Pro jaké investory je vhodné investování do ETF (díl 11.)

Obsah

V dnešním díle se dozvíte, pro jaký typ investorů je vhodné investování do ETF podle strategie Dollar Cost Averaging a strategie Buy and Hold.

Pro úspěšné investování do ETF je klíčové investovat podle strategie, která vyhovuje investičním cílům, vztahu k riziku a osobnosti každého investora. V minulých dílech jsme popisovali dvě strategie pro investování do ETF: strategii zvanou Dollar Cost Averaging a strategii Buy and Hold. U těchto strategií zůstaneme a v dnešním díle si představíme, pro jaký typ investorů se tyto strategie hodí.

Strategie Dollar Cost Averaging – pro jaký typ ETF investorů je vhodná?

Strategie Dollar Cost Averaging je založená na pravidelném investování do pasivně řízených ETFs, které sledují akciový index, nejčastěji americký S&P 500.

Tato strategie se doporučuje jako vhodná pro následující typ investorů: 

1. Konzervativní investoři

Pasivně řízené ETFs a strategie Dollar Cost Averaging bývají považovány za vhodné pro konzervativní investory, kteří raději akceptují nižší výnos, ale tím pádem podstupují i menší riziko.

Výkon pasivně řízeného indexového fondu bývá stejný nebo velmi podobný výkonu celého akciového trhu, a protože akciové trhy jsou v dlouhodobém horizontu rostoucí, v dlouhodobém horizontu se investice do pasivně řízeného fondu zhodnocuje.

2. Začátečníci nebo zaneprázdnění investoři

Pasivně řízené ETFs se také uvádějí jako skvělé pro začátečníky nebo investory, kteří nemají moc času se investování aktivněji věnovat.

Stačí si vybrat dobrý a stabilní indexový ETF a s tím si můžete vystačit dlouhé roky. Pokud navíc investujete v pravidelných intervalech, což je jeden z hlavních znaků strategie Dollar Cost Averaging, teoreticky vás ani nemusí zajímat, jak si aktuálně stojí akciový trh, jestli roste nebo padá.

3. Investoři s dlouhodobým horizontem

Hlavní kouzlo strategie Dollar Cost Averaging je její dlouhodobost, čím déle investujete, tím více benefitujete z dlouhodobě rostoucího akciového trhu, který sice krátkodobě prochází propady, z dlouhodobého horizontu je ale rostoucí. Strategie Dollar Cost Averaging se popisuje jako ideální forma „spoření na důchod“, protože investovat takto můžete klidně i dlouhá desetiletí.

4. Investoři, kteří mají pravidelný příjem z jiných aktivit

Kromě dlouhodobosti je pravidelnost další z hlavních znaků strategie Dollar Cost Averaging. Tato strategie je tak ideální pro ty investory, kteří mají pravidelný příjem z jiných aktivit, ať už je to zaměstnání či vlastní byznys, a do indexových ETFs mohou investovat pravidelně, ideálně měsíčně nebo kvartálně.

Strategie Buy and Hold - pro jaký typ ETF investorů je vhodná?

Strategie Buy and Hold je založená na jednoduchém principu: koupit levně podhodnocený instrument, dlouho jej držet, dokud daný instrument nevyroste a pak ho se ziskem prodat.

S touto strategií můžete investovat jak do pasivně řízených indexových ETFs, tak do aktivně řízených ETFs, to záleží na preferenci každého investora, jeho znalostech, zkušenostech a času, který je ochoten investování věnovat.

Pro jaký typ investorů je strategie Buy and Hold vhodná?

1. Konzervativní investoři – pokud koupíte pasivně řízený ETF

Pasivně řízené indexové ETFs jsou vhodné nejen pro strategii Dollar Cost Averaging, ale i pro strategii Buy and Hold, protože i strategie Buy and Hold vám v dlouhodobém horizontu investici zhodnotí.

Pokud se vám podaří koupit indexový ETF v době, kdy se trh, a tím pádem i cena akcií indexového ETF propadla, může být váš výnos o to zajímavější.

2. Odvážnější investoři – pokud koupíte aktivně řízený ETF

Strategie Buy and Hold je vhodná i pro aktivně řízené ETFs, které mají v portfoliu různé instrumenty vybírané portfolio manažery podle investiční strategie daného ETF. Záměrem aktivně řízených ETFs je dosáhnout vyššího výnosu, než jaký dodává obecně akciový trh.

Protože vyšší výnos obecně znamená vyšší riziko, je tato strategie vhodná pro investory, kteří jsou za vyšší výnos ochotni platit vyšším rizikem a jsou připraveni (finančně i psychicky) ustát výkyvy v jejich portfoliu.

3. Zkušenější investoři a investoři, kteří mají čas se investování věnovat

Ze své podstaty tato strategie vyžaduje nějakou aktivitu a alespoň základní znalosti investora. Je třeba se umět předem rozhodnout, jaký ETF koupit, rozumět, co za aktiva má ETF ve svém portfoliu, sledovat cenu akcií ETF, aby investor včas zachytil pokles a tím pádem mohl ETF „levně“ nakoupit.

Je také dobré pravidelně sledovat, jak se cena ETF vyvíjí, aby se investor mohl rozhodnout, kdy je správný čas ETF se ziskem prodat. To už vyžaduje nějaký čas a pokud koupíte aktivně řízený ETF, je dobré orientovat se v tom, co je v koši aktiv ETF a rozumět, jaká je investiční strategie daného ETF.

4. Investoři s dlouhodobým horizontem

Dlouhodobost je také jedním ze znaků strategie Buy and Hold, investiční horizont ale nutně nemusí být tak dlouhý jako u strategie Dollar Cost Averaging.

Pokud koupíte akcie ETF po propadu trhu, dáte si za cíl 30 % zhodnocení a za dva roky tohoto zhodnocení dosáhnete, je na vás rozhodnout se, zda ETF s tímto ziskem prodáte a přesunete své peníze do jiné investiční příležitosti, nebo budete ETF držet déle.

Závěrem a co nás čeká v příštím díle

Doufáme, že vám dnešní díl pomohl v přemýšlení o tom, jaká strategie by mohla být vhodná právě pro vás. V příštím díle probereme, podle čeho vybrat ten správný ETF.

Sdílejte článek se svými přáteli