Rozdíl mezi ETF a běžným podílovým fondem (díl 3.)

Obsah

ETF a běžné podílové fondy mají mnoho společného, v některých zásadních vlastnostech se ale liší. Rozdíly mezi ETF a podílovými fondy se dozvíte v dnešním díle.
ETF a fondy, podílové fondy mají mnoho společného.

Oba typy fondů, tedy ETF i běžné podílové fondy, které nejsou obchodované na burze, se snaží o to samé: nakoupit dobře podkladová aktiva, na jejich pohybu vydělat a zhodnotit tak investorům peníze. I tak se ale ETF a běžné podílové fondy v několika zásadních věcech liší. Než se do investování do ETF či podílových fondů pustíte, je dobré rozdíly znát.

Pojďme si tedy ve stručnosti probrat hlavní rozdíly mezi ETF a běžnými fondy.

1. rozdíl: jak se určuje cena ETF a běžného fondu

ETF se aktivně obchodují na burze podobně jako akcie. Protože s ETF je možné obchodovat v průběhu celého obchodního dne, jsou ceny ETF v průběhu dne mnohem více volatilní. Tím se ETF liší od běžných fondů, které na burze obchodované nejsou, u těchto fondů se jejich cena stanoví jednou denně po uzavření trhu.

Výhodou je, že ETF můžete operativně koupit a prodat kdykoli v průběhu obchodního dne. Stejná věc se může jevit současně i jako nevýhoda. Pokud máte ve svém portfoliu ETF, můžete sledovat vývoj vašeho portfolia v průběhu celého obchodního dne a zejména v situacích, kdy je trh hodně volatilní (tedy ceny divoce lítají nahoru a dolů), je někdy psychicky náročné ustát výkyvy v portfoliu.

graf indexu S&P 500
Obrázek ukazuje graf vývoje amerického akciového indexu S&P 500 za období od listopadu 2017 do začátku prosince 2022.
graf akcií
Obrázek ukazuje graf vývoje ETF Bnp Paribas Easy S&P 500 UCITS ETF obchodovaného pod tickerem ESD.FR, tento ETF sleduje výkon amerického akciového indexu S&P 500. Graf znázorňuje pohyb ceny tohoto ETF za stejné období, tedy od listopadu 2017 do začátku prosince 2022 (týdenní graf – W1). Na obou obrázcích je názorně vidět, jak se graf ETF pohybuje v zásadě totožně jako index S&P 500.

2. rozdíl: likvidita

Likvidita znamená, že ETF můžete velmi rychle nakoupit nebo prodat, zatímco u běžných fondů se může stát, že budete muset akcie či podílový list držet po předem určenou dobu a jejich prodej může být složitější, minimálně administrativně.

Je ale dobré vědět, že jsou ETF, které jsou hodně likvidní, ale jsou i ETF, které jsou likvidní méně nebo se obchodují pouze s hodně velkými spready (poznámka: spread vysvětlujeme o kousek níže). Proto než koupíte ETF, zjistěte si, jak je velké a jak je likvidní v případě, kdy byste se rozhodli nebo ho potřebovali rychle prodat.

3. rozdíl: ETF mívají nižší poplatky, ale pozor na provize a spready

ETF mají zpravidla nižší poplatky než běžné fondy. Každý poplatek navíc vám snižuje výnosy, takže nižší poplatky jsou rozhodně něco, kvůli čemu má smysl nakoupit ETF spíše než běžný fond. Výše poplatků se ale liší i mezi ETF, takže než ETF nakoupíte, je dobré si výši poplatků zjistit.

Pokud ale chcete s ETF obchodovat velmi často, může se vám stát, že zaplatíte vyšší poplatky vašemu brokerovi. Častým obchodováním myslíme, že například nakoupíte ETF a za týden ho prodáte a takových obchodů za rok uskutečníte klidně i desítky. Někteří brokeři nabízí obchodování bez poplatků, pokud je například váš měsíční objem obchodů do určité výše (například do 100 000 EUR měsíčně), nemusí to být ale samozřejmost. Proto než začnete s ETF aktivně obchodovat, pro jistotu si zkontrolujte, jakou má váš broker poplatkovou politiku.

U častého obchodování ETF také narazíte na spready. Spread je rozdíl mezi cenou, za kterou ETF nakupujete a cenou, za kterou ETF prodáváte. Spready patří mezi jedny z „poplatků“ brokerů, kterých si začátečník často nevšimne. Ačkoli spread není provize, je to poplatek, který musíte zohlednit, zejména pokud chcete s ETF aktivně obchodovat. Samozřejmě platí, že čím větší je spread, tím vyšší jsou vaše náklady. Proto než začnete s ETF aktivně obchodovat, i zde si pro jistotu zkontrolujte, jaké máš váš broker spready na různých ETF.

warning_image

Pozor na spready, když na trhu panuje volatilita

Na rozdíl od provizí, spready nebývají fixní. Když je na trhu vysoká volatilita, tedy když je trh divoký a rozbouřený, často jsou spready mnohem větší. Z tohoto důvodu je rozumnější vyhýbat se aktivnímu obchodování, když na trhu panuje vysoká volatilita.

spread u akcií
Příklad zobrazení spreadu v obchodní platformě.

4. rozdíl: větší flexibilita

Jelikož se ETF volně obchodují podobně jako akcie a dnes už jich existuje velké množství a různé druhy, můžete s nimi realizovat obchody, které s běžnými podílovými fondy dělat nelze, například shortování či obchodování na páku. Zde je zásadní zdůraznit, že shortování či obchodování na páku rozhodně není vhodné pro začátečníky, takže to, co se jeví jako výhoda, vás ve finále může stát dost peněz.

Závěr

Z dnešního dílu můžeme vyvodit závěr, že ETF jsou o dost flexibilnější a většinou i nákladově příznivější typ investice než běžné fondy.

Investice do ETF jsou tak dobrá volba pro investory, kteří si chtějí své portfolio spravovat sami a nakupovat a prodávat ETF podle toho, kdy a jak sami chtějí.

Nevýhoda je, že aktivní správa portfolia vyžaduje nějaký čas. Navíc on-line vidíte, jak vaše portfolio kolísá, zejména v těch více volatilních časech, což mohou být situace náročnější na psychiku.

Důležité je zmínit, že kdo nemá čas, chuť nebo zájem si ETF do svého portfolia nakupovat sám, investice do běžných fondů je rozhodně lepší než neinvestovat vůbec. Sice ušetříte čas, ale čas jsou peníze, takže počítejte s tím, že velmi pravděpodobně zaplatíte více na poplatcích a budete méně flexibilní, když například budete chtít svoji investici ve fondu prodat.

Rozhodnout se musí každý sám podle svého rizikového profilu, času, který má a svých osobních preferencí. Věříme, že pro moudré rozhodnutí je dobré znát pro a proti a doufáme, že dnešní díl s hlavními rozdíly mezi ETF a běžnými fondy vám v rozhodování třeba pomohl.

Co nás čeká v příštím díle

V následujících dílech nás čeká představení dvou základních finančních pojmů, které je důležité znát. Představíme si, co jsou Aktiva pod správou neboli Assets Under Management a Total Expense Ratio, které vám řekne, kolik fondu zaplatíte na poplatcích. A také si řekneme, proč je důležité tyto pojmy alespoň orientačně znát.

Článek byl převzat z našeho partnerského webu FXstreet.cz:

https://www.fxstreet.cz/serial-o-etf-jak-se-lisi-etf-od-beznych-podilovych-fondu-dil-3.html

Sdílejte článek se svými přáteli