Tržní kapitalizace – investiční desetiminutovka #2

Obsah

Tržní kapitalizace je důležitým pojmem ve světě financí a tržní kapitalizace mnoha společností je hojně sledovaná jak finančními médii, tak investory. S pojmem tržní kapitalizace jsme se už setkali u akciových indexů a v této investiční desetiminutovce probereme tržní kapitalizaci podrobněji.

Dozvíte se, co to tržní kapitalizace je, jak se spočítá, kde jí najdete a hlavně proč se hodí jí znát.

Tento díl si můžete pustit jako podcast na Spotify nebo Apple Podcasts.

Co je to tržní kapitalizace

Tržní kapitalizace je jeden ze způsobů, jak měřit velikost společnosti obchodované na burze.

Je to číslo, které nám jednoduše říká, jaká je hodnota určité společnosti na burze a bere při tom v úvahu aktuální cenu akcií dané společnosti.

V angličtině se tržní kapitalizace označuje jako „market capitalisation“, ale běžně se setkáte pouze se zkratkou „market cap“.

Jak se tržní kapitalizace spočítá

Spočítat tržní kapitalizaci konkrétní společnosti není nic složitého. Spočítá se tak, že se vezme aktuální tržní cena na burze jedné akcie dané společnosti a ta se vynásobí počtem obchodovaných akcií této společnosti.

Například:

Naše fiktivní společnost ABC má 1 000 000 obchodovaných akcií – pokud se jedna akcie obchoduje za 50 USD, pak tržní kapitalizace společnosti ABC je 1 000 000 x 50 USD – tedy 50 000 000 USD.

Pokud na burze cena akcií společnosti ABC vzroste na 200 USD, pak tržní kapitalizace společnosti ABC je 1 000 000 x 200 USD – tedy 200 000 000 USD.

Nemusíte se bát, že tržní kapitalizaci budete muset počítat, tento údaj je běžně dostupný a zdroje, kde jej najdete, uvádíme níže.

Druhy společností podle tržní kapitalizace

Již poměrně dlouhou dobu se společností dělí na více skupin podle toho, jak jsou velké, tedy jakou mají tržní kapitalizaci.

Aktuálně můžete najít rozdělení na 5 skupin:

 • Mega cap

  Do této skupiny spadají společnosti s tržní kapitalizaci nad 200 miliard amerických dolarů.

 • Large cap

  Do této skupiny spadají společnosti s tržní kapitalizaci od 10 miliard dolarů do 200 miliard dolarů.

 • Mid cap

  Do této skupiny spadají společnosti s tržní kapitalizaci od 2 miliard dolarů do 10 miliard dolarů.

 • Small cap

  Do této skupiny spadají společnosti s tržní kapitalizaci od 250 milionů dolarů do 2 miliard dolarů.

 • Micro cap

  Do této skupiny spadají společnosti s tržní kapitalizaci pod 250 milionů dolarů.

K čemu se tržní kapitalizace používá

Ačkoli údaj o tržní kapitalizaci nám neřekne, kolik je skutečná hodnota dané společnosti, i tak je to důležitý ukazatel.

Tržní kapitalizace pomáhá investorům „na první dobrou“ určit velikost společnosti a porovnávat společnosti mezi sebou.

Rozhodně ale neberte jako pravidlo, že vyšší tržní kapitalizace automaticky znamená bezpečnější investici, budeme se tomu věnovat o něco níže.

Top 3 aktuálně největších společností na světě podle tržní kapitalizace

Společnosti s velkou tržní kapitalizací jsou brány jako velké a stabilní a jsou na trhu ostře sledované. Mezi 3 největší společnosti na světě podle tržní kapitalizace patří:

#1 – Apple

Společnost Apple je aktuálně největší společnosti na světě podle tržní kapitalizace – na konci září 2023 se tržní kapitalizace Applu pohybovala kolem 2,66 bilionů USD.

Mimochodem společnost Apple byla první společností na světě, která dosáhla tržní kapitalizace přes 1 bilion dolarů, stalo se tomu v roce 2018.

#2 – Microsoft

Na druhém místě je společnost Microsoft, na konci září 2023 se tržní kapitalizace Microsoftu pohybovala kolem 2,3 bilionů USD.

#3 - Saudi Arabian Oil známá rovněž jako Saudi Aramco

O druhé místo průběžně s Microsoftem bojuje saudsko-arabská společnost Saudi Aramco, která je jednou z největších a nejvlivnějších společností na světě a zabývá se těžbou, zpracováním a distribucí ropy a zemního plynu.

Porovnání tržní kapitalizace Saudi Aramco s jinými společnostmi komplikuje to, že její akcie se obchodují na burze v Rijádu, tedy hlavním městě Saudské Arábie a obchodují se v lokální měně, kterou je saudský rijál, pro který se používá zkratka SAR.

Abychom tedy porovnali tržní kapitalizaci Saudi Aramco s ostatními společnostmi, musíme cenu akcií přepočíst ze saudských rijálů do amerických dolarů.

Jak si stojí evropské společnosti?

Pojďme si uvést dvě aktuálně největší společnosti v Evropě, které letos svádí docela zajímavý boj o první místo. 

#1 - Novo Nordisk

Tato dánská farmaceutická společnost, která už 100 let vyrábí inzulín, se vyšvihla na první místo až poměrně nedávno. Její akcie v roce 2023 rapidně rostou poté, co se ukázalo, že její léky původně na cukrovku Wegovy a Ozempic, mají skvělé účinky na hubnutí a vysoký tlak. Tržní kapitalizace Novo Nordisku se na konci září 2023 pohybovala kolem kolem 415 miliard USD.

#2 - LVMH

Francouzská společnost LVMH, což je zkratka pro Louis Vuitton Moët Hennessy, je majitelem více než 60 obchodních značek luxusního zboží od módy po šampaňské. Tato společnost byla dlouho jedničkou v Evropě a tržní kapitalizace na konci září 2023 pohybovala kolem 390 miliard EUR, což je přibližně 411 miliard USD.

Tržní kapitalizace je klíčovým pojmem ve světě investování.

Jak jsme na tom v České republice?

Na českém trhu bohužel nenajdeme žádné společnosti, které by figurovaly na horních příčkách. Pro porovnání – tržní kapitalizace společnosti ČEZ, která je největší na české Burze cenných papírů Praha, se na konci září pohybovala kolem 520 miliard Kč, což je necelých 23 miliard amerických dolarů.

Kde údaj o tržní kapitalizaci najdete

Pokud vás zajímá tržní kapitalizace určité společnosti, informace můžete najít hned na několika zdrojích:

 • Běžně na internetu, ale doporučujeme relevantní zdroje, například na stránkách https://finance.yahoo.com, kde údaj o tržní kapitalizaci najdete pod zkratkou Market Cap. Zde najdete společnosti z celého světa.
 • Pokud máte brokera, většina brokerů nabízí v obchodní platformě i údaj o tržní kapitalizaci dané společnosti.
 • Každá burza cenných papírů v dané zemi má svůj web, kde jsou údaje o akciích, které se na dané burze obchodují. Údaj o aktuální tržní kapitalizaci společností obchodovaných na této burze najdete tedy i na webu dané burzy.

Na co si dát pozor !!!

U tržní kapitalizace si musíte dát pozor hned na několik věcí, vypíchli jsme tyto:

Upozornění #1: Tržní kapitalizace se velmi rychle mění

Jak se mění cena akcií v průběhu každého obchodního dne, tak se logicky mění i výše tržní kapitalizace, protože ta je odvozená od ceny akcie. Pokud tedy hledáte tržní kapitalizaci nějaké společnosti, vždy si zkontrolujte, zda koukáte na aktuální čísla. Třeba u Yahoo Finance jsou čísla aktuální, stejně tak ve většině obchodních platforem.

Upozornění #2: Tržní kapitalizace neznamená skutečnou hodnotu společnosti

Pro tržní kapitalizaci je zásadní slovo tržní, protože je to prostý výpočet odvozený pouze z aktuální ceny akcií na akciovém trhu.

Nic nám tedy neříká o tom, jaká je skutečná hodnota společnosti. Zjistit skutečnou hodnotu společnosti je předmětem disciplíny s názvem fundamentální analýza a je to poměrně složitá a sofistikovaná věc.

Upozornění #3: Ceny akcií na burze jsou někdy odtržené od reality

Dost často se stává, že cena akcií některých společností, které jsou zrovna na burze populární, roste raketovým tempem a tím pádem roste raketovým tempem i tržní kapitalizace těchto populárních společností.

Proto když vidíte prudký růst akcií určité společnosti, a tím pádem i prudký růst tržní kapitalizace, zpozorněte a vždy si danou společnost pořádně proklepněte, než její akcie koupíte.

Upozornění #4: Pozor na měnu, ve které se obchodují akcie

Tržní kapitalizace se vždy uvádí v měně, ve které se obchodují dané akcie. Pokud si tedy chcete porovnávat společnosti, kdy akcie jedné společnosti se obchodují třeba v USD a akcie druhé společnosti se obchodují třeba v EUR, musíte si údaj o tržní kapitalizaci převést na stejnou měnu, ať se vám nemíchají jablka s hruškami.

Nejlépe to ilustruje obrázek se screenshotem údajů o společnosti Saudi Aramco z Yahoo Finance.

Tržní kapitalizace je klíčovým pojmem ve světě investování

Závěrem

Téma dnešní investiční desetiminutovky jsme vyčerpali, v příští desetiminutovce podrobněji probereme, co jsou akcie a akciový trh.

Sdílejte článek se svými přáteli