Příklady největších světových ETF (díl 13.)

Obsah

V dnešním předposledním díle vám představíme konkrétní ETF, které sledují americký akciový index S&P 500 a jeden ETF, který má v koši podkladových aktiv zlato.
Investování do ETF je vhodné pro konzervativní investory

Seriál o investování do ETF se blíží ke konci a je na čase ukázat si příklady konkrétních ETF, do kterých je možné investovat. Vybrali jsme pro vás konkrétní ETF, které sledují americký akciový index S&P 500 a jeden ETF, který má v koši podkladových aktiv zlato.

Zároveň v dnešním díle najdete zdroje – webové stránky, které se specializují na investování do ETF a které sami rádi využíváme. Tyto zdroje vám umožní najít si přesně ten „váš ETF“, tedy ten, který bude vyhovovat vašim investičním cílům.

U konkrétních ETF, které uvádíme v dnešním díle, uvádíme vždy emitenta, tedy hráče, který stojí za vznikem ETF, výši poplatků a aktiv pod správou ke dni zveřejnění tohoto článku. Dále uvádíme linky na webové stránky, kde si o každém fondu můžete zjistit podrobnější a hlavně aktuální informace. Jelikož se jedná o největší ETF na světě, u žádného z nich nebudete mít problémy s likviditou.

SPDR S&P 500 ETF Trust obchodovaný pod tickerem SPY

První v našem seznamu je ETF s názvem SPDR S&P 500 ETF Trust obchodovaný pod tickerem SPY. Tento ETF je největší a nejstarší ETF na světě a byl založený v lednu 1993 společností State Street Global Advisors, která je jedním ze světově největších správců aktiv.

Výše poplatků (Expense Ratio): Poplatky tohoto ETF činí 0,09 % z výše vašeho vkladu.

Výše aktiv pod správou (Assets under Management): Tento ETF je největší ETF na světě podle výše aktiv pod správou, k 21. červenci 2023 činila výše aktiv pod správou neuvěřitelných 426,31 miliard USD.

Jaké instrumenty má ETF ve svém koši aktiv: tento ETF sleduje výkonnost amerického akciového indexu S&P 500 a má tedy ve svém koši aktiv stejné akcie jako index S&P 500.

Pokud chcete o SPDR S&P 500 ETF Trust zjistit podrobnější informace, jsou k dispozici velmi přehledně na webu https://www.etf.com nebo přímo na stránkách tohoto ETF: https://www.ssga.com/us/en/intermediary/etfs/funds/spdr-sp-500-etf-trust-spy

Upozornění a tipy pro obchodování SPDR S&P 500 ETF Trust:

ETF s tickerem SPY (nebo SPY.US) nemusí být běžně dostupný u všech brokerů v České republice. Někteří brokeři pod tickerem SPY.US nabízejí pouze CFD (Contract for Difference) tohoto fondu, takže pokud máte záměr investovat do tohoto ETF dlouhodobě, pro jistotu si zkontrolujte, zda kupujete opravdu ETF nebo jeho derivát, tedy CFD.

Někteří brokeři ale nabízejí evropské varianty tohoto ETF:

  • jedna varianta je kotovaná na burze v Německu, obchoduje se pod tickerem DE a obchoduje se v EUR,
  • další varianta, tentokrát obchodovaná v USD, je kotovaná na burze v Londýně, kde se obchoduje pod tickerem UK.

iShares Core S&P 500 ETF obchodovaný pod tickerem IVV

Další z ETF, který sleduje americký akciový index S&P 500, je ETF s názvem iShares Core S&P 500 ETF, jehož emitentem je další z top světových správců peněz – společnost BlackRock. Tento ETF je druhý největší ETF na světě.

Výše poplatků (Expense Ratio): Poplatky tohoto ETF činí 0,03 % z výše vašeho vkladu.

Výše aktiv pod správou (Assets under Management): Tento ETF je druhý největší ETF na světě podle výše aktiv pod správou, k 21. červenci 2023 činila výše aktiv pod správou 348,52 miliard USD.

Jaké instrumenty má ETF ve svém koši aktiv: tento ETF sleduje výkonnost amerického akciového indexu S&P 500 a má tedy ve svém koši aktiv stejné akcie jako tento index.

Pokud chcete o iShares Core S&P 500 ETF zjistit více informací, jsou k dispozici velmi přehledně na webu https://www.etf.com nebo přímo na stránkách tohoto ETF: https://www.ishares.com/us/products/239726/ishares-core-sp-500-etf

Upozornění a tipy pro obchodování iShares Core S&P 500 ETF:

Ani tento ETF s tickerem IVV (nebo IVV.US) nebývá dostupný u všech brokerů v České republice a stejně jako u předchozího ETF, někteří brokeři nabízejí obchodování pouze CFD tohoto fondu (pod tickerem IVV.US).

I tento ETF se ale dá obchodovat v jeho evropských variantách:

  • Varianta kotovaná na burze v Německu obchodovaná v EUR pod tickerem DE, nebo
  • varianta kotovaná na burze v Londýně obchodovaná v USD pod tickerem UK.

Bnp Paribas Easy S&P 500 UCITS ETF obchodovaný pod tickerem ESD.FR

Tento ETF je velmi zajímavá alternativa dvou výše uvedených ETF. Emitentem tohoto ETF je francouzská společnost Bnp Paribas, která patří mezi největší banky v Evropě. Pokud tedy věříte více emitentům z Evropy než z USA, možná je toto ETF pro vás dobrá alternativa.

Tento ETF se obchoduje pod tickerem ESD.FR a je kotovaný na burze v Paříži. Ačkoli se jedná o evropský ETF, hodnota jeho akcií je v amerických dolarech.

Výše poplatků (Expense Ratio): Poplatky tohoto ETF činí 0,15 % z výše vašeho vkladu.

Výše aktiv pod správou (Assets under Management): Tento ETF je jeden z největších evropských ETF, ačkoli ve srovnání s americkými ETF, které uvádíme výše, je tento fond malý. K 21. červenci 2023 činila výše aktiv pod správou 1,591 miliard EUR.

Jaké instrumenty má ETF ve svém koši aktiv: tento ETF sleduje výkonnost amerického akciového indexu S&P 500.

Pokud chcete o iShares Core S&P 500 ETF zjistit více informací, jsou k dispozici velmi přehledně na webu https://www.justetf.com/en/etf-profile.html?isin=FR0011550185#overview.

Upozornění a tipy pro obchodování Bnp Paribas Easy S&P 500 UCITS ETF:

Výhoda tohoto ETF je, že je běžně přístupné klientům z Evropy a u většiny brokerů by měl být běžně dostupný pod tickerem ESD.FR.

iShares Gold Trust obchodovaný pod tickerem IAU

Pokud vás lákají investice do zlata, ale nechcete obchodovat se zlatem na spotovém či futures trhu nebo nechcete kupovat, a hlavně uskladňovat fyzické zlato, existují i fondové alternativy, které sledují cenu zlata.

Jednou z těchto alternativ je iShares Gold Trust obchodovaný pod tickerem IAU, jehož emitentem je již zmiňovaná společnost BlackRock. Právně se nejedná o ETF, nicméně akcie tohoto fondu jsou veřejně obchodované na burze a řada brokerů tento fond uvádí mezi ETF, takže jsme ho rovněž zahrnuli k ETF.

Výše poplatků (Expense Ratio): Poplatky činí 0,25 % z výše vašeho vkladu.

Výše aktiv fondu: Výše čistých aktiv tohoto fondu se pohybuje kolem 29 miliard USD.

Jaké instrumenty má fond ve svém koši aktiv: tento fond sleduje spotovou cenu zlata, dle údajů uvedených na webu tvoří podkladová aktiva tohoto fondu zlaté slitky uložené po celém světě – k datu 21. července 2023 má tento fond v držení neuvěřitelných 14 339 854,96 uncí zlata.

Pokud chcete o iShares Gold Trust zjistit více informací, jsou k dispozici velmi přehledně na webu https://www.etf.com nebo přímo na stránkách tohoto fondu: https://www.ishares.com/us/products/239561/ishares-gold-trust-fund

Upozornění a tipy pro obchodování iShares Gold Trust:

Podobně jako u ostatních amerických ETF, ani fond s tickerem IAU (nebo IAU.US) není běžně dostupný u všech brokerů v České republice a někteří brokeři pod tickerem IAU.US nabízejí pouze CFD (Contract for Difference).

I tento fond se ale dá obchodovat v jeho evropských variantách:

  • Varianta kotovaná na burze v Londýně obchodovaná v EUR pod tickerem UK, nebo
  • varianta kotovaná na burze v Londýně, obchodovaná v USD pod tickerem UK.

Zdroje, kde hledat konkrétní ETF a informace

Záměrem dnešního dílu bylo ukázat vám konkrétní příklady fondů a poukázat na to, že některé americké ETF nejsou evropským klientům dostupné v jejich originální variantě, ale ve variantě evropské.

Berte to prosím jako malou ochutnávku, celosvětově existuje více než 8 000 různých ETF, takže pokud chcete do ETF investovat, rozhodně se nemusíte omezovat na fondy uvedené v dnešním díle.

Skvělé zdroje, kde najdete informace snad o všech světových ETF jsou:

  • webové stránky etf.com, kde ale chybí řada evropských ETF
  • webové stránky justetf.com, kde najdete i evropské ETF.

Oba portály mají mnoho vzdělávacích článků a materiálů a pokud máte chuť se do tématu investování do ETF hlouběji ponořit, najdete tam řadu zajímavých informací.

Závěrem

warning_image

Nikdy neinvestujte do něčeho, čemu nerozumíte

Základ úspěšného investování je dávat peníze do toho, čemu jasně rozumíte.

Pokud ETF, který vás zajímá, má v koši aktiv instrumenty, kterým nerozumíte, buď si o tom zjistěte více nebo někoho požádejte o vysvětlení, nebo do takového ETF neinvestujte. Investičních nástrojů existuje tolik, že nemá smysl riskovat a dávat své peníze do něčeho, co vám není jasné.

Disclaimer: Byli bychom neradi, kdyby informace uvedené v tomto dílu byly chápány jako investiční doporučení. ETF, které jsme uváděli v tomto dílu, slouží pro informativní a vzdělávací účely. Informace zde obsažené neslouží jako jakákoli nabídka k uzavření jakékoli smlouvy ani jako nabídka k nákupu či prodeji konkrétních finančních instrumentů.

Co nás čeká v příštím díle

Příští, poslední díl, budeme věnovat poměrně nové a rychle rostoucí skupině ETF, kterými jsou fondy zaměřené na ESG – neboli na enviromentální, sociální a governance aspekty.

Článek byl převzat z našeho partnerského webu FXstreet.cz:

https://www.fxstreet.cz/serial-o-etf-priklady-konkretnich-etf-dil-13.html

Sdílejte článek se svými přáteli