To nej z knihy Psychologie peněz – investiční desetiminutovka

Obsah

V roce 2020 vydal Morgan Housel knihu The Psychology of Money, ta vyšla v českém jazyce v roce 2022 pod názvem Psychologie peněz. V dnešním článku se na tuto knížku a její základní myšlenky podíváme, protože úzce souvisí nejen s penězi, ale i s investováním.

psychologie peněz

V jednom z minulých dílů jsme zpracovali knihu o finančním tajemstvý starých Babyloňanů, kde je popsáno, jaká pravidla o penězích a finanční gramotnosti platí po tisíciletí. Oproti tomu kniha Psychologie peněz je současná a popisuje fenomény moderní doby.

Tento díl si můžete pustit jako podcast nebo klidně čtěte dál.

Každý z nás vnímá jinak, jak svět funguje

Hned v první kapitole knihy Psychologie peněz se dozvíte, že každý z nás vnímá jinak, jak svět funguje. To, co jsme zažili, nás formuje silněji než to, co známe z doslechu a z příběhů. Jinak bude k penězům a rozhodování o nich přistupovat ten, kdo zažil chudobu, krizi nebo válku a jinak ten, kdo se narodil do bohaté rodiny.

Jinými slovy: lidé se rodí na různých místech v různých dobách a mají různé životní zkušenosti. Proto se o penězích rozhodují jinak a jejich rozhodnutí jim na základě jejich životních zkušeností přijde logické. V každém případě často rozhodují emoce, nikoli inteligence.

O chamtivosti aneb důležité je vědět, kdy máte dost

Třetí kapitola knihy Psychologie peněz se věnuje nenasytnosti, nebo také chamtivosti. Chamtivost se velmi projevuje v investování, lidé neví, kdy mají dost a pořád chtějí víc.

Vědět, kdy máte dost a jaký je váš cíl, je klíčová dovednost. I zde se autor domnívá, že pokud nevíte, kdy máte dost a tím pádem jste chamtiví, nebudete nikdy šťastní. Co si budeme povídat, peníze nejsou všechno a autor také uvádí, že kromě peněz náš život bude vždy ovlivňovat také naše zdraví.

Ve třetí kapitole mimo jiné narazíte i na příběhy ze života Warrena Buffetta, kterého na fin4elle často zmiňujeme, a také Bernieho Madoffa, zakladatele pyramidového schématu, kterému jsme věnovali celý jeden díl v našem seriálu o podvodných investicích.

Zbohatnout vs. zůstat bohatý jsou dvě různé věci

Pátá kapitola, která se jmenuje Zbohatnout vs. zůstat bohatý, obsahuje hezké přirovnání o exponenciálním růstu, který je pro lidskou mysl těžko představitelný a nepřirozený, to se domnívá autor.

Exponenciální růst funguje, pokud dáte svému aktivu celé roky na to, aby rostlo. Tady opět vstupuje téma dlouhodobosti, je to jako vysadit dub: po roce nevidíte žádný velký pokrok, po deseti letech už je patrný dost velký rozdíl a po padesáti letech před sebou máte nádherný košatý strom.

Pátá kapitola pojednává i o tom, že přijít k penězům a udržet si peníze, jsou dvě různé dovednosti. A o tom, jak to dělalo slavné legendární investorské duo Warren Buffett a Charlie Munger, se dovíte právě i z příběhu v této kapitole, takže doporučujeme přečíst.

Co pro vás znamená opravdové bohatství?

Máme pro vás jednu otázku: co pro vás znamená opravdové bohatství? Dejte si chvíli a popřemýšlejte, co to pro vás znamená, protože další kapitola je právě o tomto tématu.

Pro Morgana Housela, autora knihy Psychologie peněz, bohatství znamená svobodu. O svobodě se autor rozepisuje poměrně košatě, ale zásadní myšlenka této kapitoly je, že na penězích je nejhodnotnější to, že vám dávají možnost být pánem svého času. Co přináší peníze vám?

pasivní příjem je důležitá věc pro každého investora psychologie peněz

Bohatství je to, co nevidíte

Autor se v deváté kapitole pozastavuje nad rozdíly ve vnímání při utrácení peněz. Zmiňuje tento rozdíl: utrácíte peníze a máte za peníze máte věci NEBO máte peníze a nemáte věci.

Tento rozdíl si lidé často neuvědomují. Že buď mají peníze, nebo mají věci. Když lidé říkají, že by chtěli být milionáři, ve skutečnosti tím často myslí, že by chtěli utratit milion dolarů. Pak by ale nebyli milionáři. Vnímáte ten paradox?

Autor klade důraz na to, že je rozdíl dobře vydělávat a být bohatý. Dobře vydělávat se váže k současným příjmům a dobře vydělávajícího člověka většinou poznáte podle toho, že má drahé auto, a i kdyby si ho koupil na dluh, tak má na to, aby platil měsíční splátky. Naproti tomu bohatství je často skryté. Je to dosud neuplatněná opce na něco, co si můžete koupit později. Bohatství vyžaduje disciplínu, protože si nekupujete věci, které byste si mohli koupit.

O spoření

Lidé se dělí do tří skupin: Jedni spoří.

Druzí si myslí, že nic uspořit nemohou.

A třetí si myslí, že spořit nepotřebují.

Schválně si sami pro sebe řekněte, do které skupiny patříte, protože desátá kapitola o spoření je určena primárně pro druhou a třetí skupinu.

Spousta lidí si myslí, že spoření je to samé, co investování. Jsou to ale dvě různé činnosti. Pokud se podíváme na investování, tak díky výnosům z investic můžete zbohatnout. Nicméně to, zda a jak dlouho bude vaše investiční strategie fungovat a jaké budou tržní podmínky, je vždy pochybné a výsledky jsou obestřeny nejistotou.

Naproti tomu na osobní úspory a střídmost máte rozhodně větší vliv. Jestliže se na budování bohatství díváte jako na něco, co vyžaduje vyšší příjmy nebo velké výnosy z investování, může vás přepadnout pesimismus. Pokud ale hybatele svého bohatství spatřujete ve své šetrnosti a efektivitě vynaložených prostředků, vidíte svoji budoucnost optimističtěji. Velice jednoduše řečeno: Bohatství se naakumuluje z rozdílu toho, co získáte a co utratíte. Bohatství totiž můžete budovat i bez vysokých příjmů, bez vysokých úspor ale ne.

Přijměte, že cíle a přání lidí se mění v průběhu času

Při finančním plánování je zásadní v potaz, že dlouhodobé plánování je složitější, než se zdá, protože cíle a přání lidí se mění v průběhu času. Vysnít si nějaký cíl je snadné, ale zasadit ho do stresu reálného života je něco jiného.

K tomu má autor radu ve 14. kapitole: Pokud během svého pracovního života budete rozumně spořit, mít prostor na svůj odpočinek a věnovat se rodině, zvyšujete tím pravděpodobnost, že se dokážete svého plánu držet.

Další rada autora zní: měli bychom přijmout fakt, že i naše postoje se mění. Nejméně šťastní jsou ti lidé, kteří se zuby nehty drží své profese, protože si ji vybrali, když jim bylo -náct nebo i méně. Pokud přijmete, že není moc pravděpodobné, že práce, kterou jste si vybrali v tomto mladém věku, vás bude uspokojovat i těsně před odchodem do důchodu, bude se vám žít lépe, protože zjistíte, že realita je jedna změna za druhou.

Proč mají příběhy vždy navrch před statistikou

V 18. kapitole autor vysvětluje, proč mají příběhy vždy navrch před statistikou. Popisuje to na smyšleném příběhu, kdy mimozemšťan pozoruje dění v USA v letech 2007 až 2009, kdy ekonomiku ovládla hypoteční krize, která vedla k propouštění a tím i k podlomení výdajů v domácnostech atd.

Na první pohled ale mimozemšťan nevidí žádnou změnu: v Americe je stále stejné množství mrakodrapů, stále stejné množství pracovních stolů či počítačů jako před dvěma lety. Když se ale podívá na čísla, nemůže uvěřit tomu, že za ty dva roky zchudly americké domácnosti o 16 bilionů dolarů a že bez práce je nyní 10 milionů Američanů. Proč se to tak stalo? Stalo se něco, co mimozemšťan nemohl vidět. A to je změna ve vyprávění příběhu.

Autor dále pokračuje, že za touto krizí v letech 2007 až 2009 stojí pouze zhroucení představy o tom, že ceny nemovitostí budou dále růst. Platí totiž, že čím více si přejeme, aby se něco splnilo, tím spíše budeme věřit příběhu, který nadsazuje pravděpodobnost, že se tak stane. To je v invesetování velmi nebezpečný fenomén.

Proč se lidé často na upínají na finanční poradenství v televizi?

Protože v investování jde o hodně. Pokud je pouze 1% šance, že zbohatnete a televizní prognóza se naplní (čímž se vám teoreticky změní život), tak tomu budete věnovat pozornost.

Když se vrátíme k roku 2007: když v roce 2007 zasedal americký Fed, dospěl k prognóze hospodářského růstu v letech 2008 a 2009 a k tomu, že ekonomika poroste o 1,6 %. Ve skutečnosti ekonomika poklesla o více než 2 %, což znamená, že i ten nejpesimističtější scénář Fedu byl nadsazen o trojnásobek.

Všimněte si, že ani politikům se do předpovídání recese moc nechce, protože jim to komplikuje kariéru. A i pro nás ostatní je očekávání něčeho horšího až příliš bolestivé. Pamatujte ale, že ekonomika a investování není astrofyzika, kde jde vše spočítat na miliontinu sekundy. Do ekonomiky vstupují lidské emoce, rozmary a lidská rozhodnutí. Z tohoto důvodu to bude vždy nejistá disciplína, tak to vezměte v potaz nejen při investování.

Psychologie peněz: několik rad na závěr

Na závěr má Morgana Housel několik rad, které tady v našich podcastech a článcích v různých variantách opakujeme i my a těmi jsou například:

  • Spravujte své peníze tak, abyste v noci klidně spali. Tisíc lidí, tisíc chutí, ale kritérium kvalitního spánku je univerzálním vodítkem pro veškerá finanční rozhodnutí.
  • Pokud chcete být úspěšným investorem, nejúčinnější strategií je prodloužit si časový horizont.
  • Spořte pro strýčka Příhodu.
  • Smiřte se s tím, že spousta věcí nevyjde. Dělejte taková finanční rozhodnutí, která vyhovují vám.

Závěrem

To byl průřez knihou Psychologie peněz od Morgana Housela a jen doplníme, že v závěru knihy se autor dělí o to, jaký měl život, jaký měli život z hlediska financí jeho rodiče a jak investuje a nakládá s penězi.

Všem tuto knihu doporučujeme, doufáme, že jsme vás nalákali k jejímu přečtení, rozhodně to stojí za to.

Sdílejte článek se svými přáteli