Averze k riziku – tajná zbraň žen v investování

Často se uvádí, že ženy nemají rády riziko a kvůli tomu se bojí investování. Napadlo vás, že averze k riziku je naopak tajná zbraň a výhoda žen v investování?
Averze k riziku je tajná zbraň žen v investování

Studie ukazují, že při investování mají ženy obecně menší ochotu riskovat než muži. A zatímco muži jsou často ochotni riskovat větší částky peněz, ženy, když už investují, preferují menší investice s menším rizikem. Pro řadu žen je jejich averze k riziku tak velké téma, že se raději do investování ani nepustí. Co změnit perspektivu? Co když averze k riziku není v investování překážka, ale naopak tajná zbraň žen?

Čím vyšší riziko, tím vyšší zisk…nebo vyšší ztráta

Většina lidí se zřejmě už setkala se základním principem v investování: „Čím vyšší riziko, tím vyšší zisk.“ Tento princip moc hezky popisuje definice Financial Conduct Authority, což je britský orgán dohledu ve finančním sektoru:

"Investice s vysokým riskem mohou nabídnout šanci vyššího výnosu než jiné typy investic, také ale zvyšují riziko pro vaše peníze. To znamená, že když si vedete dobře, investice s vysokým riskem vám mohou přinést vysoké výnosy. Ale pokud se věci pokazí, můžete ztratit všechny své investované peníze. A šance, že se věci pokazí, je vyšší."

Existuje vůbec investování bez rizika?

Je tedy zřejmé, že čím vyšší riziko daná investice představuje, tím vyšší zisk, ale také šance, že se věci pokazí. Já osobně bych k tomuto principu dodala ještě jednu velmi důležitou věc, totiž že čím vyšší riziko, tím vyšší šance, že se nadprůměrného zisku nedočkáte, protože mezitím vynulujete váš obchodní účet.

Věci ale naštěstí nejsou tak černobílé. Investičních nástrojů je nespočet a existují investice, které jsou hodně rizikové, ale také investice, které jsou rizikové o dost méně.

Nižší riziko = nižší výnos

Pravidlo risk versus výnos funguje i takto: investice s nižším rizikem vám zpravidla přinesou nižší výnos, což zní samozřejmě méně sexy než vyšší výnos. Ale já bych k tomu dodala, že investice s nižším rizikem přináší i výhody, totiž že zvyšují šanci, že nevymažete svůj obchodní účet a tím pádem se dříve či později dočkáte nějakého zisku.

Averze k riziku totiž nemusí znamenat, že investování není pro vás. Ba naopak.

Zásadní je přiznat si a přijmout, že riziko prostě nemám ráda. Tečka. Není důvod se nutit do něčeho, co vám nesedí. Pokud se vám příčí investovat do rizikových investic, soustřeďte se na takové investice, které s vámi a vaším rizikovým profilem dobře sedí.

Základ pro úspěšné investování je najít svůj investiční styl

Zkuste tedy otočit svůj úhel pohledu a berte averzi k riziku jako vaši velkou výhodu, která vám při investování může pomoci, ne vám v něm bránit. A tomu přizpůsobte svůj investiční styl. Jak na to?

  • poohlédněte se po takových typech investic, které vám budou sedět a které sice přinesou nižší výnos, ale budete se s nimi cítit komfortně a nebudete se bát o své peníze
  • pokud investování nerozumíte, najděte si takové investice, které jsou jednoduché a rychle jim porozumíte. Věřte, že i takové existují.
  • Jestli nemáte čas se investování věnovat, zvolte takové investice, kterým není nutné věnovat příliš mnoho času. Ano, i takové existují.

Na trhu existuje nepřeberné množství investičních instrumentů a obchodních stylů. Stačí začít hledat, co vám a vašemu risk profilu sedí.

Které investice se považují za ty méně rizikové

Méně rizikových investic je celá řada, na tomto místě uvedu ty, které se týkají akcií a akciových trhů, protože s těmi mám sama dlouholeté zkušenosti.

1. „Blue chips“ akcie

Jako celkem bezpečné a tím pádem méně rizikové se považují investice do tzv. „blue chip“ akcií, což jsou akcie NEJ NEJ nadnárodních, stabilních a finančně silných společností.

2. Akciové indexy a burzovně obchodované fondy

Další typ investic považovaný za bezpečný, jsou investice do akciových indexů, které jsou nyní velmi snadné díky obrovskému množství tzv. ETF neboli burzovně obchodovaných fondů.

Statistika je na straně těch, kdo přistupují k investování dlouhodobě

Základ pro úspěšné investování je dlouhodobost. Akciové trhy krátkodobě prochází obdobími růstu a propadů, dlouhodobě ale rostou.

Dlouhodobý průměrný výnos amerického akciového indexu S&P 500 se pohybuje mezi 8 a 10 %, takže pokud si řeknete, že vám takový výnos dlouhodobě stačí, pak nejste nuceny jít do vysoce rizikových investic. Ty sice někomu mohou krátkodobě přinést dvou či tří ciferný roční výnos, ale drtivá většina lidí, zejména těch nezkušených, stihne smazat svůj obchodní účet dříve, než se stihne na trhu vůbec rozkoukat.

Svoji laťku si nastavujete jenom vy sama

Zkuste se na investování podívat ještě z dalšího úhlu pohledu a vnímat ho jako oblast s dokonale rovnými příležitostmi pro muže i ženy, kde si laťku a hranice nastavujete jenom vy sama.

  • ve vyspělých zemích si může účet u brokera otevřít žena stejně jako muž, nikdo to neřeší
  • na akciovém trhu jste anonymní, je jedno, kdo jste, rozhoduje, jestli vyděláváte nebo proděláváte
  • o výši odměny, tedy o tom, kolik na trhu vyděláte, rozhodujete jenom vy a vy samy
  • a pokud na trhu proděláte, je to také pouze vaše „zásluha“, nikoho jiného
  • žádný skleněný strop na trhu není
  • investovat do akcií můžete v pohodě i s dětmi, je úplně jedno, jestli kojíte nebo jste doma s nemocným dítětem a u toho sledujete grafy nebo čtete ekonomické zprávy
  • nediskriminuje vás věk, ba naopak, investování je jedna z oblastí, kde čím jste starší a máte více zkušeností, tím vyšší je pravděpodobnost, že budete lepší a lepší.

Buď je člověk dobrý a vydělává nebo ne a prodělává. Je jedno, jestli jste žena nebo muž. Když tak nad tím přemýšlím, je to vlastně další skvělý důvod, proč by se ženy měly pustit aktivněji do investování.

Investování přináší spoustu dalších výzev, ale jediný boj, který člověk svádí, je boj sám se sebou, nebojujete o povýšení, o zvýšení platu a rozhodně nemusíte nikomu nic dokazovat.

Závěrem

Takže milé dámy, mám pro vás vzkaz. A protože je to osobní vzkaz, prosím přeberte si ho po svém, pokud s vámi rezonuje, je to fajn a pokud nerezonuje, je to také fajn.

Přestaňme vnímat to, že jsme ženy, při investování jako nevýhodu a stopku, a pojďme těžit právě z toho, že jsme ženy a řadu věcí máme nastavených jinak. Možná bude mít většina žen o dost jiný investiční styl, než mívají muži, ale to je úplně jedno.

Investování totiž není soutěžní disciplína o to, kdo je lepší, jestli ženy nebo muži. Zásadní je, aby si každý, v našem případě každá žena, našla investiční styl, který vyhovuje jí a její povaze a mentálnímu nastavení a o tom to pro mě je.

 

Hodně štěstí a dobré obchody!