Proč je dobré znát, jaké jsou druhy ETF (díl 6.)

Obsah

V dnešní době existuje přes 8 000 ETF. Pokud víte, jaké jsou druhy ETF, je vysoká šance, že najdete ETF, které přesně sedí vašemu rizikovému profilu a stylu.

Exchange Traded Funds letos oslavily 30 let od svého založení a ačkoli byly ETF původně navržené tak, aby pouze pasivně sledovaly výkon akciových indexů, stal se z nich postupem času velmi populární nástroj pro investování. ETF existuje mnoho druhů a abyste si mohli vybrat ten správný ETF, který bude sedět přesně vám, je dobré alespoň orientačně druhy ETF znát. V dnešním díle si proto projdeme, jaké jsou druhy ETF podle různých kritérií.

Proč je dobré znát, jaké jsou druhy ETF

Druhy ETF podle způsobu řízení

První dělení ETF je podle způsobu, jakým je ETF řízen. Podle tohoto hlediska se ETF dělí na dvě základní skupiny:

  1. Pasivně spravované ETF
  2. Aktivně spravované ETF

Pasivně spravované (řízené) ETF

Pasivně spravovaný ETF se snaží co nejpřesněji kopírovat výkonnost akciového indexu, například amerického indexu S&P 500. V praxi to znamená, že v koši aktiv pasivně spravovaného ETF jsou všechny akcie a ve stejném poměru, jako jsou obsaženy v akciovém indexu. Když se složení nebo poměr jednotlivých akcií v indexu změní, pasivně spravovaný ETF se těmto změnám přizpůsobí. Pasivně spravované ETF tedy dosahují výkonu, který je velmi podobný výkonu celého akciového indexu.

Výhodou pasivně spravovaných ETF jsou nižší poplatky

Pasivně spravované ETF mívají nejnižší poplatky (ty se pohybují od 0,03 % do 0,20 %, jak jsme uváděli v díle o poplatcích) a jsou často doporučovány pro konzervativní investory, kteří hledají jednoduchý a efektivní způsob, jak investovat do celého akciového trhu s nízkými náklady a zároveň s minimální nutností nějak více aktivně spravovat svoje portfolio.

Aktivně spravované (řízené) ETFs

V aktivně spravovaném ETF o výběru podkladových aktiv rozhodují manažeři fondu, kteří do svého koše aktiv vybírají například akcie konkrétních společností z určitého sektoru. Cílem aktivně spravovaných ETF je dosáhnout nadprůměrného výnosu, a toho se snaží dosáhnout prostřednictvím aktivního výběru investičních aktiv a aktivnější správy portfolia.

Aktivně spravované ETF mívají vyšší poplatky

Aktivně spravované ETF mívají vyššími poplatky než pasivně spravované ETF. Je to logické, aktivní správa portfolia vyžaduje vysoké náklady na výzkum a analýzu trhu.

Druhy ETF podle podkladových aktiv

Podle toho, jaká podkladová aktiva ETF sleduje a má tedy ve svém koši aktiv, je možné najít následující ETF.

Indexové ETF

Indexové ETF pouze pasivně sledují určitý akciový index, jedná se tedy o pasivně řízené fondy. Například ETF, který pasivně sleduje americký akciový index S&P 500, do svého koše aktiv kupuje stejné akcie a ve stejném poměru, ve kterém jsou zastoupené akcie v indexu S&P 500. Pokud tak koupíte akcie indexového ETF, vlastníte de facto miniaturní podíl v každé z 500 společností obsažených v indexu S&P 500.

did you know_image

ETF slaví 30 let

Největší a zároveň nejstarší ETF na světě je SPDR S&P 500 ETF Trust obchodovaný pod tickerem SPY. Tento ETF byl založený společností State Street Global Advisors, funguje od ledna 1993 a k březnu 2022 měl pod správou neuvěřitelných 343 miliard USD. Pro zajímavost, zkratka SPDR v názvu fondu znamená Standard & Poor’s Depositary Receipts, což byl dřívější název tohoto ETF.

Akciové ETF

Akciové ETF mají v koši svých aktiv akcie společností z určitého sektoru či geografie, jedná se tedy o aktivně spravované ETF. Například je možné najít ETF, které mají v koši aktiv akcie farmaceutických společností či akcie ze sektoru telekomunikace. Také můžete koupit ETF, který má ve svém koši akcie pouze z určitých geografií, například akcie společností z rozvíjejících se trhů.

Dluhopisové ETF

Dluhopisové ETF mají v koši svých aktiv dluhopisy, třeba americké státní dluhopisy. Najdete ale i ETF, které mají v koši aktiv dluhopisy vydané společnostmi zvané korporátní dluhopisy.

Měnové ETF

Měnové ETF se snaží zrcadlit vývoj nějaké konkrétní měny nebo, podobně jako v případě sektorových ETF, může měnové ETF sledovat celý koš měn. Může to být vlastně taková alternativa k forexu pro ty investory, kteří chtějí spekulovat na vývoj určitě měny nebo koše měn.

Komoditní ETFs

Komoditní ETF mají v koši svých aktiv různé komodity. Některé ETF mají ve svém koši aktiv pouze jednu komoditu, například zlato nebo stříbro, jsou ale ETF, které mají v koši aktiv například všechny zemědělské komodity.

Kryptoměnové ETF

Kryptoměnové ETF mají v koši svých aktiv kryptoměny. Asi nejvíce rozšířené je ETF, které má v koši aktiv bitcoin a lze najít ETF, která spekulují na růst bitcoinu, ale i na jeho pokles. Díky těmto ETF je tak možné spekulovat na pohyb bitcoinu, aniž by bylo nutné bitcoin kupovat.

Podle toho, jak ETF nakládá s výnosy z aktiv

Aktiva, která má ETF v koši aktiv, mohou generovat výnos, ať to jsou dividendy nebo například úroky z dluhopisů. Podle toho, jak ETF nakládá s takovými výnosy, se ETF dělí na akumulační a distribuční.

Distribuční ETF

Tato ETF obdržené výnosy vyplácí investorům, zajistí vám tak pravidelný cash flow výnos. Distribuční ETF jsou běžně označeny zkratkou Dist, která bývá uvedena i v názvu fondu.

Akumulační ETF

Tato ETF obdržený výnos znovu investorům nevyplácí, ale získané peníze reinvestují a nakoupí za ně do fondu další podkladová aktiva. Výnosy se tím tak začnou znovu zhodnocovat, což vede k efektu složeného úročení. Akumulační ETF jsou běžně označeny zkratkou Acc, která bývá uvedena i v názvu fondu.

Podle toho, zda ETF využívá páku

ETF při svém obchodování mohou využívat i páku. Podle toho, zda daný ETF páku využívá či nikoli, můžeme rozlišovat běžné ETF, které obchodují bez páky a pákové ETF, které využívají páku. Velikost páky bývá vždy uvedená v popisu ETF. Více o páce a o tom, jaký má efekt ve vašem portfoliu, si můžete přečíst zde: https://fin4elle.cz/akcie-paka-pakovy-efekt-a-margin-jak-to-spolu-souvisi-13-dil/

Podle toho, zda spekulují na růst či na pokles podkladového aktiva

ETF také umožňují oba typy spekulací a podle toho, zda ETF spekuluje na růst ceny podkladového aktiva či na pokles ceny, můžeme rozlišovat běžné ETF, které spekulují na růst podkladových aktiv a inverzní ETF, které spekulují na pokles a využívají se k tzv. shortování.

informace_icon

Chcete o ETF ještě více informací?

Pokud máte v plánu ponořit se hlouběji do jednotlivých druhů ETF, dle našeho názoru nejkomplexnější přehled ETF a mnoho článků o investování do ETF naleznete na stránkách www.etf.com.

Závěr

Cílem dnešního dílu bylo představit vám různé druhy ETF, se kterými se běžně setkáte. Na toto rozdělení navážeme v jednom z dalších dílů, ve kterých se budeme věnovat konkrétním investičním strategiím při investování do ETF.

Co nás čeká v příštím díle

V příštím díle si stručně popíšeme, jak ETF vznikají, kdo jsou hráči, kteří stojí za vznikem ETF, co je to prospekt, co v něm najdete a proč je to důležité.

Článek byl převzat z našeho partnerského webu FXstreet.cz:

https://www.fxstreet.cz/serial-o-etf-druhy-etf-dil-7.html

Sdílejte článek se svými přáteli