Pokud si budete otevírat účet u brokera, je velmi pravděpodobné, že vám broker bude nabízet obchodování na páku, tedy s půjčenými penězi. Páka a pákový efekt mají své výhody, ale i velké nevýhody. Proto i když na páku obchodovat nechcete, je zásadní vědět, co to je, co je to pákový efekt a co je margin, který s tímto stylem obchodování úzce souvisí.
To vše vám popíšeme v dnešním díle.
Pokud investor využije páku, tedy vypůjčené peníze, využívá při svém investování tzv. pákového efektu.
Kdo někdy kupoval nemovitost na hypotéku, zažil páku a pákový efekt v praxi: složili jste z vlastních peněz například z 20% z hodnoty nemovitosti a zbývajících 80% vám půjčila banka formou hypotečního úvěru.
U obchodování na burze se často setkáte se slovním spojením „obchodovat na páku“ nebo „napákované pozice“, což znamená, že při nákupu instrumentu jste využili peníze půjčené od brokera, tedy využili jste pákového efektu.
Páka se uvádí jako poměr, kolik musíte dodat vlastního kapitálu vůči půjčeném kapitálu, je to podobné jako u již zmiňované hypotéky, kde také vždy musíte dodat část vlastních peněz. Například pokud máte na vašem obchodním účtu páku 1:5, znamená to, že jeden díl z pěti, tedy 20 %, musíte dodat z vlastních peněz, zbytek vám půjčí broker.
Pojďme si fungování páky ukázat na konkrétním příkladu u obchodování akcií:
S pákou jsou nerozlučně spjaty dva další pojmy, a to „margin“ a „margin call“. Nejprve si vysvětlíme, co znamená pojem margin.
Pojďme si margin ukázat na příkladu u obchodování akcií, který jsme uváděli výše:
U páky je zásadní, že násobí zisky, pokud vaše akcie rostou. To je její hlavní výhoda a ostatně i důvod, proč tolik lidí páku využívá.
Hlavní nevýhoda a obrovské riziko páky je to, že násobí nejen zisky, ale násobí i ztráty, pokud vaše akcie klesají. Páka tak násobně zvyšuje riziko při vašem obchodování.
Pokud nevíte, jak s pákou obchodovat a kdy pozici včas uzavřít a akcie prodat, může obchodování na páku napáchat obrovské škody na vašem obchodním účtu.
Uvádí se, že v průměru 80 % retailových klientů na burze prodělává. Věřte, že jeden z hlavních důvodu je obchodování na páku. Pro začátečníky obchodování na páku rozhodně nedoporučujeme !!!
Někteří brokeři poskytují typy účtů, kde máte obchodování na páku možné podle typu instrumentu, který chcete obchodovat. Pokud chcete obchodovat pouze akcie a bez páky, pak někteří brokeři nabízí typy účtů, kde obchodovat na páku není možné.
Pokud si otevíráte účet u brokera, je zásadní zjistit, jestli váš účet umožňuje obchodování na páku nebo ne, a pokud ano, jak velkou páku váš broker nabízí.
Jak jsme zmiňovali výše, páka vám znásobí zisky, pokud vaše akcie rostou, ale násobí ztráty, pokud vaše akcie klesají.
Pojďme si obě situace ukázat na našem příkladu s akciemi.
Zisk 100% zní krásně, že? Pojďme se ale podívat na opačnou situaci, pokud vaše akcie klesají.
Ztráta 100% už tak krásně nezní. Nicméně na tomto příkladu jsme chtěli ilustrovat, jak v praxi vypadá, pokud obchodujete na páku.
Pokud vaše akcie klesají a ztráta se začíná přibližovat výši marginu (tj. výši blokované částky), v minulosti broker volal klientovi, aby doplnil peníze (tedy zvýšil margin), jinak broker akcie prodá. Tento hovor neboli výzva k dodání dalších peněz, se nazývá margin call.
U běžných retailových klientů už margin cally formou osobního telefonátu neprobíhají, celý proces je o dost rychlejší a automatizovaný. Pokud ztráta dosáhne hranice vašeho marginu, váš broker vám nevolá, ale systém pozici jednoduše uzavře.
V praxi to probíhá tak, že si sednete ke své obchodní platformě a zjistíte, že akcie jsou prodané a váš obchodní účet se zmenšil o ztrátu.
Dnešní díl byl dlouhý, ale doufáme, že byl snad poučný. Páka vám může pomoci vydělat násobně více peněz, pokud víte, jak jí správně používat. Nebo také znásobí vaše ztráty a věřte, že i frustraci z toho, že se vám nedaří. Proto pro začátečníky obchodování na páku rozhodně nedoporučujeme !!!
V příštím díle vysvětlíme, co to jsou CFD neboli Contract for Differences a jak si je nesplést s běžnými akciemi, což by se pro vás mohla ukázat jako poměrně drahá chyba.
Sdílejte článek se svými přáteli
©2024 | Made with fin4elle