Na co si dát pozor při výběru ETF (díl 12.)

Obsah

Na světě je aktuálně registrováno přes 8 000 ETF, dnešní článek vám poradí, podle čeho ETF vybírat a na co si dát při výběru pozor.
Investování do ETF je vhodné pro konzervativní investory

Na světě je aktuálně registrováno přes 8 000 Exchange Traded Funds, investoři si tedy mohou vybírat z opravdu velké nabídky. Než tedy začnete do ETF investovat, je velmi dobré zamyslet se, podle čeho vybrat ten správný ETF a na co si dát pozor, abyste ze všech možných ETFs vybrali ten, který nejlépe splní vaše investiční cíle a očekávání.

Podle čeho vybírat ETF pro strategie Dollar Cost Averaging a Buy and Hold

V minulých dílech jsme popisovali dvě strategie pro investování do ETF: strategii zvanou Dollar Cost Averaging a strategii Buy and Hold. V minulém 11. díle jsme také popisovali, pro jaký typ investorů je každá z těchto strategií vhodná.

Věříme, že vám tyto informace pomohly a máte už jasno v tom, jaká strategie se hodí právě pro vás a váš investiční styl. 

U strategií Dollar Cost Averaging a Buy and Hold proto zůstaneme i v dnešním díle a poradíme vám, podle čeho vybrat ten správný ETF právě pro tyto dvě strategie a na co si dát pozor. 

1. Emitent aneb který velký hráč za ETF stojí

Rozhodně bychom doporučovali investovat do ETFs, za kterými stojí největší společnosti na světě. Aktuálně jsou největší společnosti na světě, které mají ETFs například společnost Vanguard, BlackRock, State Street Global Advisors, Invesco, Charles Schwab či JPMorgan Chase.

V Evropě působí v oblasti ETFs jeden z největších finančních domů, společnost Bnp Paribas. Pokud koupíte ETF od některého z těchto velkých hráčů, šance, že ETF zkrachuje a vy přijdete o své peníze, je celkem malá, ačkoli vývoj posledních týdnů v bankovním sektoru svědčí o tom, že na trhu není jistota nic.

Pokud hledáte přehled těchto největších ETF, připravili jsme pro vás přehled pěti největších fondů, které sledují výkonnost amerického akciového indexu S&P 500.

2. Zjistěte si výši poplatků

Poplatky vám ukusují ze zisků, proto je určitě dobré vybírat ETF, které vás nebudou stát zbytečně moc. Pokud budete v rámci strategie Dollar Cost Averaging investovat do ETF, které pouze pasivně sleduje akciový index, indexové fondy mají jedny z nejnižších poplatků, které se v průměru pohybují od 0,03 % do 0,20 %.

Pokud si v rámci strategie Buy and Hold nevyberete indexový fond, ale vyberete si ETF, které má v portfoliu například akcie společností z určitého sektoru či geografie, u těchto aktivně řízených fondů počítejte s vyššími poplatky, poplatky u aktivně řízených fondů se pohybují od 0,1 %, za dobré poplatky bychom považovaly ty do 1 %.

Pokud vás více zajímá, jak je to s poplatky u ETF a fondů, můžete se začíst do 5. dílu našeho seriálu, který se poplatkům věnoval.

3. Velikost ETF neboli výše aktiv pod správou a likvidita

Výše aktiv pod správou (neboli Assets under Management – AUM) je dobrý indikátor velikosti a z našeho pohledu i stability ETF.

Největší ETFs mají aktiva pod správou v řádech 200, 300 miliard dolarů či více, u takto velkého ETF je velmi malá pravděpodobnost, že by zkrachoval a vy své peníze nedostali zpět.

Další výhodou ETFs, která mají vysokou částku aktiv pod správou je to, že bývají likvidnější než ETFs s malým objemem aktiv pod správou.

Pokud chcete více informací o aktivech pod správou, můžete se začíst do 4. dílu našeho seriálu, který se aktivům pod správou věnoval.

4. Je dobré rozumět tomu, jaké instrumenty má ETF ve svém koši aktiv

Máme za to, že investovat do ETF, který sleduje například akciový index S&P 500, je celkem bezpečný způsob, jak naložit se svými penězi.

Pokud ale v rámci strategie Buy and Hold nechcete investovat do indexového fondu, určitě si nejprve prostudujte, co tvoří koš aktiv ETF, o kterém uvažujete, ať víte, co kupujete.

warning_image

Nikdy neinvestujte do něčeho, čemu nerozumíte

Základ úspěšného investování je dávat peníze do toho, čemu jasně rozumíte.

Pokud ETF, který vás zajímá, má v koši aktiv instrumenty, kterým nerozumíte, buď si o tom zjistěte více nebo někoho požádejte o vysvětlení, nebo do takového ETF neinvestujte. Investičních nástrojů existuje tolik, že nemá smysl riskovat a dávat své peníze do něčeho, co vám není jasné.

Instrumenty, které budou tvořit koš aktiv ETF a investiční strategii dané ETF najdete v prospektu ETF, který je veřejně dostupný ke stažení na webu daného ETF.

Pokud si chcete připomenout, co je prospekt, kde ho najdete a podle jakých strategií ETF investují, můžete se začíst do 8. dílu našeho seriálu, který se těmto tématům věnoval.

5. Jakou měl ETF historickou výkonnost

U ETFs, které pasivně sledují akciový index, je výkonnost daná celým akciovým trhem. U ETFs, které nejsou indexové, rozhodně stojí za to podívat se na jejich historickou výkonnost.

Ačkoli budoucnost je na trhu vždy nejistá a skvělý minulý výkon není zárukou skvělého budoucího výkonu, přesto vám historická výkonnost daného ETF napoví, jaké výsledky je reálné očekávat.

Pokud stále nevíte, jaký ETF zvolit, možná vám pomohou následující otázky

Mějte prosím na paměti, že neexistuje dobrá nebo špatná odpověď. Cílem je najít ETF, které bude vyhovovat přesně vašim potřebám a vašemu nastavení.

Jaký je váš časový rámec pro investování?

Někdo může mít záměr investovat dlouhodobě v horizontu let či dokonce desítek let, někoho více láká investování na kratší časový horizont, třeba několik měsíců.

Jaký je váš vztah k riziku?

Budete raději investovat bezpečněji do akciového indexu, který představuje celý koš mnoha akcií, nebo se nebojíte investovat do nějakého konkrétního sektoru či geografie, které zpravidla budou rizikovější než celý trh reprezentovaný indexem?

Myslete na výkyvy trhu a na to, zda si v tom nejhorším případě můžete dovolit o vaši investici přijít, pokud vsadíte na špatného koně nebo co s vámi bude dělat, když se vaše investice propadne o 20 %, 30 % či 40 % a vy budete dlouho čekat, než se dostane zase zpět.

Zajímají vás nějaké konkrétní instrumenty nebo geografie?

Láká vás investovat do komodit, do nějakého konkrétního sektoru akcií nebo byste se raději spolehli na výkon některého z akciových indexů?

Věříte více americkému trhu, chcete investovat raději do evropských společností nebo vás láká nějaká zcela jiná geografie?

Jste na trhu úplný začátečník nebo už máte nějaké zkušenosti?

Pro ty, kdo jsou na trhu úplní začátečníci, jsou zejména indexové ETF skvělý a ve srovnání s jinými instrumenty i celkem bezpečný způsob, jak se seznámit s trhem a „osahat si ho“.

Jaká je vaše investiční strategie? Nebo jí teprve hledáte?

V našem seriálu jsme popsali dvě ze strategií pro investování do ETFs – Dollar Cost Averaging a Buy and Hold, které můžete snadno použít.

Při investování do ETFs ale můžete využít řadu jiných strategií, včetně těch krátkodobých. Je na vás rozhodnout se, která strategie dává smysl zrovna vám, dobře sedí s vaším rizikovým profilem a hlavně s ní máte zkušenosti.

Závěrem a co nás čeká v příštím díle

Doufáme, že vám dnešní díl pomohl s tím, jak si vybrat ETF pro váš investiční styl. V příštím díle zamíříme do finále a představíme vám podrobněji hned několik největších ETF.

Článek byl převzat z našeho partnerského webu FXstreet.cz:

https://www.fxstreet.cz/serial-o-etf-podle-ceho-vybrat-ten-spravny-etf-dil-12.html

Sdílejte článek se svými přáteli