Strategie, jak pravidelně investovat do ETF (díl 9.)

Obsah

S investováním do ETF vám mohou pomoci dvě nejznámější investiční strategie: první z nich zvané Dollar Cost Averaging, se budeme věnovat v dnešním díle.
Investiční strategie Dollar Cost Averaging je ideální pro investování do indexových ETF.

Investiční strategie Dollar Cost Averaging, pro kterou se používá i zkratka DCA, se doporučuje jako ideální pro začátečníky nebo zaneprázdněné investory, kteří nemají moc času se investování do ETF věnovat. Ač název zní složitě, strategie Dollar Cost Averaging není vůbec složitá a zabere opravdu málo času.

Co je strategie „Dollar Cost Averaging“

Tato strategie je něco jako pravidelné spoření, ale formou investování do akciového indexu. Hlavní princip této strategie je následující:

  • pravidelných intervalech, ideálně měsíčně či kvartálně, nakupujete ETF, které sleduje akciový index, třeba index S&P 500
  • nakupujete takto za pravidelnou částku, například 10 000 Kč, ale můžete takto investovat klidně i 1 000 Kč nebo více
  • nakupujete bez ohledu na to, kolik index stojí, tedy bez ohledu na to, jestli index zrovna roste nebo klesá
  • děláte to dlouho, ideálně několik let, čím déle, tím lépe.
did you know_image

Strategie Dollar Cost Averaging je stará skoro 80 let

Pokud máte pochybnosti a zdá se vám to až moc hezké a jednoduché na to, aby to byla pravda, tak vězte, že pojem „Dollar Cost Averaging“ použil a tuto metodu poprvé popsal Benjamin Graham ve své ikonické knize Inteligentní investor už v 50. letech 20. století. Benjamin Graham se považuje za otce hodnotového investování a byl to mentor a vzor Warrena Buffetta.

Proč je tato strategie dobrá pro investování do ETF

Strategie Dollar Cost Averaging se doporučuje pro investování nejen do ETF, ale i do akcií obecně. Náš seriál se ale věnuje investování do ETF, proto si pojďme uvést, jaké jsou výhody této strategie u investování do ETF.

1. Dobrý výnos v dlouhodobém pohledu

Je známá pravda, že v dlouhodobém horizontu jsou akciové trhy rostoucí. Pokud tedy budete takto s železnou pravidelností investovat do akciového indexu například 10, 20 nebo i více let, dosáhnou vaše investice dlouhodobého průměrného ročního výnosu akciového trhu, což není vůbec zlé.

Pokud vás zajímá, jaký je dlouhodobý výnos amerického akciového indexu S&P 500, tak:

  • historický průměrný roční výnos indexu S&P 500 za období od roku 1928 do 2021 je necelých 8 %
  • průměrný roční výnos indexu S&P 500 za 20ti leté období od roku 2002 do 2021 je necelých 9 %.

Více o akciovém indexu S&P 500 a jeho dlouhodobé výkonnosti si můžete přečíst v samostatném článku.

2. Můžete začít i s malou částkou

Další z výhod tohoto způsobu investování je, že můžete začít i s malou částkou. Lidi často odkládají investování na dobu, až budou mít více peněz, protože se domnívají, že s malou částkou nemá investování smysl. U investování ale platí, že čím dříve začnete, tím lépe. Pokud začnete investovat pravidelně podle strategie Dollar Cost Averaging, získáte návyk pravidelně investovat peníze do trhu a můžete začít i s málem. Nikde navíc není psáno, že časem nemůžete začít investovat více peněz.

3. Budete benefitovat z nízkých poplatků ETF

Pro strategii Dollar Cost Averaging se využívají ETFs, které pouze pasivně sledují akciový index. Jedná se tedy o pasivně řízené fondy, a jak jsme probírali v 5. díle našeho seriálu, který se věnoval poplatkům, pasivně řízené fondy mají jedny z nejnižších poplatků, které se v průměru pohybují od 0,03 % do 0,20 %.

4. Můžete využít efektu složeného úročení

Pokud zvolíte ETF, který je akumulační a získané dividendy znovu reinvestuje, využijete i efektu složeného úročení a váš investiční účet bude narůstat o něco rychlejším tempem.

5. Takto investovat do ETF zvládne každý

Investovat dle této strategie zvládne snad každý, i úplný začátečník (myslíme dospělý člověk, který je plně způsobilý a je schopen investovat). V dnešní době nabízí ETFs většina brokerů, stačí si tak otevřít účet u brokera, vybrat si ETF, do kterého chcete investovat a pravidelně toto ETF nakoupit za částku, kterou si v rámci své strategie určíte.

Tato strategie je také ideální pro investory, kteří mají málo času. Stačí si vybrat dobrý a stabilní indexový ETF a s tím si můžete vystačit dlouhé roky.

Nevýhody strategie Dollar Cost Averaging

Tato strategie má ale i své nevýhody, které je dobré zmínit.

1. Chce to pravidelnost

Hlavní krása a výhody této strategie jsou založené na pravidelnosti. Pokud budete takto investovat nahodile, může se vám stát, že vaše výnosy budou možná lepší, nebo také horší.

2. Připravte se na výkyvy trhu

Akciový trh prochází obdobími růstů, které střídají období propadů. Je to běžná součást životního cyklu trhu a je dobré se na toto předem připravit. Připravte se tedy na to, že vaše investice bude mít lepší období, kdy bude ve zisku, ale i horší, kdy můžete být ale ve ztrátě. Vězte ale, že krása této strategie spočívá v dlouhodobosti, která dobré a špatné roky zprůměruje a vy budete moci benefitovat z dlouhodobého průměrného růstu.

Co nás čeká v příštím díle

V příštím díle si představíme druhou investiční strategii investování do ETF vhodnou pro začátečníky nebo zaneprázdněné investory, a tou je strategie „Buy and Hold“. Můžete se těšit na to, jaké jsou hlavní principy a výhody a nevýhody této strategie.

Sdílejte článek se svými přáteli