Finanční tajemství starých Babyloňanů – investiční desetiminutovka #8

Obsah

Babylón byl svého času největším a nejbohatším městem. Podle knihy Nejbohatší muž v Babylóně to bylo díky tomu, že obyvatelé Babylónu znali zákony, jak vydělat, udržet a úspěšně investovat peníze. A právě v této knize se s ony zákony seznámíte.

Kniha Nejbohatší muž v Babylóně je považována za jednu z nejslavnějších knih na téma bohatství. Ačkoli tuto knihu napsal její autor George S. Clason už v roce 1926, principy a zásady v ní obsažené jsou stále aktuální.

A protože je tato kniha plná inspirace a příběhů, přišlo nám to jako krásné lehčí téma přesně na vánoční investiční desetiminutovku.

Vždy zmiňujeme, že záměrem našich článků a podcastů je vzdělávání, nejsme finanční poradci. Proto dnešní desetiminutovku prosíme neberte jako doporučení, ale spíše jako inspiraci, o čem píše tato téměř 100 let stará kniha.

Co kniha hned v úvodu slibuje?

Kniha hned v úvodu uvádí:

„Aby se splnily vaše životní touhy a plány, potřebujete vědět, jak úspěšně zacházet s penězi. V knize se dočtete o finančních pravidlech, která vám pomohou naplnit peněženky a přispějí tak k vašemu spokojenému životu.

Finanční zákony jsou univerzální a neměnné jako zákon zemské přitažlivosti. Dokážou vám stejně jako mnohými před vámi, že tyto zákony jsou klíčem k většímu zisku, vzrůstajícím úsporám a k celkovému úspěchu.“

Opravdu kniha nabízí ony tajemné zákony vedoucí k finančnímu úspěchu?

Mám za to, že ano. Zásady obsažené v této knize najdete v mnoha dalších knihách o osobních financích a investování, od těch legendárních typu Bohatý táta, chudý táta, po dlouhou řadu dalších.

Babylon byl svého času největším a nejbohatším městem

O čem kniha je?

Kniha vypráví příběh o muži jménem Arkád, který byl chudý, ale díky uplatňování pár základních zásad se postupem času stal nejbohatším mužem Babylónu.

V knize Arkád předává svoji moudrost dalším mužům a učí je formou příběhů zásady, jak peníze vydělat, udržet si je a následně je investovat.

Sedm zásad bohatství podle starých Babyloňanů

#1 - První zásada: Ukládejte si stranou 10% toho, co vyděláte

Arkád tuto zásadu nazývá „zaplať nejdřív sám sobě, pak až ostatním“. Když si člověk nedá nic stranou a vše utratí, platí všem kolem sebe, ale pro sebe si nic nenechává.

Základní zásada je dát si stranou minimálně 10% toho, co člověk vydělá a ze zbylých 90% pak řešit výdaje. Díky dodržování této zásady se člověk naučí žít za méně peněz, než kolik vydělá.

Pravidlo dát stranou minimálně 10% platí bez ohledu na to, kolik člověk vydělá. Je zásadní těchto 10% neutrácet a dodržovat tuto zásadu opravdu důsledně.

Ze začátku to možná bude složité, ale jak vaše jmění poroste, budete z toho mít radost a povzbudí vás to.

#2 – Druhá zásada: Kontrolujte si výdaje

To, co člověk považuje za nezbytné výdaje, poroste úměrně s výdělkem, pokud sami něco nepodniknete a nezačnete výdaje kontrolovat. Více vydělaných peněz tedy často neznamená více majetku, ale často vyšší výdaje.

Většinou se u každého najdou výdaje, které je možné omezit nebo vyloučit.

Pokud vám 90% z příjmu nevychází na pokrytí výdajů, Arkád radí tyto kroky:

  1. Napište si seznam věcí, které potřebujete a po kterých toužíte.
  2. Ze seznamu vyberte nejdříve to, co je nutné a podle naléhavosti postupujte až do 90% vašeho příjmu.
  3. Na co nezbyde, to bez lítosti škrtněte a berte to jako nesplněná přání.
  4. Vždycky si výdaje spočítejte, sledujte rozpočet a neustále ho kontrolujte. Rozpočet nám ukazuje, kudy nám utíkají peníze, dobrá kontrola rozpočtu je proto schopná únik peněz zastavit.

Nikdy nesahejte na uložených 10%, které jsou základem vašeho majetku – to se pro vás musí stát nejvyšším zákonem. Jinak nikdy nezbohatnete.

#3 – Třetí zásada: Uspořené peníze investujte

Pokud se naučíte ukládat stranou 10% z výdělku a zároveň kontrolovat výdaje, začnete mít úspory. To je ale jenom začátek. Úspory samy o sobě nic nevynáší, takže je třeba je začít investovat, aby vám začaly přinášet peníze.

Pokud úspory budete dobře investovat a budete investovat i zisky, které vám investování úspor přinese, váš majetek poroste rychleji.

#4 – Čtvrtá zásada: Chraňte svoje jmění, abyste o ně nepřišli

Arkád sdílel následující moudro: „Peníze musíme chránit, jinak se vytratí. Musíme se nejprve naučit zacházet s malým kontem, než nám bohové svěří větší“.

Pokud zvažujete investici, základem je zvážit riziko, solidnost a bezpečnost investice.

Dejte si pozor na lákadlo rychlého zbohatnutí: kdo chce vydělávat hned velké sumy a uvěří romantickým představám o rychlém zbohatnutí, o peníze zpravidla rychle přijde.

Arkád dále radí nespoléhat se jenom na svůj úsudek a nesvěřovat peníze jen tak někomu nahodile. Raďte se s chytrými, upřímnými a zkušenými lidmi, abyste se vyvarovali špatných investic.

Kdo je chytrý, investuje pod dohledem odborníka nebo se sám stane odborníkem.

#5 – Pátá zásada: Mít vlastní bydlení

Arkád doporučoval každému, aby si pořídil vlastní bydlení, protože věřil, že je lepší splácet vlastní bydlení místo placení nájmu.

#6 – Šestá zásada: Zajistěte si budoucí příjem

Arkád v knize říká: „Život každého člověka začíná dětstvím a končí stářím. Je to cesta, ze které nikdo nevybočí, pokud ho bohové nepozvou předčasně do podsvětí“.

Proto je dobré, aby si každý zabezpečil příjem na dobu, kdy nebude mladý a nebude vydělávat prací. Pozorujte staré lidi a nezapomínejte, že jednou budete také takoví.

Proto je důležité nejen ukládat minimálně 10% z příjmu podle zásady č. 1, ale tyto peníze dobře a uvážlivě investovat podle zásady č. 3. Jedině tak si opatříte peníze na stáří a na ochranu vlastní rodiny.

#7 – Sedmá zásada: Vydělávejte více

Pokud chcete mít větší majetek, přemýšlejte, jak více vydělávat. Kdo si umí zajistit malý výdělek, zvládne časem vydělat více. Pokud se člověk zdokonaluje, zvyšuje své možnosti více vydělávat.

Je ale nutné mít silnou a konkrétní touhu, která musí být jednoznačná a trvalá, jedině tak člověk vytrvá.

Arkád radí: „Setkávejte se s odborníky, kteří se zajímají o nové poznatky, a tak se neustále zdokonalují. Chytrý člověk využije každou příležitost ke svému zdokonalení. Radím všem, aby se dostali do popředí ve svém povolání, aby nezůstali na místě nebo dokonce nezaostávali.“

Sedmá zásada tedy zní: Pracovat na sobě, zdokonalovat se, abychom si sami sebe vážili. Tak získáte sebevědomí a pevnou vůli, abyste dokázali všechno, co chcete.

O roli štěstí při úspěchu a bohatství

Co myslíte, hraje štěstí roli při úspěchu člověka? Mají bohatí a úspěšní lidé více štěstí, než ti chudí?

Co k tomu uvádí kniha? K tomu, aby člověk přilákal štěstí, je třeba chopit se nabízené příležitosti. Tento krok je důležitý.

Lidé chtějí zbohatnout, ale pak svým váháním a různým oddalováním přijdou o různé dobré příležitosti. Je nutné vyvarovat se zbytečného váhání a odkládání. Bohyně štěstí má ráda lidi, kteří jednají energicky.

Radost ze života je důležitá

Kniha obsahuje ještě jednu důležitou zásadu: radujte se ze života a nešetřete nemístně. Buďte spokojeni, když si dáte stranou 10% z příjmu, neškudlete za každou cenu víc.

Žijte úměrně svému výdělku, nebuďte lakomí, ale nebojte se utrácet. Život je nádherný a stojí za to, abychom jej prožívali radostně.

Závěrem

Téma dnešní investiční desetiminutovky jsme vyčerpali, doufáme, že vás inspirovala. Kniha Nejbohatší muž v Babylóně určitě stojí za přečtení, je to lehké čtení a není moc dlouhá. Budeme se na vás těšit příště !

Zdroje, ze kterých jsme čerpali pro tuto investiční desetiminutovku:

Clason, George S., Nejbohatší muž v Babylóně, nakladatelství Euromedia, 2018

https://en.wikipedia.org/wiki/The_Richest_Man_in_Babylon

https://cs.wikipedia.org/wiki/Babylón

https://www.euromedia.cz/nejbohatsi-muz-v-babylone/kniha/9574/

Sdílejte článek se svými přáteli