Hledáte inspiraci, jak zapojit děti do investování?

K napsání dnešního článku mě inspiroval rozhovor s jednou zajímavou ženou, se kterou jsme probíraly, jak zapojit děti do investování. Rozhodla jsem se proto nasdílet, jak to máme s dětmi a investováním my, třeba vás to bude inspirovat.

V naší rodině máme dvě děti: 8 letou dceru a 13 letého syna. Investování a finance jsou u nás oblíbené téma a díky tomu mají naše děti povědomí, že existuje něco jako investování, akcie, že se s akciemi obchoduje a že se tím dají vydělat, ale i prodělat peníze.

Pokud přemýšlíte, jak zapojit do investování vaše děti, není nutné, abyste investováním žili jako já, děti je možné aktivně zapojit, i když je pro vás osobně investování okrajové téma.

Nejlepší způsob, jak děti mohou investování porozumět, je nechat je, aby si to samy aktivně osahaly v praxi.

Jak přeměnit peníze za vysvědčení do investic

Obě naše děti mají svůj bankovní účet, na který jim chodí peníze od prarodičů za vysvědčení apod., a tak jsme se před časem s manželem rozhodli, že děti aktivně zapojíme do investování peněz, které mají na tomto svém bankovním účtu.

U obou dětí jsme zvolili jiný přístup, 13 letého syna věci spojené s vyděláváním peněz a investováním zajímají, 8 letá dcera má zatím jiné zájmy 🙂

V dnešním článku se podělím o to, jak jsme zapojili 13 letého syna, protože věřím, že to může inspirovat řadu rodičů s náctiletými dětmi. V dalším článku pak nasdílím, jak jsme investovali peníze naší mladší dcerky.

Jak jsme zapojili 13 letého syna do investování do akcií

Syn nadšeně souhlasil, když jsme mu navrhli, že se bude moci zapojit do investování, že mu založíme účet u brokera a za peníze, které má v bance, mu nakoupíme akcie. Koho zajímá, jak jsme postupovali, tak čtěte dál.

1. Manžel založil na své jméno účet u velkého brokera

Zvolili jsme brokera, se kterým mám zkušenosti, který má pobočku v České republice, má velký výběr českých i zahraničních akcií a hlavně – má moc hezkou mobilní aplikaci. Proč zdůrazňuji hezkou mobilní aplikaci? Má to svůj důležitý význam, jak se dozvíte za chvilku.

2. Z bankovního účtu syna jsme poslali peníze na obchodní účet u brokera

Rozhodli jsme se pro účet u brokera v amerických dolarech, snadněji se tak kupují americké akcie, protože nemusíte řešit kurzový rozdíl USD/CZK.

3. Probrali jsme se synem, co za peníze na jeho obchodním účtu nakoupíme

Rozhodli jsme se, že za 80 % peněz koupíme ETF (neboli Exchange Traded Fund nebo burzovně obchodovaný fond), který sleduje americký akciový index S&P 500 a za zbývajících 20 % pak koupíme konkrétní americké akcie, které si syn sám vybere.

Pokud tápete v problematice ETF, třeba vám pomůže seriál o investování do ETF nebo stránka s přehledem s TOP 5 světovými ETF, které sledují akciový index S&P 500.

4. Vysvětlila jsem mu, co je to americký akciový index S&P 500

Nečekejte nic složitého: synovi jsem řekla, že akciový index je jak obrovská krabice, ve které je naházeno podle určitého poměru 500 největších amerických společností typu Apple, Tesla nebo Microsoft a pokud si koupí akcie „ETFka“, tedy fondu, který sleduje tento index, tak má malinkatý podíl v každé z těchto 500 společností. A že tento index roste a padá podle toho, jak roste cena akcií společností, které jsou v „krabici“ obsaženy. Syn to pobral naprosto s přehledem.

Pokud preferujete sofistikovanější vysvětlení, můžete se inspirovat v článku o tom, co jsou akciové indexy. A pokud vás zajímá dlouhodobá výkonnost amerického akciového indexu S&P 500, podrobnosti najdete v článku na toto téma.

5. Syn dostal základní informaci, co jsou to akcie

Ani zde nečekejte nic složitého, synovi jsem řekla, ať si představí další krabici, tentokrát například s názvem Apple, která představuje společnost Apple a je rozdělená na miliony malých kousků, které se nazývají akcie. Každý kousek krabice představuje podíl na krabici – tedy společnosti Apple, takže když si koupí jednu akcii Apple (jeden kousek krabice), bude vlastnit opravdový, byť miniaturní podíl v opravdové společnosti Apple. I toto pobral naprosto s přehledem a měl radost, že může vlastnit podíl v Applu, protože do té doby netušil, že je to možné.

6. Dostal za úkol zamyslet se, jaké společnosti a značky má rád a jaké akcie by rád tím pádem měl

Vysvětlili jsme mu, že za každým produktem a značkou stojí nějaká společnost, velká řada z těchto společností má akcie, které se dají koupit a prodat na burze. Dali jsme mu na začátek pár návrhů typu Tesla, Microsoft, Apple, Porsche, Boeing, Walt Disney, vybral si Apple a Microsoft. Má svůj iPhone a iPad a do školy používá Word, takže si spojil akcie s produkty, které používá v denním životě.

7. Spolu jsme vše nakoupili

20 % peněz na obchodním účtu vyhrazených na konkrétní akcie mu vystačilo na 2 akcie Apple a 1 akcii Microsoftu, které jsme spolu přes mobilní appku brokera koupili, za zbylých 80 % jsme spolu koupili ETF na americký index S&P 500.

Od té doby si sám denně sleduje, jak se jeho portfolio vyvíjí, raduje se, když jeho akcie rostou a je naštvaný, když klesají.

Proč je důležitá hezká mobilní aplikace

Dospělé odrazuji od používání mobilní aplikace pro nákup a prodej akcií, ale u dětí hezkou appku vnímám jako důležitou věc. Dnešní děti milují technologie a je to běžná součást jejich života. Pokud investujete jejich peníze do stavebního spoření nebo fondů v bance, podle mého názoru je to pro ně příliš abstraktní, vzdálené a velký zájem o investování to u nich pravděpodobně nevzbudí.

Když ale mají děti v telefonu hezkou mobilní appku, baví je, když můžou sledovat každý den, jak se jejich portfolio vyvíjí a mnohem lépe se tak s investováním sžijí. Akcie jsou živé a denně dělají pohyby nahoru a dolů a co vidím kolem sebe, děti to baví sledovat a tím si investování hezky osahávají.

Co se vaše děti naučí, když je zapojíte do investování

Z vlastní zkušenosti věřím, že zapojení náctiletých dětí do aktivního investování přinese dětem hodně benefitů a zcela přirozeně je to naučí řadu zajímavých a velmi cenných věcí. Které hlavní to jsou?

1. Investování se stane přirozenou součástí jejich života

Pokud zapojíte děti do investování a budete s nimi pravidelně dokupovat akcie či jiné investice za peníze, které si vydělají nebo dostanou od babiček, zvyknou si na to, že investování je přirozená součást života.

2. Děti si zvyknou na emoce spojené s trhem a že má smysl investovat dlouhodobě

Pokud děti často v mobilní appce sledují, jak se jejich portfolio vyvíjí, zvyknou si na pohyby trhu, a hlavně na emoce s tím spojené. Syn se raduje, když jeho akcie rostou a je naštvaný, když klesají. Pozoruji ale, že při poklesech je naštvaný či smutný o dost méně než na začátku.

Jednoduše si zvykl, že trhy jednou rostou, jindy klesají, ale v dlouhodobém horizontu rostou. Toto je zkušenost k nezaplacení.

Emoce na trhu mají i dospělí a je to přirozená součást investování, ustát psychicky velké výkyvy ve vašem portfoliu je jedna z nejtěžších disciplín při investování. Proto věřím, že čím dříve si děti na pohyby trhu a emoce s tím spojené zvyknou, tím lépe.

3. Můžete dávat dětem akcie jako dárek

Nedávno jsme řešili, co dát synovi ke dni dětí. Jako řada dnešních dětí vše má, po ničem moc netouží a nám se nechtělo kupovat nějaký dárek jenom proto, abychom mu něco dali. Napadlo nás poslat mu jako dárek peníze na účet k brokerovi, aby si tam mohl postupně „šetřit“ na nákup dalších akcií.

Když jsme mu řekli, že pro něj máme tento dárek, měl radost jako dlouho ne. A my máme skvělý „hlavní dárek“ k svátku či narozeninám, o kterém víme, že z něho bude mít radost.

4. Děti snadno pochopí, co je to dividenda

Nedávno synovi na obchodní účet u brokera připsali 20 centů od společnosti Apple, byla u toho poznámka „dividenda“, a tak se ptal, co to je.

Vysvětlili jsme mu, že společnost Apple vydělala peníze, část zisku se rozhodla dát i svým akcionářům a této části pro akcionáře se říká dividenda. A protože vlastní jednu akcii, je také akcionář Applu, má právo na podíl na zisku a že tento svůj podíl na zisku bude dostávat každý kvartál tak dlouho, dokud akcie bude vlastnit. Nenapadá mě přirozenější způsob, jak mohou děti snadno pochopit, co je dividenda a jak akciové společnosti distribuují svůj zisk akcionářům.

Moje tipy a na co si dát při investování s dětmi pozor

Bez ohledu na velké benefity, které jsem psala výše, vnímám i několik oblastí, na které je třeba si dát pozor.

1. Rozhodně nedoporučuji kupovat instrumenty jako jsou forex, komodity nebo deriváty, které jsou označené zkratkou CFD (neboli Contract for Difference)

Všechny tyto instrumenty se obchodují na páku, tj. s pomocí peněz půjčených od brokera. Obchodování na páku se rozhodně nehodí pro začátečníky ani pro dlouhodobé investice, a už vůbec ne pro děti.

Chcete se dozvědět více o tom, co je páka a pákový efekt? Nebo co je CFD a jak jsou rozeznáte od běžných akcií

2. Já osobně bych nedoporučovala ani kryptoměny

Kryptoměny se obchodují na trhu, který není regulovaný žádným státním orgánem a dle mého názoru pro začátečníky vhodné nejsou. Pokud ale vaše děti vědí, co kryptoměny jsou, jak fungují a aktivně se o ně zajímají, můžete jim koupit například bitcoin za velmi malou částku, třeba 50 dolarů, ať si nejdříve kryptoměny „osahají“.

3. Stanovte si pravidla: u nás akcie nakupují a prodávají pouze dospělí

U nás platí zásadní pravidlo, že syn se rozhoduje, které akcie chce, samotný nákup a případný prodej akcií ale dělají dospělí, tedy buď já nebo manžel. Vnímám jako důležité, aby děti věděly, že si nemůžou akcie kupovat a prodávat, kdy chtějí. Jednak chceme, aby syn investování vnímal v dlouhodobém horizontu, jednak bych se bála, že by mohl začít vnímat investování jako gambling, pokud by si mohl nakupovat a prodávat, co chce a kdy chce.

4. Kupujte dětem pouze takové akcie, které byte koupili vy sami

Ze začátku doporučuji soustředit se na akcie velkých, zavedených a stabilních společností, které znáte, znáte její produkty a služby. Rozhodně nedoporučuji kupovat dětem akcie, které jdou čerstvě na burzu (tzv. IPO neboli Initial Public Offering) nebo akcie malých, neznámých společností. S obojím je spojeno vyšší riziko.

5. Portfolio diverzifikujte

Rozdělení peněz v poměru 80% na ETF sledující index S&P 500 a 20% na jednotlivé akcie nebylo náhodné. Investování do ETF sledujícího akciový index se považuje za konzervativní typ investice a nám šlo o to, aby většina peněz byla investována právě konzervativně do akciového indexu.

Akciové trhy dlouhodobě rostou v průměru 8 – 10% ročně, takže je vysoká pravděpodobnost, že v horizontu pěti, deseti či více let se investice do ETF sledujícího index S&P 500 zhodnotí.

Alokace 20% na jednotlivé akcie nám přišla dostatečná na to, aby si syn investování do akcií osahal a víme, že tento poměr můžeme kdykoli změnit. Stejně i vy si můžete určit poměr takový, který bude vyhovovat vám.

Závěrem

Berte prosím dnešní článek jako sdílení zkušeností a možnou inspiraci, pokud přemýšlíte, jak vaše děti zapojit do aktivního investování. Co funguje nám, nemusí fungovat někomu jinému, proto prosím vždy zvolte takový investiční styl a instrumenty, které bude vyhovovat vám, vaší rodině a vašim dětem.

Také bych ráda zmínila, že nic v článku není míněno jako investiční doporučení nebo výzva, ať necháte vaše děti nakupovat a prodávat akcie. Pokud se vám to nezdá nebo se na to necítíte, existuje řada dalších možností, jak můžete s dětmi investovat.

V příštím díle nasdílím, jak jsme investovali peníze, které měla na účtu naše 8 letá dcera. Zde jsme se rozhodli pro jinou strategii, které se říká pasivní investování, protože víme, že díky této strategii se peníze naší dcery budou zhodnocovat do doby, než jí zapojíme více tak, jako jsme to udělali u syna.

Pokud se chcete na cokoli zeptat, můžete mi napsat nebo se můžete objednat na individuální konzultaci.

Ať se vám daří !