Investování do ETF podle strategie Buy and Hold (díl 10.)

Obsah

Do ETF se dá investovat i pomocí investiční strategie Buy and Hold, jejímž nejznámějším fanouškem je Warren Buffett a které se budeme věnovat v dnešním díle.

V dnešním díle popíšeme druhou investiční strategii, pomocí které můžete investovat do ETF. Stejně jako strategie Dollar Cost Averaging, které jsme se věnovali v minulém díle, i dnešní investiční strategie zvaná Buy and Hold je dlouhodobá. V dnešním díle probereme, co je podstata Buy and Hold investiční strategie a pro jaký typ investorů se hodí.

Co je investiční strategie zvaná Buy and Hold

Tato investiční strategie spočívá v jednoduchém principu: koupit levně podhodnocený instrument a dlouho jej držet, dokud cena daného instrumentu nevyroste a pak ho se ziskem prodat.

did you know_image

Legendární fanoušci strategie Buy and Hold

Asi nejznámějšími představiteli a fanoušky této investiční strategie jsou Warren Buffett nebo Benjamin Graham, což byl učitel a mentor Warrena Buffeta. Oba legendární investoři hledali na trhu podhodnocené akcie s vysokým potenciálem růstu, do těch investovali a pak tyto akcie drželi roky, někdy i desetiletí, a benefitovali na jejich růstu. V portfoliu Warren Buffetta jsou akcie, jako třeba akcie společnosti Coca Cola nebo Apple, které Warren Buffett drží dlouhé roky.

Hodí se strategie Buy and Hold i pro investování do ETF?

Odpověď je jednoznačně ANO. Nemusíte být Warren Buffet, abyste mohli investovat podle strategie Buy and Hold. Tuto strategii můžete využít u investování do většiny instrumentů: nejen u akcií, ale i u investování do ETF. Vybrat si můžete indexový ETF, tedy ETF kopírující výkon akciového indexu, nebo si můžete vybrat ETF, které má v portfoliu koš akcií z určitého sektoru či geografie, pokud věříte v růst tohoto sektoru či geografie.

Jaké jsou hlavní principy strategie Buy and Hold u investování do ETF

Pojďme si stručně popsat, jaké jsou hlavní principy strategie Buy and Hold u investování do ETF:

  1. koupíte ETF, například ETF, které sleduje akciový index nebo akciový sektor/geografii, o kterém se domníváte, že dlouhodobě poroste
  2. nakoupíte zpravidla za jednorázovou částku, a to ideálně v době, kdy je cena daného ETF nízká, tedy v situaci, kdy se cena ETF propadla při některé z korekcí nebo na konci klesajícího trendu
  3. akcie ETF držíte tak dlouho, dokud cena nedosáhne zisku, který jste si předem určili. Výše zisku záleží zcela na každém, pro někoho je dobrý zisk 20 %, pro někoho 30 % nebo 50 %.

Jaké jsou výhody investiční strategie Buy and Hold:

1. Dobrý výnos v dlouhodobém pohledu

Stejně jako u strategie Dollar Cost Averaging, které jsme se věnovali v minulém díle, i strategie Buy and Hold benefituje z dlouhodobého horizontu, protože v dlouhodobém horizontu jsou akciové trhy rostoucí. Tuto strategii tak často využívají pro své dlouhodobé investice ti investoři, kteří nehledají rychlý zisk a preferují spíše stabilnější výnosy i za cenu, že si na ně nějakou dobu počkají.

2. Nemusíte hledat jednotlivé akcie

Najít jednotlivé akcie, které jsou podhodnocené, týkají se skvělých společností a zároveň mají vysoký potenciál růstu, to je umění, které se piluje dlouhé roky a vyžaduje hodně času a znalostí. Výsledky Warrena Buffetta umí málokdo napodobit, což jenom ilustruje to, že umět vybrat „ty správné“ akcie není vůbec snadná věc.

ETF ale investorům práci s výběrem jednotlivých akcií usnadňují, protože díky ETF můžete snadno investovat hned do celého koše akcií, ať už těch, které jsou obsažené v akciovém indexu, nebo koše akcií z určitého sektoru – např. farmaceutického průmyslu, či z určité geografie.

3. Budete benefitovat z nízkých poplatků ETF

Stejně jako u strategie Dollar Cost Averaging, výhodou investování do ETF jsou nízké poplatky. Pokud budete investovat do ETF, které pouze pasivně sleduje akciový index, tyto indexové fondy mají jedny z nejnižších poplatků, které se v průměru pohybují od 0,03 % do 0,20 %.

Pokud si vyberete ETF, které má v portfoliu například akcie společností z určitého sektoru či geografie, jedná se už o aktivně řízené fondy, které mají poplatky vyšší, i tak si ale troufáme říci, že tyto poplatky budou nižší, než kdybyste se rozhodli nakoupit akcie jednotlivých společností sami.

Pokud vás více zajímá, jak je to s poplatky u ETF a fondů, můžete se začíst do 5. dílu našeho seriálu, který se poplatkům věnoval.

4. Můžete mít zajímavé, i nadprůměrné zisky

Pokud nakoupíte ETF v dobrý okamžik, tedy v době, kdy je cena ETF nízko díky korekci nebo na konci klesajícího trendu, můžete dosáhnout velmi zajímavého výnosu.

Uváděli jsme, že historický průměrný roční výnos indexu S&P 500 za období od roku 1928 do 2021 je necelých 8 % a průměrný roční výnos indexu S&P 500 za 20ti leté období od roku 2002 do 2021 je necelých 9 %. Tento průměrný výnos tvoří špatné roky i dobré roky a je dobré vědět, že když má index S&P 500 dobrý rok, může mít výnos i hodně přes 20 %.

Jako příklad si můžeme uvést výkon indexu S&P 500 za posledních 20 let, hned v šesti letech z této periody měl index S&P 500 roční výnos kolem 20 % a více.

Investiční strategie Buy and Hold je ideální pro investování do ETF.
Zdroj dat: https://www.macrotrends.net/2526/sp-500-historical-annual-returns

Pokud tedy nakoupíte například index S&P 500 v době, kdy je jeho cena nízko a držíte ho po dobu, kdy takto roste, můžete dosáhnout výborného výnosu.

To nás ale vede k další oblasti, kterou je nutné zmínit, a to jsou nevýhody strategie Buy and Hold.

Nevýhody strategie Buy and Hold:

I tato strategie má své nevýhody a troufáme si říci, že jich je více než u jednodušší strategie Dollar Cost Averaging.

1. Důležité je načasování nákupu

U této strategie je velmi důležité načasování nákupu. Na akciových trzích platí zlaté pravidlo, že i skvělá akcie může být průšvih, pokud jí koupíte ve špatnou dobu. U akciového indexu je riziko menší, protože akciové indexy jsou v dlouhodobém horizontu rostoucí, i tak se vám ale může stát, že index nakoupíte ve špatnou dobu, tedy v době, kdy je na vrcholu a trh brzy po vašem nákupu zkolabuje.

O kolik se může akciový index propadnout? Někdy o hodně.

Pro lepší představu uvádíme opět výkon indexu S&P 500 za posledních 20 let, tentokrát ale uvádíme nejhorší roky indexu za toto období.  

Investiční strategie Buy and Hold je ideální pro investování do ETF.
Zdroj dat: https://www.macrotrends.net/2526/sp-500-historical-annual-returns

Pokud tedy nakoupíte index S&P 500 v době před kolapsem, budete sledovat, jak se hodnota vaší investice hodně snížila a bude trvat nějakou dobu, než se vaše investice dostane zpět do plusových čísel.

Dobrá zpráva je, že let s takto extrémním záporným výnosem indexu S&P 500 je obecně méně než let s nadprůměrně kladným výnosem.

Jako příklad špatného načasování si můžeme uvést graf ETF Vanguard S&P 500 UCITS obchodovaném pod tickerem VUAA.DE, tento ETF pasivně sleduje výkon amerického akciového indexu S&P 500.

Pokud byste nakoupili toto ETF na konci listopadu 2021 (toto období je znázorněné modrou svislou čárou a kratší šipkou), kdy index S&P 500 prošel mini korekcí, sledovali byste, jak vaše investice do ledna 2022 vzrostla o cca 5 %. Nicméně na začátku roku 2022 se trh propadl a od ledna 2022 do června 2022 by se vaše investice snížila o více než 17 %.

Příklad špatného načasování:

2. Nesnažte se precizně načasovat trh a „vychytat dno“, nejde to

Ačkoli u strategie Buy and Hold je důležité načasování, předem se smiřte s tím, že se vám nepodaří váš nákup načasovat precizně a koupit v momentu, kde je trh na nejnižších hodnotách, tedy na dně. Snaha rozpoznat dno a na něm nakoupit se nazývá „bottom fishing“ a i profesionální tradeři a investoři přiznávají, že poznat přesné dno neumí nikdo.

Berte to tak, že je lepší nakupovat po větší korekci, a ne v době, kdy jsou indexy v prudkém růstu, ale i tak se vám může stát, že i po korekci se trh dále může propadnout.

3. Připravte se na výkyvy trhu

Akciový trh prochází obdobími růstů, které střídají období propadů. Je to běžná součást životního cyklu trhu a je dobré se na toto předem připravit. Pokud zainvestujete a krátce po vaší investici se trh propadne, je důležité neztrácet nervy a v panice neprodávat.

4. Připravte si předem exit strategii – tedy kdy investici prodáte

Toto je naprosto zásadní bod, který hodně investorů, zejména začátečníků vynechává. Než uděláte jakoukoli investici, je dobré vědět, za jakých podmínek jí prodáte.

Tyto podmínky mohou být různé:

  • můžete si definovat určitou cenovou úroveň nebo procentní zisk, když ETF této úrovně dosáhne, prodáte jej.
  • Nebo si určíte, že vaši investici prodáte po určitém čase (toto jsou tzv. Time-based strategie). Kupříkladu si určíte, že ETF prodáte po třech či pěti letech, časový horizont může mít každý jiný, někdo si dá časový horizont třeba 10 let.
  • Další z exit podmínek může být například změna v makroekonomických faktorech nebo ve vaší osobní situaci, například investice prodáte, až půjdete do „důchodu“ a peníze přesunete na jiné instrumenty.

Každý investor bude mít své důvody, pro které investici dělá a pro které investici ukončí, zásadní je mít jasně definované exit podmínky ještě předtím, než ETF nakoupíte.

warning_image

Nezapomeňte na daně

U všech exit strategií je dobré brát v úvahu i daňové aspekty, konkrétně podmínky zdanění vašich případných výnosů.

5. Tato strategie vyžaduje nějaký čas a znalosti

Zatímco strategie Dollar Cost Averaging by se dala považovat za téměř bezpracnou, strategie Buy and Hold už bude vyžadovat nějaký čas.

Je dobré čas od času kouknout na grafy akciových indexů a vašeho ETF, ať víte, co se na trhu děje. Stejně tak vnímáme jako důležité, aby investor, který chce takto investovat, měl alespoň hrubé základy z technické analýzy a uměl alespoň základně číst grafy.

Proč je to důležité? To vše vám pomůže určit lépe období, kdy nakoupit a kdy prodat tak, abyste minimalizovali riziko a maximalizovali možnost profitu.

Závěrem

Ačkoli i strategie Buy and Hold je dobrá pro začátečníky nebo zaneprázdněné investory, rozhodně není úplně bezpracná a nějaký váš čas bude vyžadovat. Čas investovaný do byť malého studia grafů a trhu vám může zvýšit šance, že nakoupíte v dobrou dobu a vaše investice se zhodnotí rychleji.

Co nás čeká v dalším díle

Náš seriál pokračuje dál a v dalším díle vám přehledně shrneme, pro koho a jaký typ investorů jsou vhodné strategie Dollar Cost Averaging a Buy and Hold.

Sdílejte článek se svými přáteli