Jak snadno poznáte velký a stabilní ETF? (díl 4.)

Obsah

Při investování do ETF je dobré investovat do těch ETF, která mají vysoká Aktiva pod správou neboli Assets Under Management. Víte, jak takový ETF poznat?
Při investování do ETF je dobré investovat do těch ETF, která mají vysoká Aktiva pod správou neboli Assets Under Management

Pokud budete chtít investovat do ETF, je vždy lepší vložit své peníze do fondu, který je velký a stabilní než do fondu malého. Velký a stabilní ETF poznáte velmi jednoduše, pomůže vám v tom pojem Aktiva pod správou neboli Assets Under Management. V dnešním díle probereme, co aktiva pod správou jsou a proč je důležité investovat do ETF s vysokými hodnotami aktiv pod správou. Také vám ukážeme, kde a jak tento údaj snadno naleznete.

Co jsou aktiva pod správou neboli Assets Under Management

Pro pojem aktiva pod správou neboli Assets Under Management se používá zkratka AUM a u ETFs se s tímto pojmem setkáte poměrně často, proto doporučujeme věnovat mu pozornost.

Hodnota spravovaných aktiv představuje celkovou tržní hodnotu investic klientů do daného ETF – tedy, jednoduše řečeno, kolik peněz klientů dané ETF spravuje.

Výše spravovaných aktiv funguje jako ukazatel velikosti fondu a pomáhá investorům získat představu o tom, jak velký je ETF ve srovnání s jinými fondy. 

Proč je to důležité a jaké jsou výhody ETF velkým objemem AUM

Je logické, že fondy, které mají pod správou hodně peněz, jsou považovány za stabilnější a bezpečnější. Fondy s vyššími desítkami či dokonce stovkami miliard dolarů ve správě jsou zkrátka příliš velké a ziskové na to, aby byly uzavřeny.

Jaké jsou další výhody ETFs s vysokou výší spravovaných aktiv?

Fondy s vysokým objemem spravovaných aktiv pod správou zpravidla mívají nižší Total Expense Ratio (ve zkratce TER), což znamená nižší poplatky za správu. To je pro retailové investory určitě dobrý argument. Poplatkům za správu se budeme podrobněji věnovat v dalším díle našeho seriálu.

Fondy s vysokým objemem spravovaných aktiv se také obvykle obchodují na trhu ve velkých objemech, díky čemuž jsou likvidnější. Pro investory to znamená, že mohou akcie ETF snadno nakupovat a prodávat i ve větších objemech, což je výhoda spíše pro velké institucionální investory než pro ty retailové, kteří neobchodují v milionech dolarů.

Nízká výše spravovaných aktiv ale nutně nemusí být špatným znamením, existují ETFs, která spravují méně peněz, a přesto mají ve svém koši dobrá podkladová aktiva a jsou dobře řízené. Začátečníkům bychom ale doporučovali spíše neexperimentovat a spolehnout se na ETFs, které mají vysoké hodnoty aktiv pod správou.

Jaké jsou největší ETF na světě

Pro příklad uvádíme pět ETFs, která mají největší objemy spravovaných aktiv, jedná se o největší ETFs na světě a můžete si všimnout, že první tři místa zaujímají pasivně řízené fondy zaměřené na sledování indexu S&P 500.

Největší ETF
TOP 5 ETFs, která mají největší objemy spravovaných aktiv.
Zdroj obrázku: https://www.etf.com/etfanalytics/etf-finder

Na prvním místě v seznamu těchto TOP 5 ETFs je SPDR S&P 500 ETF Trust obchodovaný pod tickerem SPY, který je největší a zároveň nejstarší ETF na světě. Tento ETF byl založený společností State Street Global Advisors, funguje od ledna 1993 a k prosinci 2022 měl pod správou neuvěřitelných 372,43 miliard USD. Pro zajímavost, zkratka SPDR v názvu fondu znamená Standard & Poor’s Depositary Receipts, což byl dřívější název tohoto ETF.

Druhé místo zaujímá iShares Core S&P 500 ETF obchodovaný pod tickerem IVV, za kterým stojí společnost BlackRock. Společnost BlackRock měla k datu 13. prosince 2022 celkem 396 aktivních ETFs a objem aktiv pod správou v jejich ETFs činil 2,25 bilionů USD.

Další místa zaujímají fondy další světoznámé společnosti, Vanguard. Ta podle informací na jejich webových stránkách provozuje celkem 81 ETFs a aktiva pod správou těchto ETFs dosahují v součtu téměř 2 bilionů USD.

Seznam TOP 5 uzavírá ETF společnoti Invesco, která má celkem 242 ETFs, které spravují v součtu přes 347 miliard USD.

Pár čísel pro zajímavost: celkové objemy spravovaných peněz v ETF

Pro zajímavost uvádíme pár dalších čísel a statistik:

  • 10,02 bilionů USD: tolik byla celosvětově výše aktiv pod správou ETFs v roce 2021.
  • z částky 10,02 bilionů USD bylo 7,19 bilionů USD pod správou ETFs registrovaných v USA. Americký ETFs trh je tak s odstupem největší ETFs trh na světě.
  • z částky 10,02 bilionů USD připadlo v roce 2021 celých 2,24 bilionů USD na různé typy ETFs s názvem iShares společnosti BlackRock, z celosvětového objemu peněz spravovaných v ETFs tak fondy iShares v roce 2021 spravovaly neuvěřitelných 22 %.
  • 1,355 bilionů USD: tolik byla celosvětově výše aktiv pod správou ETFs v roce 2011. Na těchto číslech je krásně vidět, jak obrovsky trh ETFs za posledních 10 let vzrostl.

Závěr

Objem spravovaných aktiv neboli Assets Under Management, je určitě jedno z důležitých kritérií pro posouzení, do jakého ETF investovat.

Je logické, že ETFs s velkým objemem spravovaných peněz, jsou stabilnější a bezpečnější než ETFs, které mají ve správě řádově méně peněz. Pokud vložíte své peníze do některého z největších ETFs na světě, vězte, že pokud byste o své peníze náhodou přišli, je v tom společně s vámi řada obrovských institucionálních investorů, které do ETFs také často investují v rámci konzervativních strategií. Šance, že některý z největších ETFsna světě padne a vy o svoji investici přijdete, je ale velmi malá.

Co nás čeká v příštím díle

V příštím díle se budeme věnovat dalšímu důležitému pojmu: Total Expense Ratio, pro které se používá zkratka TER a které vám řekne, kolik fondu zaplatíte na poplatcích.

Sdílejte článek se svými přáteli