Podvodné investice: 7 varovných znamení, že se může jednat o podvod (díl 2.)

Obsah

Investiční podvod se dá v mnoha případech poznat, když víte, jaké znaky podvodné „investice“ často vykazují. V dnešním díle si popíšeme 7 varovných znaků.

Tento díl si můžete pustit jako podcast nebo klidně čtěte dál. 

Nebo poslouchejte na APPLE PODCASTS.

warning_image

Důležité je zmínit, že varovných znamení je celá řada a jejich 100 % výčet je nemožný, protože podvodníci vyvíjejí stále nové a nové metody, jak lidi obrat o peníze.

V žádném případě také netvrdím, že každý bod znamená, že se jedná o podvod, aneb jak říká známé přísloví, jedna vlaštovka jaro nedělá.

Pokud vám ale někdo nabízí „investici“, která splňuje hned několik znaků, velmi zpozorněte, poděkujte vesmíru za varování a takovou příležitost buď hned odmítněte nebo si ji opravdu důkladně prověřte.

Investiční podvod: některá varovná znamení

Následující znaky se u investičních podvodů vyskytují velmi často. Které to jsou?

investiční podvod

Pojďme si jednotlivé body popsat podrobněji. 

Varovné znamení #1: Slibují vám bezpečnou investici a nadprůměrný výnos

Slib nadprůměrného výnosu a zároveň bezpečnosti investice je podle mého názoru první a největší varovné znamení. I pro profesionální investory a portfolio manažery je velmi složité dosáhnout nadprůměrných výnosů s vynaložením malého rizika.

Dosahovat nadprůměrných výnosů stabilně a dlouhodobě, rok po roku, je téměř nemožné.

Takže pokud nějaká „investice“ slibuje zhodnocení v desítkách procent ročně, pravidelně a dlouhodobě, berte to jako velké varování.

Co je průměrný a nadprůměrný výnos?

Pokud potřebujete porovnání, co je průměrný a co nadprůměrný roční výnos, pomůžeme si s výnosem amerického akciového indexu S&P 500, který se bere jako reprezentant výkonu amerického akciového trhu.

  • průměrný roční výnos za posledních 10 let, tj. od roku 2014 do konce roku 2023, je 11 %
  • průměrný roční výnos za posledních 20 let, tj. od roku 2004 do konce roku 2023, je 9 %
  • historický průměrný roční výnos za období od roku 1928 do konce roku 2023 je necelých 8 %.

Asi tušíte, že když vám někdo nabízí výnos 30 % nebo klidně i 100 % ročně, je to zcela mimo realitu.

Varovné znamení #2: Netušíte, co je podstata „investice“ a nikdo vám to nechce vysvětlit, máte málo informací

Každý fond musí mít ze zákona tzv. prospekt, což je dokument, ve kterém musí fond uvést, jakou má investiční strategii, jaké investiční instrumenty bude nakupovat, jaká je výše poplatků atd.

Prospekt fondu vždy schvaluje orgán dohledu (v Čechách je to Česká národní banka, v USA třeba Securities and Exchange Commission) a prospekt musí být snadno přístupný investorům, třeba na webu.

Pokud vám někdo prospekt nechce dát, poskytne vám málo nebo žádné informace nebo vám nechce říci, do jakých aktiv přesně vaše peníze půjdou, je to další varovné znamení.

Varovné znamení #3: Slabá nebo žádná historie minulých výsledků

Výkonnost fondu je snadné si ověřit podle jeho výkonů v minulých letech. Každý fond by vám měl ukázat své minulé výsledky, podle toho snadno odhadnete, jestli to, co vám slibuje, je vůbec reálné nebo ne.

Nenechte se uklidnit tím, že výsledky za minulé roky nejsou, protože je fond nový. Nemám nic proti novým fondům, ale v kombinaci s dalšími body to berte jako další varovné znamení.

Varovné znamení #4: Příliš lehká právní struktura nebo sídlo v exotických destinacích

V západním světě fondy podléhají velmi přísné právní regulaci. V Čechách, ale i jiných zemích, existují i fondy, které mají právní regulaci mírnější, tyto fondy jsou ale určené pouze pro úzký okruh osob a rozhodně nesmí být nabízené veřejnosti.

V Čechách fungují tyto „malé“ fondy podle § 15 zákona o investičních společnostech a investičních fondech. Vždy se zeptejte na právní formu a pokud uvidíte fond podle § 15, zpozorněte, zejména – v kombinaci s dalšími body.

Pokud také zjistíte, že sídlo fondu je v některé exotické destinaci, také zpozorněte.

Varovné znamení #5: Investice je prezentována jako „exkluzivní“ nebo je časově omezená

Veřejné nabízení investic má svá přísná pravidla. Pokud vám někdo nabízí „investici“, kterou vám prezentuje jako exkluzivní nabídku nebo nabídku, která je dostupná jenom „vybraným klientům“ a nadto vás požádá, abyste informace o nabídce s nikým nesdíleli, berte to jako další jasné varovné znamení, zejména jak jinak než ve spojení s ostatními body.

Rovněž je varovné znamení, pokud je investice prezentována jako časově omezená a většinou ze strany prodejce je na vás vyvíjen tlak, že se musíte rychle, nejlépe okamžitě rozhodnout.

Nikdy se v investování nenechte dotlačit k rozhodnutí pod tlakem. Pokud na vás někdo tlačí, tak raději hned odmítněte. Věřte, že dobrých investičních příležitostí je dost, a i kdyby vám některá utekla, věřte, že dříve či později přijde jiná.

Varovné znamení #6: Systém pyramidy a odměna za získání nových „investorů“

Pokud vám finanční poradce nebo někdo jiný, kdo vám nabízí „investici“, zároveň nabízí, že pokud získáte nebo doporučíte nové „investory“, dostanete provizi, berte to jako další varovné znamení. Takto funguje systém pyramidy, a to v investičním světě nebývá dobré znamení.

Varovné znamení #7: Osobnost a způsob veřejné prezentace zakladatele

Stává se, že projekt nebo „investice“ je silně spojena s otcem zakladatelem, který se v médiích či na sociálních sítích prezentuje bohužel ne svoji expertní znalostí a zkušeností s investováním, ale nákladným životním stylem.

Jak se dočtete o kousek níže, i náš český rybníček zažil, a to poměrně nedávno, jak vypadá takový otec zakladatel, který se fotí se svým luxusním vozovým parkem, v soukromých letadlech a na různých luxusních místech. Hádejte, kdo to financoval? Ano, lidé, kteří takovému člověku své peníze svěřili.  

Miliardový podvod u nás v České republice

Miliardové podvody se rozhodně nedělají pouze v zahraničí, i u nás máme čas od času nějaký případ, a tento byl svého času velmi mediálně propíraný.

Jednalo se o případ společnosti založené jako s.r.o., která měla od roku 2016 nabízet investice na světových burzách v USA, Evropě i Asii. Investorům nabízeli zhodnocení od 30 % do 100 %.

Ve skutečnosti však zástupci této společnosti žádné peníze zřejmě pro klienty neinvestovali a místo toho je měli použít pro svoji spotřebu, především k nákupu nemovitostí, luxusních vozidel a luxusních věcí.

Obchodní model společnosti byl podle Ponziho schématu: zisky dřívějších investorů byly placeny výhradně z příspěvků nových investorů.

V únoru 2020 kriminalisté zadrželi a obvinili podezřelé. Provedli 18 domovních prohlídek, při kterých zajistili hotovost, šperky, zlato a luxusní vozidla například značky Bentley, Maserati či Ferrari. Celková hodnota všech zajištěných věcí činila 1,3 miliardy Kč.

Ve věci byly obviněny tři osoby, které měly společně vylákat částku přesahující 2,3 mld. Kč od téměř 4 000 právnických a fyzických osob.

Policisté v první polovině října 2021, tedy ve velmi krátké době, ukončili vyšetřování, spisový materiál obsahuje 60 tisíc stran. V případě, že budou tyto osoby pravomocně odsouzeny, hrozí jim trest odnětí svobody až na 10 let.

Zdroje: https://www.policie.cz/clanek/kauza-j-o-investment-navrh-na-podani-obzaloby.aspx https://www.policie.cz/clanek/podvod-za-vice-nez-1-miliardu-korun.aspx

Jaké znaky, které jsme uváděli v dnešním díle, tento podvod splňoval?

Podvod splňoval hned několik varovných znamení:

  1. Slib nadprůměrného výnosu, který se měl pohybovat od cca 30 % do 100 %.
  2. Příliš lehká právní struktura, tato společnost fungovala jako „malý“ fond podle § 15 zákona o investičních společnostech a investičních fondech, tedy mimo dozor České národní banky.
  3. Osobnost a způsob veřejné prezentace zakladatele: Hlavní postava zmiňované společnosti byl svého času vidět v mnoha médiích, kde se prezentoval spolu s drahými auty, na luxusních dovolených a s luxusními věcmi.

Závěrem - jak se ochránit a nenaletět?

Dá se před podobnými „investicemi“ ochránit a nenaletět? Věřím, že z velké části ano. Co tedy dělat? To se dozvíte v příštím díle, kde probereme 7 rad, jak se chránit před investičním podvodem

Sdílejte článek se svými přáteli

Trading je pro mě celoživotní cesta osobního rozvoje a vzdělávání, absolutní vystoupení z komfortní zóny, překonávání překážek, překonávání vlastních strachů a bloků a obrovské kombo lekcí z trpělivosti a vytrvalosti. Za mě to ale pořád stojí za to.

Celou svojí podstatou věřím, že člověk má jít cestou, kam ho táhne duše i za cenu, že na cestě klopýtáte, nevíte, zda vůbec dorazíte do cíle, že máte někdy pocit, že už nemůžete a potřebujete čas na nabrání dalších sil. Pro mě osobně je tato duchovní stránka tradingu někdy vzrušující, někdy frustrující, každopádně je challengující a fascinující a mě osobně velmi stimuluje k tomu jít hodně do sebe. Sama jsem zvědavá, kam mě moje cesta zavede.