Akcie: Jak si nesplést běžnou akcii a CFD (14. díl)

Obsah

Splést si běžné akcie a CFD neboli Contracts for Difference může mít poměrně nepříjemné důsledky pro váš obchodní účet. Poradíme vám, jak se vyvarovat chyby.
Splést si běžné akcie a CFD neboli Contracts for Difference může mít nepříjemné důsledky

Akcie si dnes můžete běžně koupit u většiny brokerů, je proto zásadní dát si pozor na to, co kupujete, není totiž akcie jako akcie. Můžete si koupit opravdovou akcii nebo něco, co vypadá jako opravdová akcie, ale není to opravdová akcie a je to její tak zvaný „derivát“.

Zdá se vám to složité? Nebojte, po přečtení dnešního dílu byste měli být schopni spolehlivě rozeznat opravdové akcie od jejich derivátů. Probereme i to, co jsou nejběžnější deriváty akcií, kterými jsou CFD neboli Contracts for Difference, jak je poznat a na co si u CFD dát pozor.

Co je to derivát

Deriváty jsou velmi zjednodušeně speciální finanční produkty, jejichž hodnota je odvozená od hodnoty jiného aktiva. Název derivát vychází ze slova derivovat, což v nejobecnější rovině znamená odvozovat.

CFD neboli Contract for Difference

Derivátů akcií existuje více druhů, pro náš seriál nám postačí vysvětlit derivát, se kterým se běžně setkáte v obchodních platformách brokerů: je jím CFD neboli Contract for Difference, v češtině se také setkáte s pojmem rozdílové smlouvy.

Splést si běžné akcie a CFD neboli Contracts for Difference může mít nepříjemné důsledky

Nejlepší je vysvětlit si to na příkladu akcií společnosti Apple:  

Pokud si koupíte jednu běžnou (opravdovou) akcii společnosti Apple, vlastníte díky této akcii podíl, byť miniaturní, ve společnosti Apple. Také si ale můžete koupit CFD akcie společnosti Apple, který má na akciovém trhu stejnou cenu, jakou mají běžné (opravdové) akcie společnosti Apple. Tento CFD sebou ale nenese vlastnictví podílu ve společnosti Apple.

akcie Apple
Rozdíl mezi běžnou akcií společnosti Apple a CFD akcie společnosti Apple

K čemu jsou Contracts for Difference dobré?

CFD, tedy Contracts for Difference, umožňují investorům a obchodníkům spekulovat na pohyb cen akcií bez nutnosti vlastnit samotné akcie. Využívají se tedy primárně ke spekulaci na růst nebo pokles cen akcií a záměrem není vlastnit podíl v dané společnosti.

Jak poznat, která akcie je běžná akcie a která CFD?

Někteří brokeři nabízejí pro obchodování s akciemi speciální typy účtů, kde je možné obchodovat výhradně běžné (opravdové) akcie, které se obchodují bez páky. Takže máte problém vyřešený, protože pokud váš obchodní účet neumožňuje obchodování s CFDs, ani je v obchodní platformě neuvidíte.

Pokud máte obchodní účet u brokera, který umožňuje obchodování běžných akcií i CFD, drtivá většina obchodních platforem u daného instrumentu uvádí, zda se jedná o běžnou akcii nebo CFD.

Pomohou vám zkratky STC a CFD

Běžné akcie, tedy ty, které představují opravdový podíl ve společnosti, bývají označovány zkratkou STC nebo popiskem Stock.

CFD, které podíl ve společnosti nepředstavují, bývají označovány jejich zkratkou CFD.

Pojďme si to ukázat na reálném příkladu z obchodní platformy od brokera XTB S.A., organizační složka, který umožňuje obchodování s běžnými akciemi i CFDs.

Pokud například chcete koupit akcii společnosti Apple, která má ticker AAPL.US, platforma vám nabídne k obchodování dva typy instrumentů:

 • běžnou akcii – ta má vpravo nahoře označení STC
 • derivát akcie – ta má vpravo nahoře označení STC CFD.
Splést si běžné akcie a CFD neboli Contracts for Difference může mít nepříjemné důsledky

Další příklad je z obchodní platformy od brokera Interactive Brokers, který umožňuje obchodování s běžnými akciemi, CFDs i dalšími deriváty, jako jsou opce nebo warranty.

Pokud chcete koupit akcii společnosti Apple a zadáte ticker AAPL, platforma vám nabídne k obchodování hned několik typů instrumentů:

 • běžnou akcii – označenou jako Stock
 • deriváty akcie Apple, a to hned několika druhy: CFD, různé druhy opcí nebo warranty
Splést si běžné akcie a CFD neboli Contracts for Difference může mít nepříjemné důsledky

Pokud tedy máte obchodní účet u brokera, který umožňuje obchodování běžných akcií i CFD, dávejte pozor na to, co opravdu kupujete.

warning_image

Proč je důležité znát rozdíl mezi běžnými akciemi a CFD?

Mezi běžnými akciemi a CFD existují zásadní rozdíly, které je důležité znát. Obchodování s CFDs vyžaduje o dost jiný, aktivnější přístup a techniky než obchodování s běžnými akciemi.

Pokud koupíte CFD místo běžných akcií a nebudete mít jasný plán, co dělat, když budete ve zisku či ve ztrátě, může váš obchodní účet utrpět hodně velké škody.

Pokud jste na trhu začátečník nebo chcete akcie držet dlouhodobě, obchodování s CFD rozhodně nedoporučujeme!!

Jaké jsou rozdíly mezi běžnými akciemi a CFD

Rozdílu je hned několik a jsou velmi zásadní. Pojďme si je stručně shrnout:

 1. Pozor na páku
 2. Dividendy
 3. Provize brokerovi
 4. Poplatky za držení akcií a CFD
 5. Spekulace na růst nebo pokles ceny akcií

1. rozdíl – pozor na páku

Zatímco běžné akcie se na páku neobchodují, CFD se na páku obchodují běžně. Velmi často je páka u CFD nastavená automaticky, což znamená, že zpravidla nemáte možnost se rozhodnout, zda si CFD koupíte na páku nebo ne. Co je páka, jaká jsou její rizika a jaký má páka vliv na vaše obchody, jsme popisovali v minulém díle a pokud v tom nemáte jasno, rozhodně doporučujeme si tento díl přečíst znovu.

2. rozdíl – dividendy

Dalším z důležitých rozdílů mezi běžnými akciemi a CFD jsou dividendy. Dividenda je právo na podíl na zisku společnosti a některé společnosti vyplácejí docela zajímavé dividendy. Obecně platí, že:

 • pokud vlastníte běžnou akcii (tedy STC nebo Stock), máte právo na dividendu, pokud daná společnost dividendu vyplácí
 • pokud vlastníte CFD, právo na dividendu nemáte.

Někteří brokeři zavedli, že i když vlastníte CFD, peníze odpovídají dividendě dostanete. Toto ale rozhodně není samozřejmost.

Je zásadní zmínit, že pokud máte v plánu koupit akcii kvůli dividendám, předpokládáme, že máte v plánu takové akcie vlastnit dlouhou dobu, a k dlouhodobému držení CFD rozhodně nejsou vhodné. Důvodem je i další bod, a to jsou poplatky spojené s držením CFD.

3. rozdíl – provize brokerovi

Provize jsou jeden ze zdrojů příjmů brokera a platíte je při nákupu běžných akcií i CFD. Provizní politika je jedna z věcí, kterou se brokeři mezi sebou zásadně na trhu odlišují, proto poplatkům rozhodně věnujte pozornost, než začnete obchodovat a zjistěte si, jakou má váš broker provizní politiku.

Může se stát, že za nákup běžných akcií zaplatíte vyšší provizi než za nákup CFD, berte to ale tak, že provize je jeden z „nákladů“ investování. Rozhodně nedoporučujeme kupovat CFD místo běžných akcií jenom kvůli výši provize.

4. rozdíl – pozor na poplatky zvané swapy

Pokud vlastníte běžnou akcii (tedy STC nebo Stock), kromě provize brokerovi za držení takové akcie velmi často neplatíte brokerovi žádné další poplatky. Můžete tedy akcii držet 5 let, a kromě provize při nákupu či prodeji akcie vás to jinak nestojí nic.

Pokud ale koupíte CFD, za držení tohoto instrumentu platíte vašemu brokerovi každý den poplatek, tzv. swap, takže dlouhodobé držení vás stojí peníze. Velikost swapu závisí na velikosti vaší pozice, tedy na tom, za kolik peněz CFD koupíte, čím větší pozice, tím vyšší swap.

5. rozdíl – spekulace na růst nebo pokles ceny akcií

Běžné akcie umožňují pouze spekulaci na růst ceny akcie. Tedy koupíte akcii za 100 USD a doufáte, že její hodnota vyroste například na 120 USD, kdy jí se ziskem prodáte.

CFD se využívají pro spekulaci na růst i pokles ceny akcie. Při spekulaci na růst koupíte CFD akcie za 100 USD a doufáte, že hodnota vyroste například na 120 USD, kdy jí se ziskem prodáte. Při spekulaci na pokles si půjčíte od brokera CFD akcie za 100 USD, za 100 USD ho na trhu prodáte a doufáte, že hodnota klesne například na 80 USD, kdy CFD za 80 USD na trhu koupíte zpět a vrátíte brokerovi. Vydělali jste 20 USD. Tzv. shortování, jak se nazývá spekulace na pokles, se budeme věnovat podrobněji v některém z dalších dílů.

 

Rozdíly mezi běžnými akciemi a CFD uvádíme přehledně v tabulce:

Splést si běžné akcie a CFD neboli Contracts for Difference může mít nepříjemné důsledky
Rozdíly mezi běžnými akciemi a CFD

Závěr

Rozhodnutí, zda nakoupit běžné akcie nebo CFD záleží na obchodní strategii a rizikovém profilu každého. Je dobré ale vědět, že obchodování s CFD vyžaduje více času a jiné obchodní techniky a znalosti než obchodování s akciemi. Pokud tedy na trhu začínáte nebo chcete akcie vlastnit dlouhodobě, raději investujte do běžných akcií.

příštím díle se můžete těšit na to, jak si začít tvořit váš vlastní akciový watch list, který bude obsahovat akcie, které chcete sledovat a případně nakoupit.

Sdílejte článek se svými přáteli