Tržní kapitalizace – investiční desetiminutovka #2
Tržní kapitalizace je důležitým pojmem ve světě financí a společnosti s vysokou tržní kapitalizací jsou hojně sledované jak finančními médii, tak investory.
Kdo se zajímá o akcie, jistě se již setkal s pojmem blue chips. Tento pojem nesouvisí ani s brambůrky ani s čipy do počítačů, ale právě s akciemi.
Jako blue chips jsou obvykle označovány akcie velkých, známých a finančně stabilních společností, které často patří mezi lídry v daném odvětví.
Pojem blue chips pochází z pokeru, kde jsou pojmem blue chips označovány modré žetony s nejvyšší hodnotou.
Termín blue chips byl poté z pokeru přenesen do finančního světa, označení blue chips pro akcie poprvé použil v roce 1923 finanční novinář Oliver Gingold.
Od té doby, tedy už přes 100 let, se pojem blue chips používá pro označení akcií společností, které jsou považovány za cenné a atraktivní pro investory, stejně jako jsou pokerové blue chips cenné pro hráče pokeru.
Pokud budete pátrat, které akcie se považují za blue chips, žádný oficiální seznam bohužel nenajdete.
Pátrala jsem, zdali třeba neexistuje jednoznačná definice, jaká kritéria musí daná společnost splňovat, aby její akcie byly považovány za blue chips. Ani takovou jednoznačnou definici jsem bohužel nenašla.
Zařazení akcií do elitního blue chips klubu tak může být v řadě případů subjektivní.
Naštěstí na obecné rovině panuje shoda, že jako blue chips se označují akcie společností, které splňují určité znaky. Které znaky to jsou?
Jako blue chips se uvádí zpravidla akcie společností, které mají vysokou tržní kapitalizaci, často se jedná o tzv. „Mega Cap“ společnosti, tedy společností, které mají tržní kapitalizaci nad 200 miliard dolarů.
Sem patří třeba akcie společnosti Apple, Johnson & Johnson, Procter & Gamble, Nike, Coca-Cola či akcie finančních domů Goldman Sachs či JP Morgan Chase.
Tržní kapitalizace je důležitým pojmem ve světě financí a společnosti s vysokou tržní kapitalizací jsou hojně sledované jak finančními médii, tak investory.
Blue chips společnosti bývají již zavedené a stabilní společnosti, často fungující několik desítek let, někdy dokonce i více než 100 let.
Ve svém oboru bývají buď lídr nebo jsou v první trojce daného oboru či odvětví.
Blue chips společnosti mají často silnou finanční pozici, stabilní cash flow a mívají nízké zadlužení.
Tyto společnosti mají schopnost odolávat ekonomickým cyklům a často dokážou udržet svou tržní pozici i v době recese nebo výkyvů trhu. Na trhu však nic není záruka. Řada společností svůj prestižní status blue chips ztratila.
Tyto společnosti mají často dlouholetý, stabilní a konzistentní růst zisků a vyplácí svým akcionářům dividendy, tedy podíly na zisku.
Výplata dividend je ale jedno z kritérií, které se zdroj od zdroje liší, někdo do blue chips řadí i společnosti, které dividendy nevyplácí.
Tyto společnosti jsou často celosvětově známé a mají silnou značku, která je spojována s kvalitou, spolehlivostí a důvěryhodností.
Jeden z nejznámějších příkladů blue chips jsou akcie společnosti Coca-Cola:
Pokud pátráte, kde zjistit, které akcie jsou blue chips, máme pro vás dva tipy.
Každá země mívá hned několik akciových indexů, které sledují pohyb vybrané skupiny akcií obchodovaných na dané burze.
Minimálně jeden z akciových indexů vždy obsahuje nejlepší a nejlikvidnější akcie dané země, tedy blue chips.
Pokud by vás zajímalo, jaké jsou například německé blue chips, můžete se podívat na akcie obsažené německém indexu DAX 40. Najdete tam akcie společností jako je Adidas, Allianz, BMW, Henkel či energetické společnosti RWE.
České blue chips se obchodují na tzv. Prime market české Burzy cenných papírů Praha. Najdete zde společnosti jako je ČEZ, Kofola či Komerční banka. Tyto a další podobné kvalitní akcie najdete i v pražském akciovém indexu PX.
Pokud se vám nechce pátrat po akciových indexech, na internetu najdete řadu seznamů blue chip akcií, jednoduše do vyhledávače zadejte „blue chips stocks“.
Dávejte si jenom pozor, aby zdroj, ze kterého čerpáte, byl věrohodný.
Například americký Forbes na svých stránkách uvádí seznam nejlepších blue chips pro duben 2024:
Investice do blue chips bývají obecně považovány za méně rizikové, protože tyto velké stabilní společnosti obvykle přežívají ekonomické otřesy o něco lépe než menší firmy, které nemají tak silné finanční zázemí.
Je ale zásadní zmínit, že i blue chips mají špatná období a rozhodně neplatí, že každá blue chip akcie je vhodná investice.
Existuje celá řada akcií, které se dříve považovaly za blue chips, ale jejich sláva vybledla.
Tyto společnosti nezvládly svůj růst, často nabraly obrovské dluhy a dostaly se do finančních potíží. Takové akcie se nazývají „faded blue chips“, neboli zvadlé blue chips.
Blue chips jsou oblíbené u řady investorů, ale nakoupit akcie jenom proto, že to jsou blue chips, není moudrý přístup.
Blue chip akcie můžete zahrnout do svého watch listu a pravidelně je sledovat. Než se ale rozhodnete nějakou akcii koupit, vždy si udělejte potřebnou analýzu, ať nezapláčete nad výdělkem.
Zdroje, ze kterých jsme čerpali pro tuto investiční desetiminutovku:
https://www.forbes.com/advisor/investing/best-blue-chip-stocks/
Sdílejte článek se svými přáteli
©2024 | Made with fin4elle