Akcie: Dny a hodiny, kdy se akcie obchodují (8. díl)

Obsah

Akcie se obchodují pouze v pracovní dny a obchodní hodiny. Ty se ale odvíjí od země, kde se akcie obchodují, takže na obchodní hodiny mají vliv časová pásma.

Pokud chcete nakupovat akcie na jiné burze, než kde aktuálně žijete, je dobré vědět, jaké jsou pracovní dny a obchodní hodiny dané burzy. Je proto dobré mít na paměti, že pracovní dny se řídí pravidly příslušného státu, kde se burza cenných papírů nachází. Stejně tak obchodní hodiny dané burzy se řídí časovým pásmem podle země, ve které se burza cenných papírů nachází. 

Kde obchodní hodiny a dny najdete?

Máte dvě možnosti:

  1. obchodní hodiny lze většinou najít rovnou u každé akcie v obchodní platformě vašeho brokera
  2. nebo pokud chcete, můžete samozřejmě zapátrat po obchodních hodinách příslušné burzy na internetu.

Příklad: Zajímá vás, kdy se obchodují akcie společnosti Adobe. V obchodní platformě, kterou používáme my, se obchodní hodiny dají zobrazit na grafu každé akcie, stačí, když kliknete na malé písmeno ⓘ vlevo nahoře, je zvýrazněné červenou šipkou:

Akcie se obchodují pouze v pracovní dny a obchodní hodiny.
Červená šipka ukazuje malé písmeno ⓘ, kde jsou informace mimo jiné i o obchodních hodinách, kdy se akcie společnosti Adobe obchodují.

Obchodní dny a hodiny, kdy se obchodují akcie společnosti Adobe, pak vypadají takto:

obchodní hodiny akcií Adobe
Červená šipka ukazuje obchodní dny a hodiny, kdy se akcie společnosti Adobe obchodují.

Obecně si můžete zapamatovat, že akcie se obchodují:

  • Akciový trh v USA

    Otevírá v 15:30 a zavírá ve 22:00 hodin středoevropského času (Praha/Bratislava)

  • Akciový trh v Evropě

    Otevírá v 9:00 a zavírá v 17:30 hodin středoevropského času (Praha/Bratislava)

Je důležité vědět, že někteří brokeři mohou mít čas otevření a uzavření trhu o pár minut posunutý, např. na 9:05 hodin ráno. Také se může stát, že některé země, jako třeba Česká republika, mohou mít obchodní hodiny také odlišné.

Příklad: Obchodní hodiny akcií společnosti Moneta Money Bank a.s. obchodované na české Burze cenných papírů. Obchodní hodiny jsou od 9:00 do 16:10.

Akcie se obchodují pouze v pracovní dny a obchodní hodiny.
Červená šipka ukazuje obchodní hodiny, kdy se na pražské Burze cenných papírů obchodují akcie společnosti Moneta Money Bank

Pokud si nejste jistí, v jakých časech se obchodují akcie, které chcete obchodovat nebo se vám to nechce hledat, klidně zavolejte na support linku vašeho brokera a zeptejte se. Solidní broker má dobře vyškolené pracovníky na telefonu, kteří by vám měli ochotně poradit.

Dny, kdy jsou burzy zavřené a akcie se obchodovat nedají

Je samozřejmě dobré znát i dny, kdy se neobchoduje, protože jsou burzy zavřené. Burzy jsou zavřené:

  • o víkendu

  • o svátcích

    Myslíme státní svátky v zemích, kde se nachází daná burza. Takže pokud chcete koupit třeba americké akcie, ve dny, kdy mají v USA státní svátek, je burza zavřená.

Není tedy od věci sledovat kalendář, kdy země, kde obchodujete, má státní svátek. Pokud ale nemáte v plánu obchodovat opravdu aktivně (denně), sledování kalendáře není nezbytně nutné. Tím se dostáváme k dalšímu tématu, a tím je ekonomický kalendář.

Kalendář ekonomických zpráv a jeho vliv na akcie

Kalendář ekonomických zpráv, nebo také ekonomický kalendář, ukazuje popis nejvýznamnějších ekonomických zpráv a časy běhen dne, kdy se zprávy publikují. Během vydání důležité zprávy může volatilita trhu několikanásobně narůst, což může znamenat velké pohyby na trhu – trh klidně i v řádech vteřin divoce lítá sem a tam.

Pokud uvidíte na trhu obrovské, prudké pohyby, je dobré se podívat, zda se aktuálně nevyhlašuje nějaká významná zpráva. 

Ekonomické zprávy podle důležitosti

Podle významnosti zprávy a důležitosti pro trh se často zprávy označují barevně jako:

Akcie se obchodují pouze v pracovní dny a obchodní hodiny.
Ekonomické zprávy se často označují červeně, oranžově nebo žlutě, podle toho, jak velký vliv mohou mít na trh.

Nejdůležitější ekonomické zprávy, které mají vliv na akcie

Pro obchodování s akciemi stačí sledovat ty nejvíce důležité – červené zprávy. Ty se vyhlašují obvykle pravidelně, zpravidla jednou měsíčně. Jaké to jsou:

  • Zasedání a rozhodnutí centrálních bank

    Pro americké akcie má zásadní význam zejména zasedání a rozhodování amerického FEDu. Pohyby evropských akcií zase ovlivňuje zasedání a rozhodování Evropské centrální banky.

    Zásadní vliv na pohyby akcií mají například rozhodnutí o úrokových sazbách a různých stimulech centrálních bank (intervence na měnách, obecně měnová politika a její směřování).

  • Zprávy o výši inflace

    Na zprávy o výši inflace je akciový trh rovněž velmi citlivý. Výše inflace má velký vliv na politiku centrálních bank, která, jak jsme uváděli výše, má zase velký vliv na pohyby akcií.

  • Zprávy o vývoji nezaměstnanosti a počtu nových pracovních míst

    I tyto zprávy jsou důležité pro akciový trh. Údaje o nezaměstnanosti a počtu nových pracovních míst jsou dalším z důležitých ukazatelů, který může mít vliv na politiku centrálních bank.

Kde se dá ekonomický kalendář najít?

Rádi používáme ekonomický kalendář na stránkách fxstreet.cz v sekci „Nástroje“ – „Denní kalendář událostí“ https://www.fxstreet.cz/denni-kalendar-udalosti.html. 

Ekonomický kalendář má také řada brokerů přímo ve své obchodní platformě.

Rada na závěr - jak zohlednit ekonomický kalendář při obchodování?

Nejlepší je nedělat nic a počkat. Při vyhlašování důležitých zpráv (červené nebo oranžové) bývá trh rozbouřený, rozhodně se nesnažte v těchto momentech do trhu vstupovat, tj. kupovat nebo prodávat akcie.

Ideální je přečkat, až se reakce přežene a trh zprávu vstřebá, což může někdy být klidně až druhý den, u opravdu významných zpráv a událostí může trh zprávu vstřebávat i několik dní.

Závěr

V příštím díle se podíváme na akciové indexy, které jsou takový balík akcií největších společností na dané burze. Povíme si, které indexy stojí za to sledovat, proč a co vám to přinese.

Sdílejte článek se svými přáteli