Každý výnos má své výhody a nevýhody: kapitálový výnos vám umožní získat jednorázově vyšší částku, zatímco cash flow výnos je oblíbený investory, kteří preferují sice nižší částky, zato pravidelně. Proto než nakoupíte jakoukoli akcii, je proto dobré se zamyslet, jaký výnos od dané akcie očekáváte, ať akcii vyberete správně.
V dnešním díle probereme, jaké jsou oba typy výnosů, jaké jsou druhy akcií, které vám daný výnos přinesou a hlavně – jak dosáhnout jak kapitálového výnosu nebo cash flow výnosu, případně obojího.
Je zisk, který představuje rozdíl mezi nákupní a prodejní cenou akcie.
Jednoduchý příklad: akcii nakoupíte za 200 USD a prodáte za 220 USD, váš kapitálový výnos na daném obchodě je 20 USD, tj. realizovali jste 10 % profit.
Je výnos, který dostáváte v penězích pravidelně po dobu držení akcie ve formě dividendy.
Jednoduchý příklad: akcii nakoupíte za 200 USD, každý kvartál dostanete dividendu ve výši 2 USD, ročně tak dostanete na dividendách 8 USD, což představuje 4 % cash flow výnos. Cash flow proto, že peníze za dividendy fyzicky přistanou na vašem obchodním účtu, řada lidí pak z dividend žije jako ze svého příjmu (více probereme v dílech o dividendách).
Řada akcií vám poskytne oba typy výnosů – jak kapitálový, tak cash flow výnos. Je ale dobré si předem rozmyslet, proč danou akcii chcete koupit, zda kvůli kapitálovému výnosu nebo cash flow výnosu (nebo kvůli obojímu) a toto definovat ve své obchodní strategii. Budete pak lépe vědět, kvůli čemu danou akcii kupujete.
S výnosy souvisí dělení akcií, které je třeba zmínit. V teorii existuje řada přístupů, jak akcie dělit podle různých kritérií, pro účely našeho seriálu bychom rozdělili akcie na:
Rozdělení akcií na hodnotové a růstové je jednou z nejstarších klasifikací akcií vůbec. Dividendové akcie jsme do dělení přidali proto, že dividendový výnos je velmi zajímavý typ výnosu, které můžete z akcií získat.
Jako hodnotové akcie (v angličtině nazývané „Value Stocks“) se označují akcie velkých, zavedených společností, které mají dlouhou historii. Akcie těchto společností rostou sice pomaleji než akciové indexy, a tedy pomaleji než celkově akciový trh, zato většinou rostou stabilně. Krátkodobě tak mohou dodávat nižší výnos, s ohledem na jejich stabilitu a dlouhodobost však představují v dlouhodobém měřítku nižší riziko. Tyto společnosti často vyplácejí dividendu, některé velmi zajímavou.
Typickým příkladem hodnotových akcií jsou například akcie společnosti Procter & Gamble, McDonald’s, Coca Cola, Microsoft, Nike, Pepsi, Berkshire Hathaway (společnost Warrena Buffetta), Volkswagen, Citibank či Disney.
Jako růstové akcie (v angličtině nazývané „Growth Stocks“) se označují akcie společností, které jsou charakteristické vyšším růstem, než je průměrný růst celého akciového trhu, který je reprezentován např. indexem S&P 500. Jedná se o akcie dynamičtějších společností, které mají často nové produkty nebo i spoluvytvářejí zcela nové segmenty trhu (jako je aktuálně třeba metavesmír).
Růstové akcie často dodávají vyšší výnos a investoři to od nich i očekávají, v dlouhodobém měřítku však mohou představovat vyšší riziko, neboť není jisté, zda dané společnosti svůj dynamický růst dlouhodobě zvládnou. Dané společnosti také často nevyplácejí žádné nebo zcela minimální dividendy, neboť veškeré zisky (pokud nějaké vygenerují) znovu investují do svého rozvoje.
Typickým příkladem známých růstových akcií jsou například akcie společností jako je Amazon.com, Netflix, Tesla, Apple, Dropbox či Facebook či Google. Mezi růstové akcie se často řadí akcie společností, které jsou stále ve fázi start-upu a běžná veřejnost tyto společnosti zpravidla ani nezná.
Podstatou investic jak do hodnotových akcií, tak růstových akcií, je primárně vydělat na růstu akcie, tj. levně koupit, draze prodat a inkasovat tak primárně kapitálový výnos.
Je ale dobré mít na paměti, že pokud po vašem nákupu cena akcie klesne, místo kapitálového výnosu máte ztrátu.
Do naší klasifikace jsme pro účely tohoto seriálu a obchodování přidali ještě akcie dividendové. Ty definujeme jako akcie společností, které vyplácejí nadprůměrnou dividendu a primární účel nákupu těchto akcií tak není kapitálový výnos, ale pravidelný cash flow výnos v podobě dividend.
Hrubě řečeno, u dividendových akcií vám může být jedno, za kolik se akcie obchoduje a zda jste ve zisku nebo ve ztrátě, zásadní je, zda společnost vyplácí dividendu a zda výši dividendy nesnižuje.
Ideální samozřejmě je nakoupit akcie takové společnosti, která vyplácí zajímavou dividendu a zároveň roste, abyste o svoji investici nepřišli.
Dividendové investování je velmi zajímavou oblastí, proto se mu budeme více věnovat v samostatných dílech.
Celkem přirozeně každého zajímá, jak velké výnosy lze na trhu očekávat, takže si pojďme uvést příklady.
Pokud na akciích vyděláte stejně nebo více než americký akciový index S&P 500, můžete si gratulovat k dobrému výkonu. Takže můžete mít roky, kdy budete sice v minusu nebo uděláte menší zisk, např. 8 % ročně, pak ale mohou být roky, kdy vyděláte klidně i přes 20 % ročně nebo více, podobně jako index S&P 500.
Pokud vás zajímá, jaký měl index S&P 500 roční výnos či ztrátu za posledních 100 let, přečtěte si náš díl o výkonnosti indexu S&P 500.
Pokud vám stačí pouze přibližné číslo a detaily po jednotlivých letech vás nezajímají, tak:
Bývá obecně menší než kapitálový výnos, zato bývá stabilnější. Řada společností (ne všechny !!!) vyplácí dividendy i v letech, kdy jdou trhy dolů a kapitálové výnosy jsou malé. Na trhu je možné najít společností, které vám ročně vyplatí i 6 % nebo 7 % dividendu – po zdanění.
V dílech o dividendách se s vámi podělíme, jak takové společnosti najít.
Na internetu koluje řada zpráv o naprosto výjimečných ziscích na trhu. Někteří brokeři nabízejí tzv. copy trading, kdy můžete obchodovat přesně jako jiní obchodníci, kteří se prezentují pohádkovými výsledky.
Asi tušíte, že vydělávat konzistentně stovky nebo i tisíce procent, jak se uvádí na obrázku výše, je holý nesmysl.
Zároveň ale pro inspiraci uvádíme, že v obchodování s akciemi není daný žádný strop, kolik kdo může vydělat. Profesionální obchodníci svými výnosy běžně překonávají index a jsou schopni ročně zhodnotit svůj kapitál o 25 % ročně i více.
Mějte na paměti, že:
U obchodování akcií můžete kapitálového výnosu dosáhnout dvěma způsoby:
Tento způsob investování znamená, že si budete vybírat jednotlivé akcie a s těmito akciemi budete obchodovat. Tuto metodu máme rádi my, vyžaduje ale čas, který sledování a výběru akcií a řízení obchodů musíte věnovat a určitou znalost trhu.
Můžete dosáhnout vyšších výnosů, než trh (tj. index), ale také menších. Jak jsme zmiňovali už vícekrát, na trhu nic není garantované a každý si musí najít to, co nejlépe vyhovuje jemu.
Můžete nakoupit např. americký akciový index S&P 500 a vaše výkonnost tak bude totožná jako výkonnost celého akciového trhu. Tento přístup se řadí mezi metody pasivního investování a je vhodný pro ty, kteří nemají čas nebo chuť vybírat jednotlivé akcie do svého portfolia.
Jedním ze způsobů, jak můžete nakoupit index, je investovat do tzv. ETF neboli Exchange Traded Fund. Pokud vás investování do ETF zajímá, můžete se začít do našeho seriálu o fondech.
Cash flow výnosu dosáhnete u akcií snadno, pomocí dividend: jednoduše koupíte akcii, která nabízí pro vás zajímavou dividendu. Jak na to a kde takové akcie najít, probereme v dílech o dividendovém investování.
Je dobré mít na paměti, že:
V našem seriálu jste se již dozvěděli, v jakém tržním cyklu je dobré obchodovat a v jakém naopak ne, na jakých burzách a v jakých obchodních hodinách a jaké výnosy se dají na trhu realizovat.
K tomu, abyste si mohli začít sestavovat své vlastní portfolio akcií, je důležité vědět, podle čeho akcie vlastně hledat a jak si nesplést hrušky s jablkama (např. STC a CFD), což by pro váš účet mohlo mít poměrně špatné následky.
V dalším díle se proto seznámíme se základními pojmy a zkratkami, které se týkají akcií.
Sdílejte článek se svými přáteli
©2024 | Made with fin4elle