Podvodné investice: Podvody na internetu a po telefonu (4. díl)

Obsah

Podvody na internetu, sociálních sítích a po telefonu jsou více a více sofistikovanější. Dnešní díl proto budeme věnovat právě těmto druhům podvodů.

Dozvíte se, jaké vykazují podvody na internetu a po telefonu typické znaky, uvedeme vám i aktuální příklady takových podvodů z našeho oblíbeného zdroje, webových stránek Policie České republiky. A hlavně se dozvíte, co dělat, abyste se nestali obětí takového podvodu. 

Tento díl si můžete pustit jako podcast nebo klidně čtěte dál. 

Nebo poslouchejte na APPLE PODCASTS.

Podvody na internetu: jak probíhají

Podvody na internetu či sociálních sítích vykazují některé společné znaky. Pokud je budete znát, může se vám včas rozsvítit varovné znamení, pokud se něčím podobným setkáte.

Jak takové podvody probíhají? Na stránkách Policie České republiky jsme si pročetli mnoho popsaných podvodů a sestavili scénář, který, zdá se, je při internetovém podvodu velmi běžný.

1. Lákavá reklama slibující zaručené zisky zpravidla s malým rizikem

O tom, že zaručené zisky s malým rizikem jsou velké varovné znamení, jsme podrobněji hovořily v druhém díle našeho seriálu. I tak je překvapivé, že se na tuto mantru stále nechá hodně lidí nalákat.

2. V reklamě se pro zvýšení důvěryhodnosti mohou objevovat známé osobnosti či významné společnosti

Také jsme již uváděli, že se na internetu či sociálních sítích objevily bannery s fotkou prezidenta Petra Pavla nebo Daniela Křetínského, které lákaly na podvodné investice a zneužily u toho fotku těchto známých osobnostní. Na podobné reklamy si dávejte velký pozor.

3. Kontaktní či registrační formulář

Když kliknete na banner, zpravidla budete vybídnuti k vyplnění formuláře, který je nazýván jako kontaktní nebo registrační.

4. Poté, co zadáte své kontaktní údaje do formuláře, jste zpravidla telefonicky kontaktováni

Osoba, která vám volá, se může představit jako finanční poradce či pracovník nějaké investiční společnosti nebo jiné podobné instituce. Byly i případy, kdy se podobná osoba představila jako finanční analytik či dokonce pracovník České národní banky.

Záměrem telefonátu s živým člověkem je vzbudit ve vás důvěru.

5. Člověk na telefonu je ochotný a nabízí vám pomoc

Na začátku vám osoba, která vám volá, často velmi ochotně nabídne, že vám se vším pomůže a poradí, abyste někde neudělali chybu.

6. Jste vyzváni, abyste si do počítače nebo telefonu nainstalovali program umožňující vzdálený přístup

Pod záminkou pomoci a usnadnění celého procesu vám člověk na telefonu navrhne, abyste si nainstalovali do počítače nebo telefonu program či aplikaci umožňující vzdálený přístup.

Díky tomuto programu či appce pak cizí člověk přesně vidí, co děláte na vašem počítači a jaké údaje kam zadáváte. Pokud tedy zadáváte údaje například do internetového bankovnictví nebo údaje o platební kartě, vidí i všechny tyto údaje. Tyto údaje pak snadno zneužije.

7. Můžete být vyzváni k doplnění údajů

Často můžete být vyzváni, abyste kromě osobních údajů poskytli další údaje potřebné k založení údajného investičního účtu: zpravidla se jedná o skeny či snímky osobních dokladů, údaje o platební kartě či vaše bankovní spojení.

8. Můžete být vyzváni k zaplacení malé částky

Často jste vyzváni, abyste poslali první, zpravidla nižší finanční částku na domnělý investiční účet.

9. Můžete dostat i přístup do profesionálně vypadající investiční platformy

Platforma vypadá velmi věrohodně a slouží k prodlužování nevědomosti či vylákání dalších finančních prostředků. Máte dojem, že dobře investujete, dokonce vidíte v platformě, jak se vaše peníze zhodnocují. Problém je, že taková platforma bývá falešná a údaje, které v ní vidíte, jsou také falešné.

10. Problém nastane, když se rozhodnete zdánlivě vydělané peníze vybrat

Výběr peněz je spojený s velkými obtížemi. Stává se, že vám podvodníci sdělí, že aby vydělané peníze mohly být odeslány na váš účet, musíte ještě zaslat „vratnou kauci“, poplatek za aktivaci tzv. „tranzitního účtu“, poplatek na daně či poplatek za urychlení převodu peněz.

11. Nabízí vám výdělek z již realizovaných investic

Stává se také, že vás někdo kontaktuje a zmíní, že vám pošle výdělek z již realizovaných investic. Je dobré mít na paměti, že peníze, které vám takto na účet dorazí, mohou být ukradené od jiných podvedených lidí.

Díky tomu se můžete sami snadno stát součástí celého podvodu, protože podvodníci přes vás totiž peníze pouze „properou“ a tím se dostanete do střetu se zákonem.

Příklad ze života ze stránek Policie ČR:

Jednou z mnoha obětí se stal muž, kterého zaujala reklama na internetu.

Po otevření reklamy vyplnil své osobní údaje. Následně ho telefonicky kontaktoval pachatel, se kterým se dohodl, že zašle vstupní balíček k investování přes sedm tisíc korun. Tyto prostředky mu však byly druhý den vráceny zpět na jeho bankovní účet.

Posléze muže opět kontaktoval podvodník a přesvědčil ho k instalaci programu pro vzdálený přístup s tím, že mu pomůže s platbou a investicí. Poškozený muž se přihlásil do svého internetového bankovnictví, kdy pachatel zadal opětovně platbu vstupního balíčku, kterou poškozený následně autorizoval, avšak si nevšiml, že platba není v korunách, ale v euru. O peníze muž samozřejmě přišel.

Podvody po telefonu neboli vishing

Kromě podvodů na internetu a sociálních sítích se rovněž velmi rozmáhají podvody po telefonu. Ty se označují jako tzv. vishing, což zkratka pro „voice phishing“.

Vishing je velmi zákeřná metoda podvodu, protože jste v telefonickém kontaktu s živým člověkem.

Podvody na internetu a po telefonu

Co je to vlastně phishing?

Phishing je podvodná technika, při které se podvodníci vydávají za důvěryhodné zdroje, aby vás přiměli sdílet osobní údaje, jako jsou hesla, čísla platebních karet nebo přístupové údaje do elektronického bankovnictví. Může to být například falešný e-mail, který vypadá jako zpráva od vaší banky.

Phishingový útok probíhá často pomocí podvodného e-mailu s žádostí o informace o vaší platební kartě nebo kde jste vyzváni zadat přihlašovací údaje do vašeho internetového bankovnictví. Kromě emailů se ale s phishingem můžete setkat i v chatovacích aplikacích nebo na sociálních sítích.

Zpět k vishingu neboli podvodným telefonátům

Vishing je podvodný telefonát, při kterém vás někdo pokusí přesvědčit, abyste mu prozradili osobní a finanční informace, jako údaje o vaší platební kartě nebo přihlašovací údaje do internetového bankovnictví. Takový podvodník se může vydávat za zaměstnance banky nebo jiné důvěryhodné osoby.

Zajímavý popis, jak probíhá takový vishingový útok, najdete na stránkách www.kybertest.cz, což je společný projekt České bankovní asociace spolu s dalšími partnery, jako je třeba Policie České republiky nebo Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost.

Jak stránky www.kybertest.cz popisují znaky podvodného telefonátu?

Pod záminkou napadení vašeho účtu, pomoci zraněnému příbuznému či ochrany vašich peněz před podezřelými transakcemi nebo s nabídkou velmi výhodných investic, vám zavolá (často v nezvyklý čas) živý člověk, který se představí jako pracovník banky, policista, lékař, technická podpora softwarové společnosti, investiční poradce nebo vaše blízká osoba.

Na hovor se dobře připraví – zná vaše jméno, adresu nebo číslo bankovního účtu. Může volat z čísla podobného či stejného, jako má vaše banka, policie nebo příbuzný – podvodníci totiž umějí i napodobit různá telefonní čísla včetně toho z infolinky z banky.

S vámi získanou důvěrou vás pak bude nutit k okamžité reakci. Scénáře se mohou lišit – útočník po vás bude chtít vaše přihlašovací údaje, údaje z vaší platební karty či potvrzovacích SMS, případně umožnit vzdálený přístup k vašemu počítači. Závěr je ale stejný – nakonec vás připraví o vaše peníze, které pravděpodobně již nikdy neuvidíte.“

Zdroj informací: https://www.kybertest.cz/nejcastejsi-typy-podvodu/vishing-podvodne-telefonaty

Další příklad ze života ze stránek Policie ČR:

Jednoho dne zazvonil 41leté ženě telefon, kdy na druhé straně se ozval mužský hlas, který vystupoval pod jménem banky, kde má žena založený svůj účet.

Prvotně muž volal z důvodu úvěru, který žena údajně žádala. Poté, co mu žena sdělila, že žádný úvěr nežádala, odpověděl ji, že její účet byl napaden a přesměruje ji na bezpečnostní oddělení.

Celý hovor vyzníval naprosto profesionálně, bez náznaku toho, že by se mohlo jednat o jakýkoliv podvod. Podvodníci měli vše důkladně promyšlené, dokonce ženu informovali o předání věci Policii ČR a následně byla kontaktována dalším mužem, který se za policistu vydával. Cílem všech telefonátů bylo dostat ženu na určené místo, aby veškeré peníze z účtu vybrala a vložila na jiný účet.

V tomto případě dopadlo vše dobře, neboť žena cestou na smluvené místo navštívila pobočku dané banky, kde celou záležitost probrala s přítomnými bankéři a zjistila, že informace se nezakládají na pravdě a jedná se ze strany mužů o podvod. Následně věc oznámila na Policie ČR.

Jak se ubránit investičním podvodům na internetu a po telefonu?

Ačkoli metody podvodníků jsou sofistikované, existují rady, jak je možné se bránit. Jaké rady to jsou?

Rada #1: Vždy si ověřte věrohodnost toho, s kým mluvíte

Pokud vám zavolá někdo, kdo tvrdí, že je finančním poradcem nebo zaměstnancem banky, nebojte se zeptat na podrobnosti o tom, kde pracuje, na jaké pozici a jaké má oprávnění k činnosti.

Pro jistotu si informace ověřte přímo u společnosti, kterou zmiňuje, abyste měli jistotu, že je to opravdu odborník a ne podvodník.

Rada #2: Spolehněte se na profesionály

Pokud chcete investovat, uděláte nejlépe, když využijete služeb renomovaných institucí nebo finančních poradců, u kterých si snadno můžete ověřit jejich oprávnění k činnosti na stránkách České národní banky.

Rada #3: Ptejte se a chtějte o investici co nejvíce informací

Profesionál vám poskytne maximum informací a dá vám prostor si vše promyslet. 

Rada #4: Vezměte si čas

Nikdy se nenechte dotlačit k rychlému rozhodování, vždy si vše v klidu prostudujte.

Rada #5: Zjistěte si reference

Nevěřte jenom lákavé reklamě, zjistěte si reference. Nikdy ale plně nedůvěřujte recenzím na internetu, protože ty může napsat kdokoliv.

Rada #6: Nikdy neposkytujte vzdálený přístup k vašemu počítači nikomu, koho neznáte

Pokud vás někdo kontaktuje a chce, abyste si instalovali do telefonu nebo do počítače nějakou aplikaci nebo program pro vzdálený přístup, berte to jako obrovské varovné znamení.

Mimochodem, za posledních 11 let, kdy aktivně obchoduji na burze, jsem měla založené účty u různých brokerů: českých, švýcarských či amerických. NIKDY se mi nestalo, že by pro založení či aktivaci účtu nebo pro zahájení investování bylo nutné, abych si stáhla program či aplikaci pro vzdálený přístup. Pokud vás někdo vyzve, abyste si takovou aplikaci či program do počítače či mobilu stáhli, neváhejte a jděte od toho.

Rada #7: Neposkytujte údaje o platební kartě ani údaje o vašem elektronickém bankovnictví

Pro založení investičního účtu u seriózní společnosti budete muset zadat řadu osobních údajů, poskytnout kopie svého dokladu, někdy i dvou dokladů totožnosti a zpravidla uvádíte i číslo bankovního účtu, ze kterého budou na váš investiční účet chodit peníze a na který vám budou vypláceny peníze, které z investičního účtu naopak vyberete.

Seriózní společnost po vás ale nikdy nebude chtít údaje o platební kartě včetně CVV kódu nebo přihlašovací údaje do vašeho elektronického bankovnictví.

Rada #8: Kontaktujte svoji banku či Policii

Pokud přeci jenom údaje o svém bankovním účtu nebo platební kartě pod vlivem manipulace poskytnete podvodníkovi, ihned kontaktujte svou banku. A pokud máte pocit, že jste se stal obětí podvodu, kontaktujte Policii České republiky.

Pár slov k investičním aplikacím

U investičních podvodů se stává, že jste přesměrováni do falešné investiční aplikace nebo si takovou aplikaci máte stáhnout do svého počítače či mobilu.

Je důležité zmínit, že hodně brokerů, obchodníků s cennými papíry či investičních společností nebo fondů má také své speciální aplikace do počítače či mobilu, což je obchodní platforma, kde můžete spravovat své investice, kupovat či prodávat instrumenty a dělat řadu dalších věcí.

Proto ne každá investiční aplikace nebo program jsou automaticky falešné.

Čemu věnovat pozornost, pokud si budete stahovat investiční aplikaci při program

Pokud si budete stahovat investiční aplikaci do svého počítače či mobilu, věnujte pozornost následujícím věcem:

  1. Aplikaci nebo program stahujte vždy z oficiálních zdrojů, a to buď oficiálních webových stránek dané společnosti nebo z oficiálního obchodu v mobilu – například z Apple store či Google store.
  2. Pokud stahujete aplikaci z webových stránek dané společnosti, věnujte pozornost doméně, ze které aplikaci stahujete.
  3. Pokud máte pochybnost, zda stahujete z oficiálních stránek dané společnosti, neváhejte zavolat na call centrum a ověřit si, že jste na těch správných stránkách.

Další příklad ze života ze stránek Policie ČR:

V květnu 2023 přišel poškozený z Českobudějovicka během pár hodin o bezmála půl milionu korun.

Na telefon se mu ozval neznámý pachatel s tím, že na jeho investičním účtu zůstala nemalá částka a je třeba, aby peníze vybral. Poškozený v minulosti opravdu investoval, a tak ho informace zaujala.

Na jeho email mu pachatel zaslal odkaz, na který když kliknul, tak se mu ukázal zůstatek na účtu 1 200 dolarů. Dále neznámý pachatel řekl poškozenému ať si do počítače i mobilního telefonu nainstaluje aplikaci a následně se přihlásí do svého internetového bankovnictví v zahraniční měně, ze kterého může ovládat i svůj běžný účet a účet rodinného příslušníka. Poškozený poskytl neznámému pachateli veškeré osobní údaje, a to včetně své fotografie.

Tím dal přístup pachateli ke všem účtům a prostřednictvím nainstalované aplikace také povolení k platbám a dalším úkonům v bankovnictví. Celkem přišel poškozený o bezmála půl milionu korun.

Závěrem

Dnešním dílem náš seriál o podvodných investicích končí. Ačkoli metody podvodníků se stále vyvíjejí a zlepšují, věříme, že díky našemu seriálu budete snáze vědět, na co si dát pozor a jak investiční podvod včas zachytit a nenechat se připravit o peníze.

V příštím díle se budeme věnovat firemním dluhopisům a na co si dát pozor, abyste nepřišli o peníze.

Sdílejte článek se svými přáteli

Trading je pro mě celoživotní cesta osobního rozvoje a vzdělávání, absolutní vystoupení z komfortní zóny, překonávání překážek, překonávání vlastních strachů a bloků a obrovské kombo lekcí z trpělivosti a vytrvalosti. Za mě to ale pořád stojí za to.

Celou svojí podstatou věřím, že člověk má jít cestou, kam ho táhne duše i za cenu, že na cestě klopýtáte, nevíte, zda vůbec dorazíte do cíle, že máte někdy pocit, že už nemůžete a potřebujete čas na nabrání dalších sil. Pro mě osobně je tato duchovní stránka tradingu někdy vzrušující, někdy frustrující, každopádně je challengující a fascinující a mě osobně velmi stimuluje k tomu jít hodně do sebe. Sama jsem zvědavá, kam mě moje cesta zavede.