Seznamte se s ETF neboli burzovně obchodovaným fondem (díl 1.)

Obsah

Exchange Traded Fund je anglický název pro burzovně obchodovaný fond, pro který se běžně používá dnes již známá zkratka ETF.
ETF neboli burzovně obchodovaný fond je skvělá alternativa pro začátečníky nebo zaneprázdněné investory.

ETF nabývají poslední roky na velké oblibě. Nabízejí totiž mnoho výhod a jsou skvělá alternativa pro ty, kteří chtějí investovat, ale o investování toho moc neví a nemají na investování moc času. V dnešním prvním díle si burzovně obchodovaný fond neboli ETF představíme, také probereme, jaké jsou hlavní výhody a nevýhody ETF a řekneme si něco málo o fondech obecně – co jsou fondy, jaké jsou jejich základní druhy a co je koš aktiv.

Jaké jsou hlavní výhody ETF?

Pojďme začít dnešní článek tím, jaké jsou hlavní výhody ETF:

  • Jsou snadno dostupné

    Většina brokerů dnes standardně poskytuje mnoho druhů ETF, ze kterých je možné si vybrat.

  • Jsou vhodné i pro ty, kdo toho o investování moc nevědí

    Zejména ETF, které sledují akciový index, zvané indexové ETF, jsou vhodné i pro začátečníky. Ti tak mohou se svými investicemi dosáhnout stejných výnosů jako celý akciový trh, což není vůbec špatné.

  • Mají nízké poplatky

    Běžná výše poplatků největších ETF bývá do 0,5 % z vašeho vkladu.

  • Jsou skvělé pro pravidelné spoření

    Do ETF můžete investovat i průběžně, tato metoda se nazývá „Dollar Cost Averaging“. ETF tedy mohou být zajímavou alternativou spoření.

  • Do ETF můžete investovat malé částky i balík peněz

    Do ETF můžete investovat i malé částky, klidně pár tisíc korun měsíčně, ale i větší částky peněz. Je to jenom na vás.

  • Mají vysokou likviditu

    To znamená, že ETF můžete snadno nakupovat a prodávat v průběhu celého obchodního dne.

  • Portfolia ETF jsou diverzifikovaná

    To znamená, že v portfoliu ETF je hodně instrumentů (například velký počet akcií), díky tomu se ETF považují za nízko rizikové.

Pozor, ETF mají i své nevýhody

Hned na začátku je ale nutné zmínit, že ETF mají i nevýhody a rozhodně nejsou bezrizikové. Mezi ty hlavní nevýhody bychom určitě uvedli to, že pokud trh prochází propady či korekcemi, projdou si propady a korekcemi i ETF. Propady a korekce u ETF mohou být díky diverzifikaci o něco mírnější, než kdybyste vlastnili například konkrétní akcie. I tak je nutné počítat s tím, že trhy pravidelně prochází obdobími růstu i poklesů, a to se celkem logicky odrazí i na portfoliu ETF.

ETF neboli burzovně obchodovaný fond je skvělá alternativa pro začátečníky nebo zaneprázdněné investory.

ETF mají ještě další výhody, ale i pár nevýhod, zejména ve srovnání s běžnými fondy, které na burze obchodované nejsou. Tomuto tématu se budeme věnovat v jednom z dalších dílů, kde podrobněji rozebereme, jaké jsou rozdíly mezi ETF a běžnými fondy.

Krátký úvod do fondů

ETF jsou fondy podobně běžným investičním či podílovým fondům, ale v některých parametrech se zásadně liší. Než se dostaneme k tomu, čím se liší ETF od běžných fondů, pojďme si ve stručnosti říct, co jsou vlastně fondy obecně.

ETF neboli burzovně obchodovaný fond je skvělá alternativa pro začátečníky nebo zaneprázdněné investory.

Mezi základní druhy fondů se uvádí dva fondy: podílové fondy a investiční fondy, které se od sebe velmi zjednodušeně liší zejména tím, jestli mají formu akciové společnosti nebo ne a co tím pádem reprezentuje vlastnictví podílu investora ve fondu, zda akcie nebo podílový list.

Výhoda fondů je jednoduchost pro investory

Pro investory mají fondy výhodu jednak v tom, že si investoři společně mohou zaplatit profesionální správce fondu, kteří vybírají a spravují investiční nástroje a mohou se této činnost věnovat na plný úvazek. Další z výhod je, že fond, který spravuje velké množství peněz, si může dovolit koupit aktiva, na která by běžný investor, který chce investovat třeba menší částku, prostě nedosáhl. Kromě výhod ale mají fondy i své nevýhody, o kterých si povíme za chvilku. 

Soukromé nebo veřejné fondy

Oba fondy, jak investiční, tak podílové, mohou být buď soukromé neboli uzavřené nebo veřejné neboli otevřené.

Soukromé fondy jsou uzavřené široké veřejnosti a vložit peníze do takového fondu mohou jenom určité osoby, většinou institucionální nebo profesionální investoři. Jedním z neznámějších příkladů soukromých uzavřených fondů, jsou hedge fondy, které jsou zcela nepřístupné běžným retailovým investorům.

Opakem soukromých fondů jsou veřejné fondy, které jsou otevřené široké veřejnosti. Do takého fondu může vložit své peníze i běžný retailový investor jako vy nebo my.

Tyto veřejné otevřené fondy jsou investorům přístupné dvojím způsobem:

  1. Akcie nebo podíly ve fondu se obchodují volně na burze a každý, kdo má účet u brokera, si může akcie ETF volně koupit či prodat, to jsou ony známé ETFs neboli Exchange Traded Funds.
  2. Akcie nebo podíly ve fondu se neobchodují na burze a do fondu tak můžete vložit své peníze pouze prostřednictvím specializovaného zprostředkovatele. Většina určitě zná fondy, které jim nabízel jejich bankéř či finanční poradce, toto jsou přesně fondy, které jsou otevřené veřejnosti, ale nejsou obchodované na burze.

Co je to koš podkladových aktiv

Všechny fondy, ať soukromé nebo veřejné, nakupují za peníze investorů aktiva a z pohybu cen těchto aktiv se snaží vytvořit pro investory zisk. Tato aktiva fondu se nazývají podkladová aktiva a velmi jednoduše si je můžete představit jako koš, ve kterém jsou různé druhy instrumentů. Koš podkladových aktiv tvoří buď akcie, nebo dluhopisy, nebo jejich kombinace či jiné instrumenty, podle toho, jakou má fond investiční strategii.

koš podkladových aktiv ETF

Závěr

Košem podkladových aktiv zakončíme dnešní první díl. V příštím díle se budeme věnovat diverzifikaci, která je jedním ze základních a typických rysů pro ETF a jaké přináší diverzifikace výhody a nevýhody.

Článek byl převzat z našeho partnerského webu FXstreet.cz: https://www.fxstreet.cz/serial-o-etf-uvod-do-fondu-a-hlavni-vyhody-etf-dil-1.html

Sdílejte článek se svými přáteli