Býci a medvědi na Wall Street – investiční desetiminutovka #4

Obsah

Pojmy býci a medvědi patří nedílně k Wall Street a ke světu investování. Pokud se ptáte, kde se býci a medvědi na Wall Street vzali a pro koho se označení býk nebo medvěd používá, tak to vše se dozvíte v dnešní investiční desetiminutovce.

Tento díl si můžete pustit jako podcast nebo klidně čtěte dál.

Pokud nechcete poslouchat na Spotify, poslouchejte na Apple Podcasts: ZDE

Kdo jsou býci a medvědi na Wall Street

Na Wall Street se pojmy býci a medvědi používají k označení dvou kontrastních typů investorů, trhů i trendů. A ačkoli zní tato označení ve světě investování možná legračně, běžně se s nimi setkáte i v takových finančních médiích jako je Wall Street Journal, Bloomberg či Reuters.

Jsou býci a medvědi opravdoví?

Pokud by vás napadlo, že je hloupost, aby se na akciovém trhu pohybovali opravdoví býci a medvědi, tak máte pravdu. Toto označení je pouze virtuální.

Trend je pro investování do akcií zásadní věc

Kdo jsou býci

Býci jsou optimisté, kteří očekávají, že ceny akcií nebo jiných aktiv budou v blízké budoucnosti růst. Býci věří, že poroste ekonomika a že společnosti budou generovat více zisku. Býci proto často nakupují akcie, když jsou ceny nízké a optimisticky očekávají, že ceny v budoucnu porostou a oni na tomto růstu vydělají.

Kdo jsou medvědi

Medvědi jsou pesimisté, kteří očekávají, že ceny akcií nebo jiných aktiv budou v blízké budoucnosti klesat. Medvědi věří, že ekonomika bude stagnovat nebo se dokonce propadat a že společnosti budou generovat méně zisku. Medvědi často prodávají akcie, když jsou ceny vysoké a očekávají, že ceny budou v budoucnu klesat a oni na tomto poklesu vydělají.

Odkud toto pojmenování pochází

Přesný původ těchto slov nikdo přesně neví, ale traduje se, že trhy se přirovnávají k býkům či medvědům podle toho, jak dané zvíře útočí: býk útočí svými rohy zespoda nahoru, tedy tlačí ceny nahoru, proto býčí trh. Medvěd zase útočí tlapou směrem dolů, takže tlačí ceny dolů, proto medvědí trh.

Zdroje na internetu uvádí, že označení býci a medvědi se používalo už 18. století, kdy se takto označovali burzovní makléři, kteří se snažili předpovědět budoucí vývoj cen akcií.

Ačkoli je tedy označení býci a medvědi velmi staré, je stále aktuální a hojně používané.

Býčí a medvědí jsou i trhy a trendy

Jako býci a medvědi se ale neoznačují jenom dva různé typy investorů a jejich rozdílná očekávání, kam trh může v blízké budoucnosti směřovat. Označení býčí či medvědí se používá k popisu trendu na trhu nebo k popisu celkové atmosféry na trhu.

Pojem býčí či medvědí se nevztahuje pouze k akciím, ale v investičním světě se používá pro označení růstu či poklesu jakýchkoli aktiv (komodit, dluhopisů apod.).

Býčí trh nebo býčí trend

Jako býčí trh nebo býčí trend se označuje období, kdy ceny delší dobu rostou. V angličtině se setkáte s pojmem „bull market“ nebo „bull trend“.

Pro býčí trh je často charakteristický optimistický sentiment neboli dobrá nálada na trhu a rostoucí důvěra investorů. V silném býčím trhu ceny aktiv rostou a rostou a optimisté býci očekávají další růst.

Trend je pro investování do akcií zásadní věc
Ukázka býčího, tedy rostoucího trendu na akciovém indexu Dow Jones Industrial Average.

Medvědí trh nebo medvědí trend

Jako medvědí trh nebo medvědí trend se označuje období, kdy ceny delší dobu klesají. V angličtině se setkáte s pojmem „bear market“ nebo „bear trend“.

Pro medvědí trh je často charakteristický pesimistický sentiment neboli blbá nálada na trhu. Akcie klesají a čím víc klesají, tím víc vše vypadá černě.

Medvědí náladu může často způsobit i nečekaná špatná zpráva jako je teroristický útok, nebo dlouhodobě špatné zprávy jako jsou třeba zprávy o vysoké inflaci.

Medvědí trend
Ukázka medvědího, tedy klesajícího trendu na akciích společnosti General Electric.

Neustálý boj býků s medvědy o nadvládu na trhu

Říká se, že býci a medvědi spolu neustále bojují o to, kdo bude mít nadvládu na trhu. Když vítězí medvědi, ceny padají, naopak když vítězí býci, ceny rostou.

Někdy se stává, že vítězství jedné ze stran je tak drtivé, že druhá strana kapituluje. Medvědi kapitulují, když ceny rostou tak rychle a dynamicky, že medvědi usoudí, že nemá cenu s býky bojovat. Medvědi ale čekají v záloze, až býkům dojde dech a pak se zpravidla vrhnou na trh a spustí prodeje.

A naopak, když ceny v panice padají strmě dolů, býci kapitulují, protože v takové situaci mají medvědi jasnou převahu na trhu a nemá cenu s nimi bojovat. I býci však čekají v záloze, až se medvědi vyčerpají, a pak se býci vrhnou na trh na nákupy.

Žádná ze stran nemá nadvládu donekonečna

Trhy procházejí cykly. Proto je dobré si uvědomit, že když dlouho ceny rostly, dříve či později se býci vyčerpají. To využijí medvědi, kteří se vrhnou na trh a budou tlačit ceny dolů, i kdyby jen dočasně.

A naopak, když ceny dlouho padají, myslete na to, že v záloze jsou býci, kteří čekají na to, až se medvědi unaví. Pak se býci vrhnou na trh a budou tlačit ceny nahoru.

Někdy mají převahu býci, jindy medvědi, to je běžná součást života na trhu.

Jaký mají býci a medvědi význam v ekonomice?

Je důležité si uvědomit, že jak býčí, tak medvědí trhy mají svůj význam v ekonomice. Býčí trhy často podporují investice a ekonomický růst.

Medvědí trhy, ačkoli jsou často spojené s panikou a pesimismem, mohou vyčistit přehřáté ekonomiky a vytvořit příležitosti pro nové investice. V průběhu ekonomických krizí a krachů řada společností zkrachuje a vydrží jen ti silní, jak se ale často ukáže, tato krize pomáhá vytvořit nové budoucí vítěze.


Sdílejte článek se svými přáteli