Akcie: Co je to trend a jak ho poznáte (3. díl)

Obsah

Trend je pro investování do akcií zásadní věc, v dnešním díle proto probereme, co je trend, jak ho poznáte a jaké jsou druhy trendů podle směru.

Trend na akciovém trhu znamená obecný směr, kterým se pohybuje cena akcií. Žádný trh ale nejde navěky jenom jedním směrem, ale pohybuje se v cyklech. Cykly velmi zjednodušeně představují na sebe navazující trendy, které jdou někdy nahoru, někdy dolů a často nerozhodně do strany. Pro investování do akcií je trend důležitá věc, protože zejména díky obchodování ve směru trendu vydělávají investoři peníze.

Trend je pro investování do akcií zásadní věc

Dělení trendů

Trendy se dělí podle různých kritérií, nezákladnější rozdělení trendů je podle toho, jakým směrem trend jde.

Jaké jsou základní druhy trendu podle směru

  • Uptrend neboli býčí trend (bull trend)

    Je to déle trvající období růstu cen. Pojem bull trend nebo také bull market se nevztahuje pouze k akciím, ale v investičním světě se používá pro označení růstu jakýchkoli aktiv (komodit, měn apod.).

  • Downtrend neboli medvědí trend (bear trend)

    Déle trvající období poklesu cen. Stejně jako bull market, pojem bear market se nevztahuje pouze k akciím, ale v investičním světě se používá pro označení poklesu jakýchkoli aktiv (komodit, měn apod.).

  • Sideway trend neboli trend jdoucí do strany

    Situace, kdy se trh po určitou dobu (zpravidla týdny, měsíce) pohybuje v pásmu a skáče jako míček nahoru a dolů.

Pojmem býčí/medvědí či sideway se často nenazývá jenom trend, ale běžně uslyšíte pojmy „býčí trh“, „medvědí trh“ či „trh jde do strany“.

Trend je pro investování do akcií zásadní věc

Jak snadno poznat trend

Hlavní trend je snadné určit: poznáte ho při prvním pohledu na graf. Investiční matadoři radí otevřít si graf akcie, u které chcete určit trend a poodejít klidně dva tři metry od obrazovky, získáte tak cenný odstup.

Pak už je to jednoduché: Pokud jde cena na grafu nahoru, jedná se o uptrend, pokud jde cena na grafu dolů, jedná se o downtrend. Pokud je těžké určit jednoznačný směr, pak na trhu nepanuje žádný jasný trend.  

Jak vypadá býčí (bull) trend

Graf níže zobrazuje pohyb akciového indexu Dow Jones Industrial Average (známý také pod zkratkou DJIA, tento index sleduje výkon akcií 30 největších amerických společností) za období od roku 2009 do roku 2021, kdy byl trh v silném uptrendu.

Trend je pro investování do akcií zásadní věc
Ukázka bull trendu na grafu akciového indexu Dow Jones Industrial Average

Jak vypadá medvědí (bear) trend

Graf níže zobrazuje akcie společnosti General Electric, které byly v období od roku 2016 do 2018 v silném downtrendu.

Medvědí trend
Ukázka bear trendu na grafu akcií společnosti General Electric

Jak vypadá trend jdoucí do strany

Na grafu akcií společnosti Amazon.com je krásně vidět, jak se akcie skoro rok pohybovaly v pásmu mezi cenovou úrovní kolem 2 800 USD a 3 700 USD, tyto cenové úrovně (tj. pásmo) jsou vyznačené světle modrým obdélníkem. 

graf akcií Amazon
Ukázka trendu jdoucího do strany na grafu akcií společnosti Amazon.com
býčí a medvědí trh

Odkud pochází rozdělení na býčí a medvědí trh?

Původ nikdo přesně neví, ale pojem býčí a medvědí trh se na Wall Street používá už velmi, velmi dlouho. Jedno z vysvětlení je, že na trh trefně sedí, jak dané zvíře útočí: býk útočí svými rohy zespoda nahoru, tedy tlačí ceny nahoru, proto býčí trh. Medvěd zase útočí tlapou směrem dolů, takže tlačí ceny dolů, proto medvědí trh.

Korekce nebo také odpočinek

Žádný trend nesměřuje jenom přímočaře nahoru nebo přímočaře dolů, období uptrendu často střídají větší či menší pohyby směrem dolů, obdobně období downtrendu často střídají větší či menší pohyby směrem nahoru.

Tyto menší pohyby trhu proti směru hlavního trendu („zuby“ na grafu) se nazývají korekce, po korekci trh často dále pokračuje původním směrem.

Pokud trh udělá pohyb proti směru hlavního trendu, největší výzva často je poznat, zda se jedná pouze o korekci nebo se stávající trend již vyčerpal a přichází celková změna trendu.

Jak vypadá trend a jeho korekce

Na grafu akciového indexu S&P 500 (tento index sleduje výkon akcií 500 největších amerických společností) za období od roku 1972 do roku 2021 je krásně vidět hlavní uptrend znázorněný dlouhou červenou šipkou. Tento uptrend byl ale přerušen dvěma obdobími, kdy došlo k velkému propadu a výraznějšímu krátkodobému downtrendu: první v období 2000 – 2002, druhé v období 2007 – 2009. Tyto dvě korekce jsou označené menšími červenými šipkami. 

graf akciového indexu S&P 500
Ukázka trendu a jeho korekcí na grafu akciového indexu S&P 500

Závěr

Trend je zásadní pro úspěšné obchodování a investování, proto budeme s trendy pokračovat i v dalším díle. V něm si vysvětlíme, jak se trendy dělí podle toho, jak dlouho trvají.

Sdílejte článek se svými přáteli