Měnové nástrahy při investování do akcií: na co si dát pozor

Obsah

V dnešní době můžete velmi jednoduše koupit akcie z celého světa. Investování do akcií v zahraničí ale s sebou přináší několik specifických výzev. Protože zahraniční akcie se obchodují v cizí měně, do vaší investiční hry vstupují kurzové rozdíly.

Podílové či investiční fondy mají měnová rizika většinou ošetřena, pokud se ale chystáte, že si akcie budete kupovat sami, téma měn a kurzových rozdílů vás nemine.

investování do akcií

Dva hlavní modely, se kterými jsem se setkala při investování do zahraničních akcií

V dnešním článku sdílím své vlastní zkušenosti za více než 10 let investování do zahraničních akcií. Dozvíte se, jaké výhody či nevýhody mají dva hlavní modely, se kterými jsem se setkala:

  • Model #1 – více obchodních účtů v různých měnách,
  • Model #2 – jeden obchodní účet v hlavní měně.

Dle mých zkušeností jsou oba modely použitelné i pro nákup ETFs neboli burzovně obchodovaných fondů, které se nakupují stejným způsobem jako běžné akcie.

Model #1 – Více obchodních účtů v různých měnách

U všech brokerů, které jsem vyzkoušela, si při založení obchodního účtu volíte hlavní měnu, ve které je váš obchodní účet vedený. V nabídce bývají české koruny (CZK), americké dolary (USD), eura (EUR) a někde i švýcarské franky (CHF).

Kromě hlavního účtu si ale často můžete založit další obchodní účty či podúčty v dalších měnách z hlavní nabídky, tj. CZK, USD, EUR či CHF.

Příklad:
Jako měnu hlavního obchodního účtu si zvolíte například české koruny a založíte si další dva obchodní podúčty, jeden v amerických dolarech a druhý v eurech. V rámci CZK obchodního účtu pak můžete kupovat české akcie za české koruny, v rámci EUR účtu evropské akcie za eura a v rámci USD účtu kupujete americké akcie za americké dolary.

Výhoda více obchodních účtů v různých měnách

Výhodou tohoto řešení je, že na obchodní účet v dané měně si můžete poslat peníze rovnou v cizí měně, třeba na dolarový účet si můžete poslat rovnou dolary.

V dnešní době už existuje hodně nástrojů, jak převést peníze výhodným kurzem, takže na lepším kurzu můžete ušetřit peníze.

Na co si dát pozor

Obchodní účty ve více měnách mohou mít ale i svá specifika.

Pojďme si to popsat na příkladu, který se vám dříve či později stane:
Máte volné peníze například na eurovém účtu, protože jste prodali evropské akcie a vydělali jste. Pokud se rozhodnete koupit americké akcie, které se obchodují v dolarech a na dolarovém účtu nemáte dost dolarů, budete potřebovat převést peníze z eurového účtu na dolarový účet.

Zažila jsem brokery, kteří umožňovali velmi snadný a rychlý interní převod peněz mezi jednotlivými podúčty. Převod peněz například z eurového účtu na dolarový účet byl hotový za pár kliknutí v obchodní platformě a dolary jsem měla během pár minut k dispozici.

Zažila jsem ale také brokera, který takový interní převod peněz neumožňoval a dostat peníze z eurového účtu na dolarový účet byla anabáze: eura z eurového obchodního účtu jsem musela poslat na svůj bankovní účet (ano, čtete správně), jakmile mi eura přišla na bankovní účet, musela jsem je poslat z bankovního účtu na dolarový účet u brokera. Celá transakce mi vždy zabrala cca týden, a to pominu poplatky za tyto bankovní převody.

Model #2 - Jeden obchodní účet v hlavní měně

Více účtů v cizích měnách nemusí být nezbytností, můžete se také rozhodnout mít účet pouze v jedné hlavní měně, kterou si vyberete.

Pokud si vyberete jako měnu svého obchodního účtu například české koruny a chcete koupit třeba americké akcie, většina brokerů, které jsem měla, nákup akcií v jiné měně umožňuje.

Příklad:
Jako měnu hlavního obchodního účtu si zvolíte české koruny. V rámci tohoto hlavního obchodního účtu pak nakupujete akcie z různých zemí a v různých měnách a neřešíte žádné převody peněz mezi účty jako v Modelu #1.

Výhoda jednoho účtu v hlavní měně

Mít pouze jeden účet v jedné měně je jednoduché. Nemusíte sledovat, kolik peněz máte v jaké měně a nemusíte řešit interní převody peněz z jedné měny na jinou.

Na co si dát pozor

Pokud budete chtít koupit akcie v jiné měně, než je měna vašeho obchodního účtu, je zásadní vědět předem, jaké jsou podmínky vašeho brokera pro nákup akcií v jiné měně.

Pojďme si to popsat opět na příkladu:
Máte účet v českých korunách a rozhodnete se koupit americké akcie, které se obchodují v dolarech. Většina brokerů vám české koruny převede na dolary, za které potom koupí akcie, které chcete.

Toto je velmi elegantní a rychlé řešení, připravte se ale na to, že většina brokerů si účtuje poplatek za převod měn.Také nepočítejte s tím, že budete mít nějaký super duper kurz, kterým vám broker převede jednu měnu na druhou.

Jaký účet zvolit?

Pokud přemýšlíte, jaké řešení zvolit a ve které měně svůj účet mít, univerzální rada neexistuje, každému bude vyhovovat něco jiného.

Pro inspiraci nabízím pár tipů, které by vám mohly pomoci:

Zeptejte se brokera

Zavolejte na infolinku brokera a zeptejte se, jak funguje nákup akcií v cizích měnách – například co se bude dít, když budete mít účet v českých korunách a budete chtít koupit například americké akcie.

Rozhodně si zjistěte, jakým kurzem vám broker peníze převede a jaké účtuje poplatky za převod jedné měny na jinou.

Do jakých akcií chcete investovat?

Zamyslete se, do jakých akcií chcete investovat. Chcete investovat převážně do českých akcií? Nebo evropských či amerických?

Pokud chcete investovat například pouze do amerických akcií, pak zvažte dolarový účet, pokud pouze do českých akcií, pak pro vás může být vhodnější účet v českých korunách.

Jak často chcete dělat vklady a výběry?

Plánujete v následujících letech veškeré vydělané peníze či dividendy znovu investovat, tím pádem budete peníze nechávat na obchodním účtu?

Nebo chcete vydělané peníze či dividendy pravidelně vybírat a tím pádem budete peníze muset pravidelně směňovat třeba z dolarů na české koruny?

Kurzovním nástrahám stejně neutečete

Pokud chcete investovat do zahraničních akcií, smiřte se s tím, že kurzovním nástrahám stejně neutečete.

Poplatky za převod měn či méně výhodný kurz berte jako náklady spojené s investováním. Jakýkoli byznys s sebou nese celou řadu nákladů a investování není výjimka.

Na druhou stranu je dobré myslet na to, aby vaše náklady na převod měn nebyly zbytečně vysoké, protože příliš vysoké náklady vám zbytečně snižují zisky.

Ideální je najít si model, který bude vyhovovat vám a vašim potřebám, a hlavně vám osobně bude připadat jednoduchý a bude vám vyhovovat.

 

Hodně štěstí při vašem investování !

Sdílejte článek se svými přáteli