pokud vás další instrumenty lákat nebudou nebo tomu nebudete chtít věnovat svůj čas a úsilí, akcie jako investiční nástroj vám mohou sloužit celoživotně.

 • Obchodování s nimi je snadno dostupné a je to pouze o vás

  Dnes už akcie nabízí drtivá většina brokerů za nulové nebo zcela minimální poplatky. Své vlastní portfolio si tak může každý začít tvořit a spravovat sám, pokud chce. Také nepotřebujete žádné zaměstnance, kancelář, máte minimální náklady a své portfolio spravujete odkudkoliv chcete.

 • Můžete začít s jakýmkoli kapitálem

  Jsou akcie, které stojí pár set dolarů jedna, ale jsou i akcie, které stojí pár dolarů. Začít tak můžete s minimálním kapitálem i s balíkem.

 • Patří mezi bezpečnější instrumenty

  Akcie se jako jeden z mála instrumentů dají obchodovat bez páky, což z našeho pohledu dramaticky snižuje riziko případné ztráty, zejména pokud držíte akcie opravdu dlouhodobě. Obchodování na páku probereme v pozdějších dílech.

 • V dlouhodobém pohledu jsou akciové trhy ziskové

  Průměrný roční výnos amerického akciového indexu S&P 500 za posledních 10 let činil 14,84 %, průměrný roční výnos od roku 1928 do 2021 činil 8,92 %, v dlouhodobém horizontu jsou tak akciové trhy ziskové. Výkonnost indexu S&P 500 probereme podrobněji později.

Zní to až ideálně, ale pozor, akcie mají i své nevýhody !

A jaké jsou nevýhody akcií? 

 • Připravte se na divokou jízdu

  Trhy pravidelně prochází obdobím propadů, které mohou trvat i několik let, v té době může vaše portfolio hodně zhubnout. Připravte se tak na chvílemi hodně divokou jízdu.

 • Chce to dlouhodobý přístup a pevné nervy

  Obchodování s akciemi sebou nese riziko, ostatně jako jakákoli jiná lidská činnost (i nečinnost) a ustát krátkodobé i dlouhodobější propady portfolia a vidět svoje portfolio v minusových číslech chce dlouhodobý přístup a pevné nervy.

 • Trh umí přinést velkou míru frustrace

  Představte si situaci, že svoje akcie prodáte a ony dále rostou a rostou... Nebo máte hezký zisk, rozhodnete se akcie dál držet a najednou se trh propadne... Nikdo nemá křišťálovou kouli a ani ti nejlepší profesionální investoři neumí přesně odhadnout, co trh nebo konkrétní akcie udělá, zda půjde nahoru nebo dolů.

 • Něco se vám povede a něco nepovede

  Na některých akciích můžete hodně vydělat, některé vaše investice ale mohou být průšvih a může vám trvat i několik let, než si tzv. „vysedíte“, že se akcie dostane zpět aspoň na hodnotu, kde jste jí koupili. A nebo se nedočkáte nikdy a inkasujete ztrátu. To je trh a do toho s tím musíte jít.

 • Nějaký váš čas to chtít bude

  Počítejte s tím, že aktivní správě akciového portfolia je potřeba věnovat alespoň nějaký čas, jako jakékoli jiné činnosti, od které chce v životě člověk nějaké výsledky, rozhodně to nejsou „easy money“.

Závěr

Přes všechna negativa věříme, že pozitiva převažují a že má smysl do akcií investovat. Pokud si to myslíte i vy, můžete přejít na další díl na téma Co je to trend a jak ho poznáte. 

Sdílejte článek se svými přáteli