Investiční strategie: jak si udělat tu svou – investiční desetiminutovka #1

Obsah

Investiční strategie je pro úspěšné investování zásadní věc. Nejen v investování platí, že pokud chcete někam úspěšně dojít, je třeba vědět, co je váš cíl, tedy kam jdete a potřebujete plán, jak se do cíle dostanete. Investování není výjimka.

Řada investorů ale tápe v tom, co by investiční strategie měla obsahovat a jak si vytvořit tu vlastní. Naštěstí to není zas tak složité, jak se může zdát. Jak na to vám poradíme v dnešní investiční desetiminutovce.

Tento díl si můžete pustit jako podcast nebo klidně čtěte dál.

Co je to investiční strategie

Investiční strategie je váš plán, kterým se řídíte při vašem investování, abyste došli do cíle, který si předem určíte.

Pokud budete investovat bez jakéhokoli plánu, nemusí to nutně znamenat problém, ale dost možná se budete učit cestou pokusu a omylu. Za takové učení se v investování platí celkem vysoké školné – což bývají často ztráty.

Co by měla investiční strategie obsahovat

Vaše investiční strategie by měla definovat minimálně tyto tři oblasti:

 • CO

  Tedy do jakých instrumentů budete investovat.

 • KDY

  Tedy kdy (za jakých podmínek) daný instrument KOUPÍTE, ale i to, kdy (za jakých podmínek) daný instrument PRODÁTE. Toto KDY se často nazývá vstupní a výstupní strategie.

 • KOLIK

  Tedy kolik kusů nebo za kolik peněz daný instrument koupíte.

Pokud chcete dobrou investiční strategii, je důležité znát sám sebe

Než si člověk ujasní CO, KDY a KOLIK, je ideální udělat si domácí úkol, a tím je poznat sám sebe. Každý by si měl důkladně promyslet, jaké jsou v investování jeho vlastní cíle, očekávání a potřeby.

Když se z investiční strategie stane investiční styl

Pokud si dáte čas poznat svoje cíle, potřeby a očekávání, z jednoduchého CO, KDY a KOLIK se dost možná vykrystalizuje něco mnohem komplexnějšího, co nazýváme osobní investiční styl.

Prostě budete skvěle vědět, co vám v investování sedí, s čím se cítíte dobře, do čeho a jakého rizika se pouštět a co už není pro vás. Pro úspěšné investování je to skvělý základ.

Otázky pro inspiraci

Pro inspiraci uvádíme otázky, které si můžete položit a které by vám mohly pomoci zmapovat vlastní cíle, očekávání a potřeby a pomoci vám při hledání vašeho vlastního investičního stylu.

#1 - Jaký je váš záměr a motivace? Proč chcete investovat?

Investujete kvůli touze rychle zbohatnout? Nebo spoříte na důchod? Nebo spoříte dětem či na nákup nemovitosti? Nebo máte nadbytečné peníze a chcete, aby se dlouhodobě zhodnocovaly?

#2 - Kolik peněz a jak často chcete investovat?

Chcete investovat pravidelně? Pokud ano, jak často a kolik peněz? Nebo chcete investovat jednou ročně třeba po bonusech? Nebo jednorázově třeba peníze, které jste dostali nebo zdědili?

#3 – Jaká je vaše majetková situace?

Máte stabilní příjem například ze zaměstnání nebo podnikání? Investujete peníze, o které můžete přijít nebo je naopak nebudete potřebovat delší dobu? Chcete investovat peníze, o které když přijdete, bude to mít zásadní dopady na vás nebo vaši rodinu?

warning_image

Nikdy neinvestujte peníze, o které si nemůžete dovolit přijít

Rovnou uvedeme, že se obecně rozhodně nedoporučuje investovat peníze, o které když přijdete, způsobí vám to vážné potíže!!!

#4 - Jaký typ výnosu z investic vás zajímá?

Stačí vám, že vaše aktiva dlouhodobě porostou na hodnotě nebo třeba chcete mít pasivní příjem, ze kterého budete žít?

#5 – Kolik očekáváte, že vaše investice budou vydělávat?

Jste v pohodě s průměrným či nižším výnosem, pokud vám to zajistí klidné spaní, nebo jsou vaše očekávání o dost výše a průměr je pro vás málo? Jste ochotni pro vyšší výnos podstoupit více rizika?

#6 – Jak vnímáte riziko?

Každý investor má jinou toleranci k riziku. Jak moc jste ochotni riskovat? Co s vámi dělá, když bude hodnota vašich investic kolísat? Někdo spí v klidu, když se hodnota jeho akciového portfolia houpe sem a tam a třeba i při 30% propadu je v pohodě, jiný zažívá stres, když se jeho portfolio zhoupne o 5%. Odpověď na tuto otázku je to, co se v investiční hantýrce nazývá „rizikový profil“.

#7 - Jaký je váš investiční horizont?

Neboli jak dlouho, kolik let, chcete investovat a jak dlouho chcete držet své investice? Je jasné, že jiný investiční horizont má 20 letá studentka a jiný 60 letá dáma. Budete peníze potřebovat až za 30 let, kdy chcete jít do důchodu, nebo je budete potřebovat dříve, abyste měli třeba na školné dětí nebo na větší investici?

#8 - Promyslete si, kolik přibližně času chcete investování věnovat.

Máte málo času, takže potřebujete ideálně „autopilota“, který se bude starat o vaše peníze a vás to bude stát minimální úsilí a čas? Nebo máte více času, který tomu chcete věnovat?

#9 – Víte o investování něco? Zajímá vás to?

Možná už o investování leccos víte, možná zatím ne. Máte chuť pouštět se do studia či čtení článků a do investování se více ponořit nebo je to pro vás nutné zlo a chcete tím trávit co nejméně času?

#10 – Láká vás něco konkrétního?

Lákají vás nějaké konkrétní instrumenty nebo sektory? Třeba akcie nebo ETF neboli burzovně obchodované fondy, někoho může lákat investování do určitého sektoru, třeba farmacie. Láká vás „hrát“ si s akciemi třeba v rámci krátkodobého obchodování, nebo jste vyloženě dlouhodobý investor a krátkodobé obchodování považujete za gambling?

#11 – Chcete investovat sami nebo preferujete poradce?

Někdo si chce své investice vybírat a spravovat sám, někdo se raději spolehne na investičního poradce.

Naše rady a tipy

Zde dáváme pár rad a tipů k domácímu úkolu a otázkám výše.

#1 - Neexistuje žádná špatná odpověď

Domácí úkol primárně slouží k tomu, aby vám pomohl zjistit, co vyhovuje VÁM. Proto neexistuje špatná odpověď. Pokud si na otázky odpovíte upřímně podle vás, je to tak v pořádku: právě pro vás. Každý člověk je jiný a strategie, která skvěle funguje jednomu, může zcela selhat u někoho jiného.

#2 - Neberte to jako dogma

Otázky výše neberte jako dogma. Možná vás napadne řada dalších, některé vám možná budou připadat zbytečné nebo se jimi nebudete chtít zabývat.

#3 – Přiberte k tomu partnera, pokud chcete

Pokud si nejste jistí nebo investujete rodinné peníze, bývá fajn přibrat k přemýšlení partnera, aby investiční strategie vyhovovala vám oběma a vašim potřebám a cílům.

Tyto debaty jsou skvělé k vínu nebo večeři a v Americe se jim dokonce začalo říkat „Financial Date“.

#4 – Můžete mít i více strategií

Není vůbec nutné, abyste měli jednu jedinou strategii. Můžete mít třeba ultrakonzervativní strategii na část portfolia, a pak si vymezíte menší částku na rizikovější investice. Je to čistě na kreativitě každého. Také můžete začít konzervativně a až se otrkáte, vyzkoušet s menším kapitálem i jiné, třeba o něco rizikovější investice.

#5 – Buďte otevření změně

Svět se mění, lidé se mění, život každého člověka a jeho potřeby se mění. Proto i vaše odpovědi na otázky se mohou v čase měnit. Nebojte se dělat si čas od času revizi a vaši investiční strategii si upravovat podle toho, jak se mění váš život, situace a třeba i vaše názory a postoje.

I profesionální investoři rebalancují svá portfolia a vylaďují své strategie, takže to stejné můžete dělat i vy.

Investiční strategie je zásadní pro úspěšné investování

Rada na závěr: KISS aneb nedělejte si to zbytečně komplikované

V investování platí zlaté pravidlo, pro které se používá zlatka KISS – Keep It Simple Stupid. Nedělejte si to zbytečně složité, i velmi jednoduchá strategie může mít (a zpravidla má) dlouhodobě skvělé výsledky.

A to berte s lehkostí a užijte si při tom trochu zábavy, zpravidla nejde o život.

Jak může investiční strategie vypadat v praxi?

Ať si umíte představit, jak může taková jednoduchá investiční strategie vypadat, uvádíme jednu z našich vlastních strategií, podle které investujeme:

 • Každý měsíc investujeme fixní částku do indexového ETF, který sleduje výkonnost amerického akciového indexu S&P 500.
 • Náš investiční horizont jsme si dali na cca 30 let. Díky tomu víme, že na investované peníze nemáme v plánu „sahat“, je to část portfolia, kterou nazýváme „bezpečnostní polštář“.
 • Díky dlouhému investičnímu horizontu víme, že krátkodobější výkyvy trhu se vyhladí, což je významné pro psychiku a klidné spaní.
 • Díky dlouhému investičnímu horizontu víme, že naše portfolio může dosáhnout průměrného ročního výnosu kolem 8-9%, což je dlouhodobý průměrný výnos amerického akciového indexu S&P 500.
 • Jediné, co jsme nechali otevřené, je to, co se stane po oněch 30 letech. Rozhodneme se podle aktuální situace, jestli budeme investovat podle této strategie i nadále, nebo akcie prodáme, ať už najednou či je budeme prodávat postupně.

Tato strategie je velmi konzervativní strategie, která se nazývá pasivní investování a metoda pravidelného spoření se nazývá strategie Dollar Cost Averaging.

warning_image

Toto není investiční doporučení

Rádi bychom uvedli, že záměrem našich podcastů je vzdělávání. Prosím neberte dnešní díl jako investiční doporučení, abyste koupili nebo prodali nějaké instrumenty nebo investovali podle strategie, kterou uvádíme výše. Vždy se rozhodujte na základě vašeho vlastního úsudku a vašeho investičního stylu.

Závěrem

Téma dnešní investiční desetiminutovky jsme vyčerpali a doufáme, že jsme vás inspirovali. V příští desetiminutovce se podrobněji podíváme na to, co je to tržní kapitalizace a jak tento údaj můžete použít pro vaše vlastní investování.

Zdroje, ze kterých jsme vycházeli při přípravě dnešní desetiminutovky:

Sdílejte článek se svými přáteli